Deprem Travma Psikolojisi

Bu kayıp dersleri etkiliyor

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, genetik ve sonradan oluşabilen işitme kayıplarının, çocuklarda konuşma bozukluğu ve okulda ders başarısının kötü etkilenmesi gibi sonuçlara neden olduğunu söyledi.

Bu kayıp dersleri etkiliyor

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, genetik ve sonradan oluşabilen işitme kayıplarının, çocuklarda konuşma bozukluğu ve okulda ders başarısının kötü etkilenmesi gibi sonuçlara neden olduğunu söyledi.

isitmeeİşitme kayıplarının özellikle çocuklarda çok ciddi sonuçlar doğurabildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, hafif, orta ve ileri derecedeki işitme kayıpları için işitme cihazları veya orta kulak implantlarının sıklıkla çözüm olabileceğini kaydetti. Op. Dr. Üstel, çocukların ve yetişkinlerin yaşam kalitesinin artması, sosyal aktivitelerini arttırması amacıyla hastaların işitme cihazı kullanmasının önemli olduğunu belirterek, "Biz özellikle çocuklarda iki taraflı işitme cihazlarını öneriyoruz. İleri ve çok ileri derecedeki işitme kayıpları için ise koklear implant öneriliyor. Sesin dış kulaktan orta kulağa geçişini engelleyen yapısal bozukluk veya hastalık sonucu oluşmuş işitme kaybına ise iletim tipi işitme kaybı denir. Atrezik kulak kepçesi, buşon, stenoz, yabancı cisim, eksternal otit, karsinomlar, kulak zarı hastalıkları, orta kulak hastalıkları, östaki kanalı hastalıkları iletim tipi işitme kaybına neden olabilir" dedi. İletim tipi işitme kayıplarının özellikle çocuklarda orta kulak iltihaplarına neden olduğunu hatırlatan Op. Dr. Melih Üstel, orta kulak iltihabının dışında özellikle geniz eti olan çocuklarda sıvı birikimi şeklinde seröz otit olarak göze çarptığını dile getirdi. Benzer işitme kayıplarının çocuklarda konuşma bozukluklarına neden olduğunu belirten Op. Dr. Üstel, okul başarıları üzerinde de etkili olduğunu kaydetti. İletim tipi işitme kayıplarının genellikle hafif ya da orta dereceli olduğunu söyleyen Op. Dr. Üstel, "Kayıplar 25-65 desibel arasıdır. Bazı durumlarda iletim tipi işitme kaybı geçici olabilir. Sorunun nedenine göre ilaç tedavisi ya da ameliyat çözüm olabilir. Bu tür kayıplara işitme cihazı, orta kulak implanı ya da kemik iletimli implant da çözüm olabilir" diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al