DÜŞMELERE DİKKAT

DR. BAŞAR BİLGİÇ

Özellikle hastalık ilerledikçe Alzheimer hastalarında düşmeler ciddi sorunlara yol açabilir. Hastalar yaşlı olduklarından dolayı kemik erimesi ya da eklem kireçlenmesi gibi diğer hastalıklar da sıklıkla eşlik eder ve olası bir düşmede kalça kırıkları, omurga kırıkları gibi gençlerde daha zor olan sorunlar Alzheimer hastalarında daha kolay ortaya çıkabilir. Kırıklar ameliyat gerektirebileceğinden ve ameliyatların hastalığı hızlandırma olasılığı olduğundan düşmelerin mümkün oldukça önlenmesi gerekir.

Hastalar niye düşer?

1.Hastalık ilerledikçe yürüme ve denge işlevinde de bozulma olur ve hastalar sarsak yürümeye başlarlar. Doğal bir hastalık seyrinde bu durum hastalığın oldukça ileri evrelerinde kendini gösterir.

2.
Kullanılan ilaçlar:  Hastalık için verilen özellikle de davranış bozukluklarında verilen antipsikotik denilen ilaçlar ayağa kalkınca ortaya çıkan tansiyon düşüklüğüne neden olarak düşmelere neden olabilir. Bu ilaçlar Parkinson bulgularına da yol açarak yürüme adımlarını küçültüp hareketleri yavaşlatarak ve esnekliğini kaybettirerek düşmelere neden olabilir.

3.Evdeki düzenlemeler: Hastaların dikkatleri dağınık olduğundan ayakları kolaylıkla halıya, sehpaya, basamağa takılabilir. Gece uyanan hastalar da ışık açmayı beceremeyip düşebilir.

Ne yapmalı?


1.İlk olarak evde basit düzenlemeler yapılabilir. Hastanın ayağına takılabilecek eşyalar kaldırılabilir. Örneğin kilim ya da paspaslar. Hasta uygun terlik ya da ayakkabı giymelidir. Bunları giymeyi reddeden hastanın çorapları sıkı olmalıdır.  Sivri kenarlı masa, sehpa, gardrop gibi eşyaların sivri kısımları sünger  ya da yumuşak nesnelerle kaplanabilir. Evde merdiven varsa trabzan eklenebilir. Gece kalkan hastalar için banyonun  ve antrenin ışığı açık bırakılabilir ya da uygun bir yere gece lambası konabilir. Koridorlara da hastaların tutunmaları için trabzanlar yapılabilir. (örneğin demir su boruları kelepçelerle duvara tutturulabilir)

2.
Özellikle ayağa kalktığında başı dönüp, gözü kararan hastaların tedavisi gözden geçirilmeli ve buna yönelik önlemler alınmalıdır.

3.Adımları küçülen, hareketleri yavaşlayan ve robotlaşan hastalarda "Parkinson" bulguları olup olmadığı değerlendirilmeli, eğer varsa hastanın kullandığı ilaçlar gözden geçirilmeli ve gerekirse bu bulgulara yönelik tedaviler düzenlenmelidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al