MAĞDURLARA PSİKOLOJİK DESTEK

MAĞDURLARA PSİKOLOJİK DESTEK

A.A

Aydın'da sel felaketinden etkilenen  Koçarlı'nın Güdüşlü Köyü sakinlerine psikolojik destek veriliyor.

 


Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı gazetecilere yaptığı  açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesinin,  Güdüşlü Köyü'ndeki sel felaketinin ardından acil psikolojik destek hizmeti  vermeye başladığını bildirdi.

Psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hekim ve hemşireden oluşan dört kişilik  ekibin köye giderek, çocuklar ve ailelerinin acil tıbbi bakım, ilaç, gıda, su,  barınma, giyim, temizlik gibi fizyolojik ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını  ifade eden Tırpancı, özellikle çocukların güvende olduklarından emin olunması  için gerekli inceleme ve araştırmaların tamamlanmasının ardından, ruhsal destek  çalışmalarına başlandığını belirtti.

Bu çalışma kapsamında öncelikle 4-15 yaş grubundaki 38 çocuk ve  anneleriyle travma sonrası gösterilen olağan tepkiler sayılabilecek korku, kaygı,  panik, üzüntü, yas gibi duyguların ifade edildiği grup çalışması yapıldığını  aktaran Tırpancı, güven, umut, motivasyon amaçlı oyunlar ile kitap-oyuncak  dağıtımı, psikiyatri uzmanlarına yönlendirilmesi gereken vakaların seçimi, tedavi  ve takip programlarının kimler tarafından yapılacağının planlanması ile tedavi ve  rehabilitasyon çalışmalarının devamında yer alacak aile hekimi, aile sağlığı  elemanı, köy öğretmeni, köy muhtarı gibi kişilerle koordinasyon ve işbirliğinin  yapılması gibi çalışmalarla köy halkına psikolojik destek verildiğini söyledi.

Tırpancı, köy halkının düzenli aralıklarla psikolojik muayeneden  geçirileceğini ve psikolojik desteğin, afetin izler silininceye dek verilmeye  devam edileceğini kaydetti.