KORKUDA KADIN ERKEK FARKI

KORKUDA KADIN ERKEK FARKI

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Kızların erkeklere oranla korkuya daha meyilli olduğuna dikkat çeken psikolog Yıldız Burkovik, gerekçe olarak ise ebeveynlerin tutumlarını gösteriyor. Kızların korkması toplumda normal karşılanırken erkeklerin korkması kabul edilemez bir durum.

 


Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi psikologu Yıldız Burkovik, Dr. Oğuz Tan ile birlikte kaleme aldığı ve Timaş yayınlarından okuyucuyla buluşan "Korkacak ne var" kitabında korkunun cinsiyet ayrımı üzerine önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

Kızların erkeklere oranla korkuya daha fazla meyil gösterdiğini ifade eden uzman psikolog Yıldız Burkovik sebep olarak, ebeveynlerin kızları erkeklere nispeten daha bağımlı olmaya itmesi olarak gösteriyor. Çoğu toplumda, kızların herhangi bir şeyden korkmalarının normal karşılandığına vurgu yapan Burkovik, erkeklerin korkmalarının kabul edilemez olduğunu belirtiyor.

Korkunun psikolojisi "Korkacak ne Var" kitabında Burkovik;


"Türk toplumunda da uzun yıllar hâkim olan düşünce, "erkekler korkmaz, ağlamaz" şeklindedir. Halen bu düşüncenin izlerini taşıyan yaklaşımlar görülmekle birlikte, günümüzde pek çok sağlıklı yetişkin, erkeklerin de korkabileceği, ağlayabileceği bilinciyle hareket etmektedir.

Yukarıdaki görüşümüz büyük ihtimalle, kızların erkeklerden daha zarif ve daha duygusal olduğu düşüncesinden kaynaklanan bir korumacılık tablosudur. Bu şartlanma zamanımızda kırılma aşamasındadır."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al