Asıl savaşçı kadınlar

Araştırmalara göre erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu bağışıklık sistemini zayıflatıyor.Yani bu demek oluyor ki erkeklerin grip olduğunda daha fazla sızlandığı efsanesinin gerçek bir nedeni olabilir.

Asıl savaşçı kadınlar

Araştırmalara göre erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu bağışıklık sistemini zayıflatıyor.Yani bu demek oluyor ki erkeklerin grip olduğunda daha fazla sızlandığı efsanesinin gerçek bir nedeni olabilir.

Esavaskadinrkekler kanserle savaşta da kadınların gerisinde. Yapılan çalışmalara göre kadınlarda melanom yani en yaygın görülen cilt kanserinde ölümler, erkeklere oranla daha az. Birçok aşı da ayrıca kadınların sisteminde daha etkin. Aşılar, kadınlarda erkeklere oranla çok daha etkili. Ancak erkeklerin bünyesini harekete geçirmek daha zor. Bu demek oluyor ki erkeklerin bağışıklık sistemi, başlangıç evresindeki kanser hücrelerini temizlemekte daha başarısız. İngiltere'deki Kanser Araştırmaları Merkezi Klinik Şefi Profesör Peter Johnson, melanom yani cilt kanserinin bağışıklık sistemiyle yakından ilişkili olduğunu söylüyor.

TESTOSTERON HORMONU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Prof. Johnson "Erkeklerdeki cilt kanseri hücreleri teşhis edildiği andan itibaren kalınlaşmaya daha müsait." dedi. ABD'deki ünlü Mayo Klinik'te birkaç yıl önce yapılan araştırmada erkek farelerde melanoma yani cilt kanseri hücrelerinin gelişimini engellemenin en iyi yolunun, testosteron hormonunu azaltmak olduğu ortaya çıktı. Testosteronu azaltmak ayrıca kemoterapiden sonraki iyileşme sürecini de hızlandırıyor. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşam tarzı tıbbı yani Lifestyle Medicine; araştırma, önleme ve tedavi etme ile yakından alakalı olan bir tıp dalıdır. Yaşam tarzı tıbbı; pek çok yaşa
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kahramanmaraş Milli Eğitim Bakanlığı Dulkadiroğlu Rehberlik ve Araştırma Mer
  • Panik atak, hiçbir neden yokken ortaya çıkan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir ruhsal hastalık olarak tanımlanıyor.
  • Öğrenilmiş çaresizlik nedir? Öğrenilmiş çaresizlik sendromu, başarma isteğini yok ediyor!
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Randevu Al