Ruh sağlığınıza M vitamini dopingi!

Gülmeyi başaran stresten uzaklaşmayı da başarıyor. İşte ruh sağlığınıza M vitamini dopingi!

Ruh sağlığınıza M vitamini dopingi!

Gülmeyi başaran stresten uzaklaşmayı da başarıyor. İşte ruh sağlığınıza M vitamini dopingi!

Gülmeyi başaran kişi stresini kontrol altına almayı ba­şarmada bir adım önde demek. Öyle ki mizah duygusu yerinde ve zamanında kullanıldığında üzüntüleri, belaları küçültüyor, şekil değiştiriyor. Kısacası M vitamini olarak da isimlendirilen mizah psikolojiyi besliyor…

STRESTEN KURTULMAK İÇİN

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Nevzat Tarhan, kitabında M vitamini olarak isimlendirdiği “Mizah” ı, doğru yer ve zamanda kullanmayı başaran kişilerin stresini kontrol altında tutmayı da başarabileceğini vurguluyor. Timaş Yayınları’ndan çıkan “Mutluluk Psikolojisi” isimli kitabında Rektör Tarhan Mizah bölümüne Ailen Klein’den bir alıntıyla başlıyor. "Domuzla güreşmeye kalkma, ikiniz de ça­mur içinde kalırsınız; hu da domuzun çok hoşuna gider." Konunun daha iyi anlaşılması için Prof. Dr. Nevzat Tarhan bir de Neyzen Tevfik’in mizah kokan bir diyaloguna yer veriyor önemli yapıtında. “Neyzen Tevfik dar koridorda giderken bir kabadayı ile kar­şılaşıyor ve yol istiyor. Kabadayı ‘Ben ciğeri beş para etmez in­sanlara yol vermem’ diyor. Neyzen bakıyor, kenara çekiliyor ‘Ben veririm’ diyor.” Bu örneklerden yola çıkan Tarhan en zor ve sıkıntılı anlarda mizahla korkuyu yenmenin ve olayın yönünü değiştirmenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor. O nedenle yaşanılan üzüntüler ve korkuların sorunların değil de bakış açımızın birer sonucu olduğuna vurgu yapıyor Prof. Dr. Tarhan. Bizi üzen şeylerin olaylardan çok o olaylara verdiğimiz anlamdır diyen Tarhan, mizah duygusunun yerinde kullanılması halinde üzüntülerin, belâlarınküçültüleceği, şekil değiştireceğinin altını çiziyor. Tarhan mizah duygusu veya M vitamininin psikolojimizi besleyen özel­likleri olduğunu da sözlerine ekliyor. -        Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir, -        Olaylara verdiğimiz anlamı sorgulamamızı sağlar, -        Mizah zaafları, kırgınlıkları kabul edip farkettiğimizi gösterir. -        Mizah özgür olduğumuzu gösterir. -        Özgüvenimizin olduğuna işarettir. -        Mizah  duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılı­dır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur. -        Üzüntülü durumda gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır. -        Korkular, takıntılar, üzüntüler ''içerisindeki insan kendi­siyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. -        Karşı tarafı küçümsemeyen bir mizah, dostluk bağlarını güçlendirir. -        Güler yüz, nükteli sözler, sevdiklerinize verilen çok de­ğerli hediyelerdir, -        Ölçülü  şaka uzaklıkları yakınlaştırır. -        Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj, her şeyin içini dışına çıkarır. Rektör Tarhan gülmeyi başaran insanın, stresini kontrol altına almayı da ba­şaracağını ifade ediyor. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al