Sakız Çiğnemek Baş Ağrıtır mı?

Düzenli baş ağrıları çeken sakız çiğneyen gençlerin %87'si sakız çiğnemeyi bırakarak kendilerini iyileştirebilir. Sakız çiğnemek baş ağrısına neden olabilir çünkü yüzünüzde ve çenenizde çok fazla kas kullanıyorsunuz ve bunu saatlerce tekrar tekrar tutmak herkesin başını ağrıtabilir.

Sakız Çiğnemek Baş Ağrıtır mı?

Sakız çiğnemek, bazı gençlerde migren ve gerilim tipi baş ağrılarına katkıda bulunuyor gibi görünmektedir.

Sakız Neden Başımı Ağrıtıyor?

Sakız, Neolitik döneme kadar uzanan binlerce yıldır favori bir şekerleme elyafı olmuştur. Bugün, bu şekerleme çeşitli tatlarda (naneden meyve tatlarına… ve hatta meyan köküne kadar) gelir ve birçok ülkede uzun bir geçmişe sahiptir. Şeker içeren ve sürekli fırçalamaya gerek kalmadan kişinin diş minesini ve dişlerini aşındırabilen birçok şekerlemeden farklı olarak, bazı diş eti türleri yararlı özelliklere sahip olacak şekilde oluşturulmuştur ve genel diş bakımına fayda sağlayabilir.

Sakız Baş Ağrıtır mı?

Şekersiz sakızın içinde şeker yoktur. Tat, tatlandırıcılar kullanılarak eklenir ve bu nedenle sakız diş çürümesine neden olmaz. Sakız, tıpkı sıradan sakız gibi, aromalarını bir süre sonra bırakır.
Bir araştırmacı, sakız çiğneyen gençlerin ve daha küçük çocukların da bu alışkanlıkla kendilerine baş ağrısı verdiğini buldu. Bu bulgular, ergenlerde ek test veya ilaca ihtiyaç duymadan sayısız migren ve gerilim tipi baş ağrısı vakasının tedavisine yardımcı olabilir.

Düzenli baş ağrıları çeken sakız çiğneyen gençlerin %87'si sakız çiğnemeyi bırakarak kendilerini iyileştirebilir. Sakız çiğnemek baş ağrısına neden olabilir çünkü yüzünüzde ve çenenizde çok fazla kas kullanıyorsunuz ve bunu saatlerce tekrar tekrar tutmak herkesin başını ağrıtabilir. Başınız dönüyorsa ve baş ağrınız gerçekten kötüyse, bunun nedeni sakızınızdaki yapay tatlandırıcı olabilir. İçinde gerçek şeker olan sakızı tavsiye etmem çünkü çürük dişler başınızı da ağrıtabilir. Yani çiğneme ve sakızın içindekilerin bir kombinasyonu olabilir.

Şimdi, Tel Aviv Üniversitesi'ne bağlı Meir Tıp Merkezi'nden Dr. Nathan Watemberg, sakız çiğneyen gençlerin ve daha küçük çocukların da baş ağrısına neden olduğunu keşfetti. Pediatrik Nöroloji'de yayınlanan bulguları, ergenlerde sayısız migren ve gerilim tipi baş ağrısı vakasının ek test veya ilaca ihtiyaç duymadan tedavisine yardımcı olabilir.

Dr. Watemberg, "30 hastamızdan 26'sı önemli bir iyileşme bildirdi ve 19'unda tam bir baş ağrısı çözümü vardı" dedi. "İyileşen hastaların yirmisi daha sonra sakız çiğnemeye geri dönmeyi kabul etti ve hepsi semptomların hemen nüksettiğini bildirdi."

Baş ağrısı çocuklukta sık görülür ve ergenlik döneminde özellikle kızlar arasında daha yaygın ve sık hale gelir. Tipik tetikleyiciler stres, yorgunluk, uykusuzluk, ısı, video oyunları, gürültü, güneş ışığı, sigara, kaçırılan öğünler ve menstrüasyondur. Ancak şimdiye kadar sakız çiğneme ile baş ağrıları arasındaki ilişki üzerine çok az tıbbi araştırma yapılmıştır.

