EMPATİ VE ŞİDDET

EMPATİ VE ŞİDDET

Medicalnewstoday.com

Araştırmalarda, empatiden sorumlu beyin devrelerinin şiddetle ilişkili devreler olduğu görüldü.

 


Valencia Üniversitesi'nden araştırmacılar fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullanarak, empatiyle ilişkili beyin yapıları hakkında bilimsel bir araştırma yürüttüler.
Araştırma sonucunda kişinin kendisini bir başkasının yerine koyabilme becerisi olan, empatiden sorumlu beyin devrelerinin kısmen şiddetle ilişkili devreler olduğu görüldü.

Revista de Neurologia dergisinin son sayısında yer alan çalışmada şu sonuç öne çıktı: prefrontal ve temporal korteks, amigdala ve limbik sistemin başka yapıları (insula ve singülat korteks gibi) empati hissinin ortaya çıktığı tüm koşullarda "temel bir rol" oynuyor.

Araştırmacılara göre bu beyin yapıları saldırganlık ve şiddeti yöneten yapılarla "şaşırtıcı bir şekilde" çakışıyor. Sonuç olarak empati ve şiddete ilişkin beyin devreleri "kısmen benzerlik" gösteriyor.

Çalışmanın öncü araştırmacısı Luis Moya Albiol "Bugüne kadar soykırımlar, seri katliamlar gibi, şiddetin en dehşet verici örneklerini sergilemiş bir tür olmamıza rağmen, en fazla empatik özellikler taşıyan tür olduğumuzu da söyleyebiliriz" diyor.

Hepimiz empatiyi teşvik etmenin şiddet üzerinde engelleyici bir etki gösterdiğini biliyoruz. Fakat bu etki sadece sosyal içerikli değil, biyolojik temelli bir etki de olabilir. Sinir devrelerin bir yöndeki uyarımı diğer yöndeki aktiviteleri azaltıyor da olabilir.

Bu durum empati devreleri daha aktif olan bir beyinde normal koşullarda şiddet etkinliklerinin daha sönük olacağı anlamına gelebilir.  Araştırmacılar insanları empati konusunda eğitmenin savaş ve çatışmaları azaltıcı bir etki yaratacağı kanaatindeler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al