Deprem Travma Psikolojisi

Beyin ağrıyı azaltmak için eğitilir mi?

Lüksemburg Üniversitesi’nde yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre,insanlar nötr bir ses duydukları zaman kendilerini daha az ağrı hissetmeye şartlandırabileceğini ortaya konuldu.

Beyin ağrıyı azaltmak için eğitilir mi?

Lüksemburg Üniversitesi’nde yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre,insanlar nötr bir ses duydukları zaman kendilerini daha az ağrı hissetmeye şartlandırabileceğini ortaya konuldu.

beyinagriBu da insanoğlunun ağrıyı yenmede irade gücünü güçlüklerle başa çıkma amacıyla kullanmayı öğrenebileceği fikrinin ağırlık kazanmasına katkıda bulundu.Bu bilimsel makale kısa süre önce PLOS One isimli internet üzerinde yayın yapan gazete tarafından yayımlandı.

BEYİN HAKKINDA HER ŞEY

Bilim insanları uzun yıllardır biliyorlar ki, vücudun belirli bir bölümünde sürmekte olan ağrı, vücudun başka bir bölümden kaynaklanan yeni bir ağrı meydana geldiği zaman hafiflemektedir. Bu ağrı blokajı vücudun potansiyel olarak daha da ilişkili, farklı bir tehditle başa çıkmasına yardımcı olmak amacıyla sinir sistemimiz tarafından oluşturulan fizyolojik bir tepkidir. “Ağrı,ağrıyı önler.” fenomenini araştırmak için ilk olarak bir deneğin ayağına ağrılı elektriksel sinyaller(ilk ağrı) verildi ve ardından meydana gelen ağrının şiddeti ölçüldü. Daha sonra deneğe ellerini bir kova dolusu buzlu suya sokması söylendi(ağrıyı azaltmaya neden olacak yeni uyarı) ve denek ellerine kovaya sokar sokmaz kulaklıklarından bir telefona ait zil sesi dinletildi. Bu işlem birkaç kez tekrar edildikten sonra, gözlemlendi ki elektriksel uyarılar sonrası hissedilen ağrı, kulaklık vasıtasıyla zil sesi dinletildiğinde kolayca azalmış oldu. Beyin böylelikle vücudun fiziksel ağrı önleme mekanizmasını tetikleyen sinyal olan zil sesine şartlandırılmış oldu. Test edilen insanlar yalnızca belirgin bir şekilde ağrılarının azaldığını hissetmediler ama ağrının yüzde ifadesinde kullanılan kaslardaki aktivite gibi(somurtma,kaş çatma eylemleri gibi) ağrının varlığını gösteren bazı belirtileri de bulunmaktadır. Toplamda 32 kişi teste tabi tutuldu. “Tıpkı bir zilin çalınması sonucu Pavlov’un köpeklerinde tükürük salgısına ait fizyolojik reaksiyonun tetiklenmesi gibi benzer bir etki de insanlardaki ağrı maskeleme yeteneği hususunda meydana gelmektedir.”diye konuştu Lüksemburg Üniversitesi Biyolojik Psikoloji Profesörü Fernand Anton.Bu çalışmanın önde gelen araştırmacılarından  Raymonde Scheuren de:”Tam aksine benzer öğrenim etkileri, bazı hastalarda ağrının devamı ve artışını tetikleyebilir, ” diye ekledi. SCIENCEDAİLY
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al