Migren ağrısı nasıl geçer

Kişinin gündelik yaşam kalitesini doğrudan düşürebilen migren, ne yazık ki sosyal hayatın olumsuz yönde etkilenmesine yol açıyor.

Migren ağrısı nasıl geçer

Günün her anı oluşabilen şiddetli baş ağrısı, iş yeri ya da tatil gibi önemli vakitlerde kişiye zor anlar yaşatıyor. Peki, ataklar halinde gelebilen migren ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle uzman doktor çerçevesinde kesin teşhisin konulması gerekiyor. Gözlemlere ve şikâyetlere göre izlenilen yol sonucunda migren hastalığından söz etmek mümkünse, kişinin yaşamsal kalitesini arttıracak şekilde bir tedavi oluşturulabilir. Özellikle atakların önlenmesi ve şiddetli ağrının oluştuğu anlarda ilaç desteğini devreye almak önem teşkil ediyor. Migren hastalığının tanınması ve kişinin ataklarını izlemesi de bu noktada önemlidir.

MİGREN AĞRISI NASIL GEÇER VE MİGREN AĞRISINDAN KURTULMAK

Migren ataklarınızı tanımak, şiddetli baş ağrılarında nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermenizi sağlıyor. Örneğin kimi hastalar, sessiz bir ortama girdiklerinde ağrıların hafiflediğini gözlemleyebiliyor. Bazı kişilerde ise bu durum, daha çok ortamın aydınlatması ile ilişkili olabiliyor. Karanlık bir odaya geçerek migren atağınızın geçmesini ya da hafiflemesini bekleyebilirsiniz.

Migren ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise ilaçlarda saklıdır. Uzman hekime muayene olmanız sonucunda alabileceğiniz çeşitli ağrı kesiciler bulunmaktadır. Şiddetli ağrı ataklarının gelmesi durumunda kullanabileceğiniz bu ilaçlar, kısa sürede ağrının hafiflemesine yardımcı oluyor. İş yerinde ya da günlük işlerinizi tamamlarken ilaçların büyük oranda hayat kurtardığı söylenebilir.

MİGREN AĞRISI İÇİN ÖNLEM ALMAK

Migren ağrısı nasıl geçer sorusu kadar migren ağrısı nasıl önlenir sorusu da önem teşkil ediyor. Önleyici bir tedavi yolunu izlemek, çok daha etkili bir sürecin oluşmasına yardımcı oluyor. Son zamanlarda yaşadığınız migren ataklarının hangi koşullarda gerçekleştiğini gözlemlemeniz, önlem almada etkili bir yol izlemenizi sağlıyor.

Çok fazla ses, kötü kokular, hava kirliliği, toz, uykusuzluk, yanlış ilaç kullanımı ve stres gibi faktörler migren ataklarına neden olabiliyor. Bunlardan herhangi biri sizde yoğun bir şekilde atağa sebep oluyorsa bu faktörden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. İş hayatında stres ile başa çıkamıyorsanız iş değiştirmeyi veya yüksek sesten mümkün olduğunca uzakta durmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yeterli miktarda uyumaya özen göstermeniz gerektiğini de unutmayın.

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Ataklar halinde gelen baş ağrılarının yaşanmasına neden olan migren nörolojik bir hastalıktır. Migren nedir, sorusu elbette bu kadar basit cevaplayabi
  • Lohusalıkta migren tedavisi olur mu? Lohusalık döneminde migren tedavisi hakkında merak ettikleriniz…
  • Günümüzde en sık rastlanılan ağrıların başında yer alan migreni, hormonlardan, gıdalara ve çevresel faktörlere kadar pek çok etken tetikleyebiliyor.
  • Randevu Al