Depremin iklim değişimi üzerinde etkisi var mı?

Uluslararası bir araştırma ekibi olası bir “iklim katili” buldu:

Depremin iklim değişimi üzerinde etkisi var mı?

Uluslararası bir araştırma ekibi olası bir “iklim katili” buldu:

deprem1945 yılında Pakistan kıyılarında meydana gelen 8.1 şiddetindeki deprem. Bu depremle birlikte olağanüstü miktarda metan açığa çıkmıştı. Bu fenomenin halen geçerli olduğu saptanması halinde depremlerin küresel iklim olaylarındaki rolü doğru olabilir. Depremden bu yana okyanus diplerinden yaklaşık olarak yedi milyon metreküp metan aktı diyor ETH Zürih Enstitüsü. Bu oran aşağı yukarı on büyük gaz tankına denk gelir. Metan örneğin karbondioksitten yirmi misli güçlü bir sera gazıdır. Araştırmamız ilk kez depremlerin metan kaynaklarını serbest bıraktıklarını gösteriyor diyor ETH Zürich’ten Michael Strasser. Bunun gibi kaynaklar, depremden bir yüzyıl sonrasına kadar metan açığa çıkardıktan sonra “kuruyorlar”. Jeologlar 2007 yılında deniz diplerinden çok sayıda tortul örnekleri almışlar. İlk belirti şu: Örneklerden birinde yalnızca yüksek basınçta istikrarlı kalan metan buzu olan metan hidrat bulunmuş. Karot örneklerinin diğer analizleri de 1945 depremi ve metan akımları arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuş. Tortulda bulunan dikkat çekici sülfat ve barit değerleri saptanmış ki bunlar metanın hareketliliğine işarettir. Bilim insanları “metanın hareketlenmesinden” 1945 depremini sorumlu tutuyor. Çünkü deniz diplerinde yırtılmalara ve yarılmalara neden olmuş. Bu açıklıklardan da metan sızmış diyen araştırmacılar, ayrıca Hint Okyanusu’nun kuzeyinde depremin aynı etkiyi göstermiş olabileceği çok sayıda bölgenin bulunduğunu da tahmin ediyor. Araştırma sera gazını atmosfere salan, şimdiye dek bilinmeyen doğal bir mekanizmayı aydınlatmış oldu. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al