RİTM BOZUKLUĞUNDA MUCİZE

RİTM BOZUKLUĞUNDA MUCİZE

A.A

Kalp ritm bozukluğunun tedavisinde devrim niteliğinde yeni bir metod uygulamaya  başlandı.

 


İstanbul Üniversitesi (İÜ)  İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Adalet,  kalp ritm bozukluğunun tedavisinde devrim niteliğinde yeni bir metod uygulamaya  başladıklarını ifade ederek, “Kalp ritm bozukluğuna neden olan alanlar önceden  ısıtılarak ortadan kaldırılıyordu. Şimdi tam tersi artic balon ablasyon  tedavisiyle o alanlar eksi 60 derece soğutuluyor. Bu tedavide beyne pıhtı atma  riski yok. Hasta bir kaç gün sonra işine dönebiliyor” dedi.

Prof. Dr. Adalet, kalp ritm bozukluğu  hastalığına karşı Türkiye'de ilk kez artic balon ablasyon yönteminin fakültede  uygulanmaya başlandığını vurgulayarak, 5 yıl önce kalp ritm bozukluğu tanısı  konulan Tayyar Kaleli adlı hastayı uyguladıkları bu yöntemle sağlığına  kavuşturduklarını söyledi.

Tedavi sürecinde ilaçlar yetersiz gelmeye başlayınca hastanın tedavisine  artic balon ablasyonla devam edilmesine karar verdiklerini anlatan Adalet,  hastaya uygulanan tedavinin hayati olduğunu belirtti.

Adalet, halk arasında kalp ritm bozukluğu olarak bilinen atriyal  fibrilasyon hastalığının kalbi dakikada 300, hatta bazen 600 vuruma çıkardığını  kaydederek, “Tayyar Kaleli'ye artic balon ablasyon yapmasaydık, hastanın  kalbinde pıhtı oluşup beyne atma durumu olabilirdi. Bu durumda da hasta, hayatını  aniden kaybedebilirdi. Kalbin ritm bozukluğu nedeniyle yorulması kalbin  büyümesine ve kalp yetersizliğine de yol açıyor. Kalp yetersizliği de ölüme giden  bir süreç” diye konuştu.

Kalp ritm bozukluğu hastalığı tedavisinin üç amacının olduğunu anlatan  Adalet, bunları, “Hastanın çarpıntı başta olmak üzere şikayetlerinin azaltılması  veya ortadan kaldırılması, kalp ritminin yeniden bozulmamasının sağlanması ve  felcin önlenmesi” olarak açıkladı.

Kalp ritm bozukluğu hastalığının tedavisinde gelinen son teknolojik  gelişmenin “artic balon ablasyon” olduğunu belirten Adalet, kısa bir süre önce  bu yöntemin İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Girişimsel  Elektrofizyoloji Laboratuvarı'nda kullanılmaya başlandığını ifade etti