AĞRI KADINLARI SEVİYOR

AĞRI KADINLARI SEVİYOR

Habertürk

Çeşitli hastalıklara neden olan baş ağrıları yüzünden dünyada her yıl 10 milyondan fazla insan yardım alıyor.

 


Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan birinin gerilim tipi baş ağrısı olduğuna dikkat çeken Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü' nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, baş ağrılarını ve bunlardan korunma yollarım anlattı.

BAŞ AĞRILARI 2 GRUBA AYRILIR

PRİMER AĞRILAR: Migren, gerilim tipi ve küme baş ağrısını içine alan bu grup, ağrıların yüzde 90'ından sorumludur.

SEKONDER AĞRILAR: 
Başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Gerilim tipi baş ağrısı (GBA), erkeklerin yüzde 69'unu ve kadınlarınsa yüzde 88' ini hayatlarının herhangi bir döneminde etkiliyor. En çok genç eriksin yaşlarda görülüyor. GBA, ' episodik ' ve ' kronik ' olarak iki gruba ayrılıyor:

Episodik ağrılar 30 dakika - 7 gün süren baskılayıcı ve sıkıcı karakterlerde, başın her iki yanını tutan ağrılardır. Ağrı, alına ve enseye yayılabilir. Fiziksel aktiviteyle artmayan ve bulantı yapmayan ağrılardır.  Işık ve sesten birine karşı hassasiyet olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrılarındaysa hasta yılda en az altı ay ağrı çeker. Hastalık başlangıcında stres veya gerginlik olabilir.

Bu faktörler kas kasılmasına veya kan akımında azalmaya neden olmasa da başı çevreleyen kaslarda hassasiyete neden olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrısında depresyon, altta gizlenen bir neden bir neden olarak aranabilir.

ACİL SERVİSE BAŞVURMA ZAMANI

Daha önce baş ağrısı olmayan veya sim diye kadar yaşadığı 'en denilebilecek şiddette ağrı çeken hastaların acil servislere başvurması gerekebilir. Baş ağrısı patlayıcı şekilde ve çok ani gelmişse, beyin içinde veya çevresinde olabilecek kanamayı ayırt etmek gerekir. Baş ağrısıyla birlikte görme kaybı, kol veya bacakta güç kaybı, konuşma ve anlama bozukluğu varsa tıbbi yardım alınmalıdır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al