Meir Tıp Merkezi'nin Çocuk Nörolojisi Birimi ve Çocuk Gelişim Merkezi ile toplum kliniklerinde, Dr. Watemberg, baş ağrısı bildiren birçok hastanın günlük sakız çiğnediğini fark etti. Genç kız hastalar özellikle hırslı çiğnemelerdi - önceki diş araştırmaları tarafından desteklenen bir bulgu. Dr. Watemberg, birçok durumda, hastaların onun önerisiyle sakız çiğnemeyi bıraktıklarında, önemli ölçüde daha iyi olduklarını keşfetti.Daha istatistiksel bir yaklaşımla Dr. Watemberg, kronik migren veya gerilim tipi baş ağrıları olan ve her gün sakız çiğneyen, yaşları 6 ile 19 arasında değişen 30 hastaya bir ay boyunca sakız çiğnemeyi bırakmalarını istedi. Günde en az bir saat ila altı saatten fazla sakız çiğnediler. Sakızsız bir ay sonra, 30 hastadan 19'u baş ağrılarının tamamen geçtiğini ve yedi tanesi baş ağrılarının sıklığı ve yoğunluğunda azalma olduğunu bildirdi. Sonuçları test etmek için 26'sı sakız çiğnemeye iki hafta devam etmeyi kabul etti. Hepsi birkaç gün içinde semptomlarının geri döndüğünü bildirdi.

Önceki iki çalışma, sakız çiğnemeyi baş ağrısına bağladı, ancak farklı açıklamalar sundu. Bir çalışma, sakız çiğnemenin çenenin kafatasıyla birleştiği yer olan temporomandibular eklemde veya TMJ'de strese neden olduğunu ileri sürdü. Diğer çalışma, en popüler sakızlarda kullanılan yapay tatlandırıcı olan aspartamı suçladı. TME disfonksiyonunun baş ağrısına neden olduğu gösterilmişken, kanıtlar aspartam ile karıştırılıyor.

Dr. Watemberg TME açıklamasını destekliyor. Sakızın sadece kısa bir süre için lezzetli olduğunu ve çok fazla aspartam içermediğini söylüyor. Aspartam baş ağrısına neden olsaydı, diyet içeceklerden ve yapay olarak tatlandırılmış ürünlerden çok daha fazla baş ağrısı olurdu. Öte yandan, sakızın tadı gittikten sonra iyice çiğnenmesinin, vücutta zaten en çok kullanılan eklem olan TME'ye önemli bir yük getirdiğini söylüyor.

Dr. Watemberg, "Her doktor TME'nin aşırı kullanımının baş ağrısına neden olacağını bilir" dedi. "Çocuklar ve gençler aşırı derecede sakız çiğnediğinde olanın bu olduğuna inanıyorum." Dr. Watemberg, bulgularının hemen kullanılabileceğini söylüyor. Doktorlar, kronik baş ağrısı olan gençlere sakız çiğnemeyi bırakmalarını tavsiye ederek, birçoğuna pahalı teşhis testlerine veya ilaçlara ihtiyaç duymadan hızlı ve etkili tedavi sağlayabilir.

Şekersiz sakız dişleri temizlemeye yardımcı olur

Çalışmalar, yemeklerden ve ara öğünlerden sonra şekersiz sakız çiğnemenin diş minesine zararlı olan plaktaki bakteriler tarafından salınan asitleri durulamaya ve nötralize etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Hem çiğneme eylemi hem de sakızdaki yapay tatlandırıcıların tadı, normal tükürük akışının on katını uyarır. Artan tükürük akışı sadece ağzınızdaki asitleri nötralize etmekle kalmaz, aynı zamanda yiyecek parçacıklarını da yıkayarak dişlerinizi temiz tutmaya yardımcı olur.

