BU DURUM KISIRLIK NEDENİ

BU DURUM KISIRLIK NEDENİ

A.A

Süt hormonunun yüksek  düzeyde salgılanması, çeşitli nedenlerle bağlı  olarak kısırlığa yol açabiliyor.

 


Uzmanlar, süt hormonunun fazla salgılanmasının meme, yumurtalık, kemik,  böbrek üstü bezi, böbrek ve yumurtlama, karbonhidrat metabolizması ve bağışıklık  sistemini olumsuz etkileyebildiği uyarısında bulunuyor.

Yüksek süt hormonu seviyelerinin, yüzde 10 oranında göğüslerden anormal  süt gelmesine yol açtığını ifade eden uzmanlar, yüzde 15 oranında adet  düzensizliğine veya adet görememeye ve yüzde 33 oranında çocuk sahibi olamama ve  kemik erimesine neden olabildiğini belirtiyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim  Dalı Üreme Tıbbı ve İnfertilite Seksiyonu Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Mesut Öktem, hipofiz bezindeki laktotrop  hücrelerden süt hormonunun 3 farklı formda salgılandığını belirterek, süt  hormonunun meme, yumurtalık, kemik, böbrek üstü bezi ve böbrek gibi organlarda  çeşitli olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Yumurtlama, karbonhidrat metabolizması ve bağışıklık sistemi üzerinde de  etkili olan süt hormonunun, yaş, adet dönemi, gebelik ve loğusalık dönemlerinde  de etkinliğinin değiştiğini ifade eden Öktem, süt hormonu fazlalığının  fizyolojik, ilaçlara bağlı veya patolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığını  anlattı.

Öktem, süt hormonunun fazla salgılanmasında özellikle hipofiz tümörleri,  hipotiroidizm, böbrek yetmezliği, anti-psikotik sorunlarda kullanılan ilaçların  an durumlar olduğunu dile getirdi. Bununla beraber uykuda, egzersiz sonrasında,  gebelikte ve loğusalıkta da süt hormonunun yükselebildiğini belirten Öktem,  hastada süt hormonu yüksekliği tespit edildiğinde ikinci ölçümün hasta açken,  dinlenmiş olarak sabah erken saatlerde yapılması gerektiğini söyledi.
        
"YUMURTALIKLARDA YETERSİZ FOLİKÜL GELİŞİMİ OLUYOR”

        
Öktem, “Yüksek süt hormonu seviyeleri, yüzde 10 oranında göğüslerden  anormal süt gelmesine, yüzde 15 oranında adet düzensizliğine veya adet görememeye  ve yüzde 33 oranında çocuk sahibi olamama (infertilite) ve kemik erimesine  (osteoporoz)” neden olabildiğine dikkati çekti. Özellikle çok yüksek süt hormonu  seviyelerinde hipofiz tümörleri veya böbrek yetmezliği riski bulunduğunu  vurgulayan Öktem, bu gibi durumlarda hipofizin manyetik rezonans görüntüleme ile  incelenmesi gerektiğini belirtti.

Öktem, süt hormonu yüksek seviyelere ulaştığında hastaların çocuk sahibi  olmalarında zorluklar yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunun nedenleri incelendiğinde, hipofizi çalıştıran hormonun düzenli  biçimde salgılanmaması, yumurtalığa etki eden hipofizden salgılanan hormonların  etkinliği ile yumurtalığın salgıladığı östrojen hormonunun hipofize olan olumlu  etkisinin bozulması, yumurtalıktaki bazı enzimlerin etkinliği ile yumurtalıktaki  hormon sentezinin işlevini yapamaması dikkati çekiyor.

Sonuç olarak yumurtalıklarda yetersiz folikül gelişimi oluyor. Bütün bu  mekanizmalar sonucunda üreme sisteminde bir fonksiyon bozukluğu meydana geliyor  ve ve hastalarda adet düzensizlikleri, adet görememe ve elbette çocuk sahibi  olmakta zorluklar izleniyor."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al