Dolunay uyutmuyor

Basel Üniversite Psikiyatr Kliniği, Kronobiyoloji Enstitüsü’nden Christian Cajochen ve ekibine göre (Current Biology), dolunay zamanları insanlar daha kötü ve daha kısa uyuyorlar.

Dolunay uyutmuyor
Basel Üniversite Psikiyatr Kliniği, Kronobiyoloji Enstitüsü’nden Christian Cajochen ve ekibine göre (Current Biology), dolunay zamanları insanlar daha kötü ve daha kısa uyuyorlar. dolunayEğer bu doğruysa ilk kez Ay’ın uyku üzerinde etkili olduğu gösterildi. Bunda ayrıca hormonların da rolü bulunuyor. Uzmanlar daha önce tamamlanmış bir uyku araştırmasını, Ay’ın evrelerini dikkate alarak yeniden değerlendirmiş. Söz konusu araştırmada 33 gönüllü kişide uyuma ve uyanma ritminin çeşitli yönlerini incelemişlerdi. Yeniden değerlendirme sonucunda insanların dolunayda ortalama beş dakika daha geç uykuya daldıkları görülmüş. Ayrıca geceleri yirmi dakika daha az uyudukları gibi uykunun kalitesi de düşmüş. Dahası “Ay faktörü”yle ilgili bazı biyolojik belirtiler de var. Beyin etkinliği, derin uyku süresinin azaldığını gösteriyor. Sonuçta dolunayda melatonin seviyesi de düşüyor. Bu hormon, uyku ve uyanma evrelerinin çalıştırılmasından sorumlu. Ay’ın örneğin keyifli olma hali veya zihinsel yeti gibi davranışlar üzerinde de etkili olduğu sanılıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al