ÇOCUKLARDA ANAOKULU DÖNEMİ

NP Grup

NPistanbul Etiler Nöropsikiyatri Merkezi’nden Aynur Sayım anlatıyor:

Çocuğun ilk yaşam deneyimleri ailesiyle başlar. Aile içinde güvendedir. Korunur, ihtiyaçları karşılanır. Aile içinde koşullar ne derece iyi olursa olsun, kişilik gelişimi, sosyalleşme sürecinde okul öncesi eğitimin önemi büyüktür.

Çocuk her şeyden önce kendisini tanır, kendisini nasıl ifade ettiğini, fark eder. Okul öncesi eğitim paylaşmayı öğrenmesi, dil gelişimi duygusal gelişim sosyal ve bilişsel gelişiminin daha iyi olması ve genel uyum sürecini öğrenmesini ifade eder. Aynı zamanda ilkokula hazırlanma sürecidir. Bu eğitim isteğe bağlıdır . Çocuğun, dürtü kontrolünü kazanması önemli bir gelişmedir .

Pek çok psikiyatrik sorun çocuğun bunu öğrenememesinden kaynaklanabilmektedir . Anaokulları, bu süreçte de faydalı olmaktadır . Çocuk beklemeyi, isteklerini ertelemeyi, ısrar etmemeyi, kendisini yönlendirebilmeyi öğrenmelidir.

Anaokulları 3-6 yaş arası çocukların eğitimini veren kurumlardır . Fra Ebel’in deyişiyle, "anaokulunun amacı öğrenmeye ilgi uyandırmaktır" . Anaokulunda bilgiler çocuğun gelişimine uygun bir şekilde somuta inilerek verilir . Çocuk en iyi ve örgütlenmiş oyun ortamını anaokulunda bulur . Çocuğun yaşıtlarıyla oynaması onun gelişimini destekleyen en önemli unsurdur.

Çocuk oyunla kendini geliştirir, tanır, işbirliği yardımseverlik duygularını öğrenir . Yaratıcılığı gelişir, duygusal boşalım gerçekleşir . Anaokulu duygusal gelişimde önemli rol oynar . Çocuğun bu süreçte iyi bir öğretmen modeline ihtiyacı vardır . Bu nedenle anaokulu öğretmeninin iyi bir model olması yanında, pedagojik formasyonunun olması ve mesleğini sevmesi gereklidir.

Anaokulunda yine bir takım psikiyatrik-psikolojik sorunlar ilkokula başlamadan fark edilir.

Ebeveynlere aşırı bağlılık , uyum sorunları , dikkat eksikliği, hiperaktivite, davranış sorunları, zeka engeli, depresyon gibi sorunların erken dönemde fark edilmesi , tedavi sürecinin erken başlamasına ve çocuğun ilkokul dönemine daha sağlıklı girmesine neden olmaktadır .

Öğretmen- çocuk - aile işbirliği çocuğun uyumu ve varolan sorunların çözümü için son derece önemlidir.

Okul olgunluğu önemli bir kavramdır . Her çocuğun kapasitesi farklıdır . Beklenti düzeyi de bu doğrultuda olmalıdır . Çocuğun okul için belli bir olgunluğa ulaşması gereklidir . Bu süreçte bu durumu gözlemek mümkün olabilmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al