BEYİN PİLİ RUHUN DA PİLİ OLUYOR!

BEYİN PİLİ RUHUN DA PİLİ OLUYOR!

Zeynep Güçlücan

Beyin pili, yakın gelecekte obezite, epilepsi, depresyon ve alzheimer hastalıklarının tedavisinde de başarı sağlayabilir.

Ayakkabısını bağlayamaz, gömlek düğmelerini ilikleyemez halde olan parkinson hastalarını iyileştiren ‘beyin pili’nin virtüözü Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Andres Lozano; beyin pilinin sadece parkinsonda değil, yakın gelecekte obezite, epilepsi, depresyon ve alzheimer hastalıklarının tedavisinde de başarı sağlayabileceğini müjdeledi.

Beyin pili ameliyatlarını uygulayan Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh da; araştırma sonuçlarını beklediklerini söyledi: “Yurtdışındaki araştırmalarda beyin pillerinin obezite, alzheimer, epilepsi ve depresyonda da yararlı ve güvenilir olduğu ispatlanırsa, ülkemizde de rahatlıkla uygulayabiliriz.”

Beyin pili ameliyatlarını Türkiye’de başarıyla uygulayan Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh ile birlikte 7 Ekim 2009 Çarşamba günü düzenlenen sempozyuma katılan Prof. Dr. Lozano; beyin pilinin bugünkü uygulama alanlarının yanı sıra gelecekte önümüze açacağı ufukları da değerlendirdi:

BEYİN PİLİNİ İLK NE ZAMAN BİR HASTAYA UYGULADINIZ?

Eski versiyonları 1960’lı yıllardan beri kullanılıyordu. Ben yeni ve modern olanı ilk defa 1991 yılında kullandım. O zamandan bu yana da yaklaşık 500 ameliyat yaptım. Şu anda dünya üzerinde 60 bin civarında beyin pili takılmış hasta var. Bu rakama her sene aşağı yukarı 10 bin yeni hasta ilave oluyor…

BEYİN PİLİ PARKİNSONU NASIL TEDAVİ EDİYOR?

Beyin pili, beyindeki belirli bölgelerdeki elektriksel bölgeyi baskılamak ya da artırmak için kullanılıyor. Radyonun sesini açıp kısmak gibi; iki yönde de bunu kullanabilmek mümkün. Beyin içerisinde hangi hastalığı seçtiğimiz veya hangi bölgeyi etkilediğimize göre, her iki yönde de değişik etkiler yaratarak sonuç alabiliriz. Parkinson hastalarında hareket problemlerini iyi etmek için kullanabiliyoruz.

HATIRALAR GERİ GELİYOR

Beyin pili sadece parkinson hastaları için mi kullanılıyor?

Parkinson hastalarında ve diğer hareket problemlerinde elde ettiğimiz başarılı sonuçlar nedeniyle parkinson dışında bazı hastalıklar konusunda da araştırmalar devam ediyor. Distoni dediğimiz aşırı vücut kasılmaları ile giden hastalıklarda da başarılı sonuçlar alabiliyoruz ve hastalara beyin pili ameliyatlarını uyguluyoruz.

Özelikle tıbbi tedaviye cevap vermeyen, şiddetli ve yoğun ağrı çeken hastalar beyin pilinin tedavi grubu içinde önemli bir alan… Özellikle sara hastaları, şiddetli depresyon gibi psikiyatrik hastalıkları olan hastalar, beyinde belli bölgelerdeki problemleri nedeni ile hafıza ve hatırlama problemi olan hastaların tedavisinde beyin pili kullanımı yönünde çalışmalar başarılı olarak devam ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al