Çiğnemek ya da çiğnememek

Şekersiz sakız çiğnemek çoğu durumda faydalı olsa da, sakızın tavsiye edilmediği bazı durumlar vardır. Örneğin, herhangi bir çene ağrısı veya temporomandibular bozukluk semptomları (TMD/TMJ) yaşıyorsanız, sakız çiğnemekten kaçınmalı ve hangi seçeneklerin mevcut olduğu konusunda diş hekiminizle konuşmalısınız.

Sakız Çiğnemek Çocuklarda Baş Ağrısına Neden Olabilir mi?

Çocuklarda baş ağrısı; Çocuğunuz ister o nefis tatlı tat için sakız çiğniyor, ister genç çocuğunuz onu stresten kurtulmak veya kötü sabah nefesini maskelemek için çiğniyor olsun, muhtemelen bu yaygın alışkanlığın, değerli çocuğunuzun baş ağrıları veya migrenleri için potansiyel bir tetikleyici olduğunu düşünmediniz.

Ancak çocuğunuz veya ergeniniz o sakız paketini almadan önce, özellikle baş ağrısına yatkınsa, tatlıya düşkünlüğü için bir nane veya alternatif bir seçenek önermek isteyebilirsiniz.

Araştırmalar, sakız çiğnemenin çocuklar ve ergenler için potansiyel bir baş ağrısı tetikleyicisi olduğunu göstermektedir. İyi haber şu ki, onu durdurmak baş ağrılarını durdurabilir.Pediatrik Nörolojide yapılan bir çalışmada, 30 çocuktan 19'unun (6 ila 19 yaş arası) baş ağrıları – çoğunlukla kronik migren – tetikleyici olarak tanımladıkları sakız çiğnemeyi bıraktıklarında düzeldi. 30 çocuktan yedisinde de kronik baş ağrılarında kısmi iyileşme görüldü.

Sakız Çiğnemek Neden Baş Ağrısına Neden Olur?

Büyük olasılıkla, sakız çiğnemek temporomandibular eklem (TME) üzerinde bir yük oluşturarak baş ağrılarına neden olur.2 TME, çiğneme, yutma ve konuşma yapabilmeniz için çenenizin düzgün hareket etmesini sağlar. TME'yi çevreleyen kaslar ve eklem kapsülü, TME ile ilişkili ağrının muhtemel ana kaynağı olan sinirleri içerir.

Sakız çiğnemenin baş ağrılarını nasıl tetikleyebileceğine dair diğer teoriler şunlardır:

-  Sakızda yapay tatlandırıcı aspartam'a maruz kalma
-  Duygusal stres

Aşırı sakız çiğnemeye benzer diğer alışkanlıklar, özellikle günde üç saatten fazla yapıldığında TME ile ilgili semptomları tetikleyebilir. Bunlar şunları içerir:

-Tırnak yemek
- Çenenizi elinize yaslayın
- Buz çiğnemek
- Diş gıcırdatma
- Kalem veya başka bir nesneyi ısırmak
- Dudak ısırmak

TME İlişkili Ağrının Diğer Belirtileri

Çocuğunuzun TME'si iltihaplıysa veya TME'yi çevreleyen kaslarda sakız çiğneme nedeniyle spazm varsa, baş ağrısına ek olarak şu belirtiler de görülebilir:

- Çene ağrısı
- Çenenin sınırlı hareket aralığı
- Boyun ağrısı veya sertliği
- Eklemi/çeneyi hareket ettirirken duyulan tıklama sesi
- Ağzınızı açmada zorluk

Bir kenara, çocuğunuz sakız çiğniyorsa lütfen uygun yaşta olduğundan emin olun. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), sakızın yutulmaması gerektiğini anlayamayacak kadar küçük çocuklara veya 4 yaşından küçük çocuklara verilmemesini önermektedir.

SAKIZ YUTULURSA NE OLUR?

Sakızın tekrar tekrar yutulması ishale, karın ağrısına, gaza, ağız ülserlerine, diş ve çene sorunlarına ve hatta karın yolu tıkanıklığına neden olabilir.

