Batı Avrupa'da nüfus yaşlandı ama demans artmadı

Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma Batı Avrupa'nın bazı bölgelerinde demans (bunama) hastalarının sayısının yaşlı nüfusun artışıyla paralel olarak artmadığını ortaya koydu.

Batı Avrupa'da nüfus yaşlandı ama demans artmadı

Britanya merkezli araştırmada bu ülkedeki yaşlı nüfus içinde demans oranının daha önceki tahminlerin aksine, artmak yerine azaldığı belirlendi.

Bilim insanları bunda sağlık ve eğitim alanlarındaki genel ilerlemelerin rolü olabileceğini düşünüyor.

Demanslılarla çalışan yardım kuruluşları azalmanın sürekli bir eğilim olmayabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

30 YILLIK DÖNEM 60 ARAŞTIRMA

Lancet adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, uzmanlar onlarca yıl arayla yapılan 60 demans araştırmasını karşılaştırıp incelediler.

Hollanda, Britanya, İspanya ve İsveç'de yapılan beş ayrı araştırma demanslı hastaların oranındaki artışın 20 ila 30 yıllık bir dönem içinde genel olarak durduğunu gösteriyor.

Özellikle Britanya'da ve İspanya'da erkekler arasında demans oranının ise düştüğüne işaret ediyor.

Britanya'da 1991'de yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, 65 yaş ve üzeri nüfus içinde demans oranının yüzde 8'e ulaşacağını tahmin etmişlerdi. Oysa 2011'de yapılan bir çalışma bu oranın yüzde 6'da kaldığını gösterdi.

Bu oranlar rakama vurulduğunda beklendiği gibi 850 bin kişi yerine 670 bin kişinin demans olduğu anlaşılıyor.

BEKLENMEDİK SONUÇ

Uzmanlar, ortalama ömrün uzaması ve yaşlı nüfusun genel nüfusa oranının yükselmesiyle demans vakalarının da artış göstermesini bekliyordu.

Fakat bu son araştırma bunun böyle olmadığını gösterdi.

Cambridge Üniversitesi'nin araştırma ekibinin başkanı Profesör Carol Brayne BBC'ye "Demans hastalarının oranının artmadığını bir yerde durduğunu söyleyebiliriz" diyor.

Profesör Brayne, "Yaşla orantılı demans hastası oranı, nüfusun yaşlanmasına rağmen aynı kaldı. Bu da kişilerde ve toplumlarda önlenebilme ihtimalinin olduğuna işaret ediyor. Bu hastalığı tamamen yok etmek muhtemelen mümkün değil ama geciktirilmesi mümkün görünüyor" diye konuştu.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al