Deprem Travma Psikolojisi

Bayramda 'şeker' komasına girmeyin!

Bayram denilince akla lezzetli tatlılar gelir. Ancak sağlık açısından şeker tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

Bayramda 'şeker' komasına girmeyin!

Şeker Bayramı diye de bilinen Ramazan Bayramı'nda tatlı tüketimi bayram ziyaretleri sırasında yapılan ikramlarla birlikte bir hayli artıyor. Şeker hastaları kadar sağlıklı kişilerin de bu dönemde şeker tüketim oranlarını dengelemeleri sağlık açısından önem taşıyor. İşte şeker komasına girmemek için tavsiyeler.

HER İKRAM EDİLENİ TÜKETMEYİN

Şeker bayramında ikram edilenleri geri çevirmesini bilmek ve dengeli bir beslenme düzenine uymak şeker hastalarını istenmeyen durumlardan koruyabilir.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNİ ABARTMAYIN

Çay ve kahve gibi içecekler içeriğindeki yoğun kafein ile vücudun susuz kalmasına neden oluyor. Gün içinde tükettiğiniz çay ve kahve oranını limitleyerek diğer içeceklere yönelmeniz sağlınız için daha faydalı.

BOL SU TÜKETMEYE ÇALIŞIN

Yeterli su tüketimi kan şekerini düşürerek vücudun daha sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor.

EGZERSİZİ UNUTMAYIN

 

Haftada iki ya da üç gün düşük tempoda egzersiz yapmak şeker hastalarının insülin direncine olumlu etki ediyor. Egzersizi aksatmadan yapmalı ve vücut direncinizi yüksek tutmalısınız.

AYRAN VE SODA HARİKA İKİ İÇECEK

Bayramda ikram edilen tatlı sonrasında ayran veya soda tüketimi kan şekerini dengelemede yardımcı. Bu nedenle tatlı sonrasında çay veya kahve yerine ayran veya soda gibi tercihlere yönelebilirsiniz.

TATLI SONRASI SÜT VE YOĞURT TÜKETEBİLİRSİNİZ

Şeker oranı yüksek yiyeceklerden sonra bu durumu tolere etmek için az yağlı bir bardak süt veya yarım kâse yoğurt yemek kan şekerinin ani yükselmesini önlüyor. Bayramda şeker sonrası bu öneriyi uygulayabilirsiniz.

BASİT ŞEKERLİ YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Çikolata, baklava veya şekerlemeler bayram boyunca ikram edilen basit şekere iyi birer örnek. Bu tip basit şeker tüketimi yerine meyve bazlı doğal tatlılara şans vermek şeker dengesinin ani yükselmesine engel oluyor.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al