Deprem Travma Psikolojisi

Böbrek hastaları için umut ışığı

Amerikalı bilim insanları, uygun böbrek arayan hastaları kurtaracak bir metot buldu. ‘Desensitizasyon’ adı verilen yöntemle, doktorlar, hastanın bağışıklık sisteminde ‘değişiklik yaparak’ uygun olmayan donörden böbrek naklinin yapılmasını sağlayabiliyor.

Böbrek hastaları için umut ışığı

Amerikan tıp dergisi The New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre uygun böbreği bulmak için senelerce bekleyen ve çoğu zaman bulamayan böbrek hastaları için umut ışığı olan yeni bir metod bulundu. “Desensitizasyon” adlı metoda göre vücudun bağışıklık sistemi değiştirilerek, antikorların uygun böbrek olmasa bile yeni nakledilen organa saldırmasının önüne geçiliyor. Antikorlar önce hastanın kanından çekiliyor daha sonra hastanın bağışıklık sisteminin tamamen çökmemesi için başka antikorlar veriliyor.

Bu sırada bağışıklık sistemi de yeni antikorlar üretiyor. Neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte vücudun ürettiği yeni antikorların yeni organa saldırma ihtimali düşük. Ancak sorun yine çözülmezse bu durumda hastaya antikorların oluşmasını sağlayan beyaz kan hücrelerini yok edecek ilaçlar veriliyor. Araştırmada desensitizasyon uygulanan 1025 hasta, organ bekleme listesinde olup diyaliz makinesiyle hayatta kalan ya da ölen birinden uygun bir böbrek alan kişilere göre daha uzun yaşıyor.

BBC TÜRKÇE

 

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al