E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Aşk kalıcı olabilir mi?

Evlilikte kritik üç dönem. Kadın erkek ilişkilerinde en kritik soru, aşk kalıcı olabilir mi?

Aşk kalıcı olabilir mi?

Siz aşkınızın kalıcı olduğuna inanıyor musunuz? Aşık olmayı sihirli bir duygu olarak tanımlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu soruya bakın nasıl cevap veriyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Nesil Yayınlarından okuyucusuyla buluşan “Kadın Psikolojisi” kitabında kadına dair önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Rektör Tarhan bu önemli yapıtında aşkı da irdeliyor…

Kadın Psikolojisi kitabında Tarhan; “Kadın erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerek. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci döneme kişilik ve güç çatışması yaşanmaya başlar. Taraflar akıllı veya şanslı iseler üçüncü dönem olan bağlılık aşamasına geçerler. Evlilikte aşkın yani romantik duyguların devam etmesi iyi ilişki kurmaya bağlıdır. Bunun için aşk iyi ilişkinin sebebi değil sonucudur. Aşık olmak sihirli bir duygu yaşamaktır. Bu iki ayrı kişinin bir olması demektir. Bu duygu karşılıklı olarak beklentileri yükseltir.

Erkek kadının kendisi gibi düşünüp davranmasını beklerken kadın da erkekten aynı şeyi ister. Aşıklar, yara almaya başlayan bu ilişkiyi düzeltmek için birbirlerine gereken zamanı ayırmazlar veya iletişim biçimlerini düzeltmezlerse, beklentileri hayal kırıklığına dönüşür. Bunun sonucunda suçlayıcı, yargılayıcı, hoşgörüsüz, zorlayıcı ve bağışlaması olmayan çatışmalar yaşanır. Her aşık, kendine aşkı kalıcı kılan kritik soruları sormalıdır. “Neden aramızda çatışma oluyor, bu çatışmanın arka planında ne var?” türünden sorurla cevap bekleyen sorulardır. Mutlu olamayan çiftler, karşı cinsin gizli kalmış farklarını anladığında sevgi ve iyi niyetin de yardımıyla sorunlarını kolaylıkla çözebilir.”