Fazla kilo ve sigara kalp riskini artırıyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Dursunoğlu, 40 yaşını aşmış, kilolu, sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Fazla kilo ve sigara kalp riskini artırıyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Dursunoğlu, 40 yaşını aşmış, kilolu, sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN!

Dursunoğlu, koroner kalp hastalığının Türkiye'de çok yaygın bir rahatsızlık olduğunu, yılda 140-150 bin kişinin daha bu hastalığa yakalandığını belirtti. kalp_sigaraAilesinde koroner kalp hastalığı ve koroner yetersizliği olanların 30 yaşından sonra mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çeken Dursunoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye'de şu anda 3,5 milyon koroner kalp hastası bulunuyor. Yılda yaklaşık 190 bin kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak bölgeden bölgeye kalp krizi riskleri değişiklik gösteriyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye'deki kalp krizi riski oranları ile Avrupa'daki oranlar benzerlik göstermektedir. 40 yaşını geçmiş, kilolu, sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme riski yüksektir. Kalp, vücuda her atımda 80-90 mililitre kan fırlatıyor. Kalbimiz dakikada ortalama 70-80 kez atım yapıyor ve bir yetişkin için bu atım 60-100 arasındadır. Kalp krizinin nedenleri arasında erkek olmak, ilerleyen yaş, kilolu olmak, hipertansiyon hastası olmak, şeker hastalığının olması, sigara içiyor olmak, alkol kullanmak ya da çok sayıda fiziksel hareket yapmamak yer alıyor. Bu risk faktörlerinden farklı olarak genetik faktör, aile öyküsü erken yaşta kalp krizi geçirmeye sebep olabilir.”

“KALP KRİZİ GEÇİREN BİR KİŞİ ANINDA ÖLEBİLİR”

Kalp krizi geçiren bir kişinin anında ölebileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Dursunoğlu, erken teşhis ile koroner damardaki tıkanıklığın giderilmesinin ölüm riskini azaltacağına işaret etti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al