Çocuğunuz için bir baş ağrısı günlüğü tutmak, sakızın baş ağrısını tetikleyip tetiklemediğini ve çocuğunuzun neden sakız çiğnediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuz can sıkıntısından sakız mı çiğniyor? Yoksa açlık mı? Yoksa stres mi? Çocuğunuz bir gençse, kendi günlüklerini tutabilirler.

Çocuğunuzun baş ağrısında sakızın bir rol oynadığından şüpheleniyorsanız, bu alışkanlığın baş ağrısını durdurup iyileştirmediğini görmek için onu bu alışkanlığı bırakmaya teşvik etmeyi düşünebilirsiniz. Bu tetikleyiciden şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuz veya çocuğunuzun nöroloğu ile konuşmak da iyi bir fikir olacaktır.

Aşırı Sakız Çiğnemenin Tehlikeleri Var mı?

Herkes sakız çiğniyor! Sadece geçen yıl 1,74 trilyon çubuk sakız yapıldı ve ortalama bir Amerikalının her yıl yaklaşık 300 parça sakız çiğnediği tahmin ediliyor.

Sakız çiğneyenler için pek çok faydası vardır. Nefesimizi ferahlatır ve dişlerimizin arasına sıkışan yiyecek parçacıklarının giderilmesine yardımcı olur. Bazıları için stresi azaltmaya yardımcı olur ve diğerleri için açlıkla savaşmaya yardımcı olur. Sakız ayrıca tükürük üretimini uyarır, bu da kötü plaklarla savaşmaya yardımcı olur ve tatlandırıcı ksilitol içeren bazı sakızların aslında çürüklerle savaştığı bildirilmiştir. Sakız çiğnemenin tüm bu faydaları varken, bunu yapmamak için bir sebep var mı?

Aslında, olabilir. Sakız çiğnerken, çene kaslarımızı çalıştırırız - ve vücutta aşırı çalışan diğer kas gruplarına benzer şekilde, sürekli ve agresif sakız çiğnemek bu kasları yorabilir ve çenemizde, boynumuzda ve başımızda ağrılı spazmlara neden olabilir. temporomandibular disfonksiyon (veya TMD) adı verilen bir durumun gelişimi.

TMD, başımızın her iki yanında bulunan temporomandibular eklemler, çiğnediğimizde bizim için amortisör görevi gören çenedeki kıkırdak dejenerasyonu veya fiziksel stres nedeniyle yanlış hizalandığında ortaya çıkar. Sakız çiğnemek, bu tür bir hasara neden olmanın en yaygın yollarından biridir.TMD on milyondan fazla Amerikalıyı etkiliyor. TMD geliştirenler, çiğneme sırasında rahatsızlık, çenelerini açıp kapamada zorluk ve ağızlarını açtıklarında çıtlama veya tıkırtı sesleri gibi birçok ağrılı semptom yaşarlar. Kulak ağrıları ve baş ağrıları da tipik olarak bozuklukla ilişkilidir.
TMD gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra, kronik sakız çiğneme yüz kaslarını sıkılaştırarak uzun süreli baş ağrılarına neden olabilir. Aslında, yakın tarihli bir çalışma, sakız çiğnemenin küçük çocuklarda ve gençlerde kronik migrenlerle bağlantılı olduğu sonucuna varmıştır.
Çoğu diş hekimi orta düzeyde sakız çiğnemenin bir sorun olmadığı konusunda hemfikirdir, ancak baş, boyun veya çene ağrısı yaşıyorsanız bu alışkanlıktan bir mola vermenizi ve kaslarınızın gevşemesine izin vermenizi önerirler. Ağrıyı hafifletmenin diğer yolları arasında iltihap önleyici ilaçlar almak, ağrılı bölgeye sıcak kompres uygulamak ve daha yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyete geçmek yer alır. Ağrı devam ederse, derhal diş hekiminize başvurun.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al