EVLİLİK ÖNCESİ İLİŞKİYE KARŞI

EVLİLİK ÖNCESİ İLİŞKİYE KARŞI

A.A

Süleyman Demirel Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Elvan Aydemir'in, Yrd. Doç. Dr. Cevdet Yılmaz danışmanlığında 200 öğrenci arasında yaptığı "Gençlik ve cinsellik" konulu araştırmada katılımcıların yüzde 54'ü "Cinselliğin hassas bir konu olduğu ve evlilik öncesi bu tür ilişkilerin uygun olmadığını" beyan etti.

Öğrencilerin yüzde 24'ü bu görüşe katılmazken, kararsız olduğunu belirten öğrenci oranı da yüzde 22 olarak gerçekleşti. Evlilik öncesi cinsel ilişkiyi uygun bulmayan kız öğrencilerin oranı yüzde 66, erkek öğrencilerin oranı ise yüzde 41 oldu.

Araştırmada, "evlilik öncesi cinsel ilişkiyi normal buluyorum, çünkü doğal ihtiyaçtır" diyen kızların oranı yüzde 5'te kalırken, erkek öğrencilerin yüzde 32'si ise evlilik öncesi ilişkiyi normal bulduğunu belirtti.

"Evleneceğiniz kişinin bakir ya da bakire olması sizin için ne kadar önemlidir?" sorusuna erkeklerin yüzde 60'ı "çok önemli”, yüzde 25'i "önemlidir ama çok da sorun değil", yüzde 7'si "hiç önemli değil" cevabını verirken, kız öğrencilerden yüzde 49'u "çok önemlidir”, yüzde 28'i "önemlidir ama çok da değil" yüzde 7'si ise "hiç önemli değil" karşılığını verdi.

"Evlenmeye karar verdiğiniz kişinin bakir ya da bakire olmadığını öğrendiğinizde ne yaparsınız?" sorusunu, erkek öğrencilerden yüzde 31'i, kız öğrencilerden yüzde 8'i ise "hemen ayrılırım" diye yanıtladı.

CİNSEL BİLGİLER ARKADAŞLARDAN VE İNTERNETTEN

Araştırmada öğrencilerin cinsel bilgileri genellikle arkadaşlarından ve internetten edindikleri de tespit edildi. Kız öğrencilerden yüzde 25'i, erkeklerin ise yüzde 77'si cinsellik konusunda yeterince bilgili olduklarını söylerken, bu bilgileri nereden elde ettiklerine ilişkin soruya, kızların yüzde 60'ı ve erkeklerin yüzde 26'sı "arkadaşlarımdan", erkeklerin yüzde 24'ü ise “internetten" karşılığını verdi.

Örneklem grubunun yüzde 57'si "cinselliğin artık bir tabu olmaktan çıkması gerektiğini" savunurken, "Cinsellik konusundaki baskı bitmeli, cinsellik özgürce ve sınırsızca yaşanmalı" görüşüne öğrencilerin sadece yüzde 18'ü katıldı. Öğrencilerin yüzde 57'si ise bu görüşe katılmadığını bildirdi.

Cinsellik hakkında aileleriyle konuşma yapıp yapmadıkları sorusuna katılımcıların yüzde 21'i "rahatça konuşurum", yüzde 46'sı "az da olsa konuşurum" yanıtını verdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al