BAŞARISIZLIK TARİH OLABİLİR

BAŞARISIZLIK TARİH OLABİLİR

Habertürk

Uzmanlar: Çocuklarda öğrenme stratejileri oluşturarak çocuklardaki başarısızlığın önüne geçilebilir.

 


Zekâsında sorun olmayan çocuğun okul başarısızlığının altında 'özel öğrenme güçlüğünün yatabileceğine dikkat çeken Eğitim Danışmanı Nurten Aydın, öğrenme stratejileri oluşturarak çocuklardaki başarısızlığın önüne geçilebileceğini belirtti

Gelişimsel bir sorun olan öğrenme güçlüğü, doğumdan itibaren başlayıp, okulda performans düşüklüğü ile su yüzüne çıkıyor. Bir çocuğun zekâsının normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen; dinleme, düşünme, anlama kendini ifade etme, okuma yazma veya matematik becerilerinde düşük Başarı gösterebiliyor.

Öğrenme güçlüğündeki en çarpıcı özellik çocuğun zihinsel yeteneği olmasına rağmen akademik açıdan gerilik göstermesi Olduğuna dikkat çeken An Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi'nden Eğitim Danışmanı Nurten Aydın, çocukta görülen özelliklerin birbirinden farklı ve kendine özgü olduğunu dile getirdi. Aydın, "Buna rağmen Güzlenebilen ortak özelliklerden birisinin çalışma becerini kullanma Yeteneklerinin sınırlı olmasıdır. Bir alanda gösterdiği başarı iyi olarak tanımlanırken bazı alanlarda düşük performanstan söz edilebilir" dedi.

3 tip öğrenme Bozukluğunun olduğunu aktaran Aydın, bunları şöyle sıraladı: "Okuma sorunları (disleksi), yazma sorunları (disgrafi), matematik sorunları (diskalkuli).''
 
YAZISI ÇİRKİN Mİ?


Özel öğrenme güçlüğü gösteren çocuklarda konuşmada gecikmenin görülebileceğini kaydeden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Okul döneminde okuma geç öğrenilebilir, hatalı ve yavaş okurlar. Yazı bozuklukları, imla hataları fazladır. Yazmada sınıf arkadaşlarına yetişemezler. Yavaş, harf hatalı, eksik ve ya eklemeler yaparak yazarlar. Okuduğunu anlamada zorluk çekerler.

Matematik problemlerinde çözüme gidecek yolu bulmada zorlanırlar. Ders dinleme ve çalışma sırasında organize olamazlar. Birden fazla yönerge verildiğinde kavramakta zorluk çekerler. Özgüven ve uyum sorunu gözlenir.

HARFLERİ TERS YAZMASININ NEDENİ...


Öğrenme güçlüğü gösteren çocuklan birbirinden farklı özelliklere sahip olsalar da bazı ortak noktaların bulunduğunu aktaran Aydın, dikkat eksikliğinin en belirgin ortak özelliği olduğunu ifade etti.  "Çocuk, kendi yas grupları ile değerlendirilir.

Görsel algı ve işitsel Algı becerileri gereken durumlarda genel olarak zorlanırlar. Çünkü görsel ve işitsel uyaranları kavramada ve yorumlamada zorluk yaşarlar" diyen Aydın, çocuğun harfleri ters yazması, ses ile harfi eşleştirememesi gibi durumların bu yetersizliklere bağlı olduğunu anlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al