Limon Balsamının Faydaları Nelerdir?

Limon balsamı, milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir bitkidir. Limon Balsamı endişe, stres, depresyon, uykusuzluk, kabızlık, hazımsızlığa iyi gelirken, cildi koruyup zayıflamaya da yardımcı oluyor. Limon Balsamı "hayatın nektarı, "her derde deva", "melisa nane" gibi isimle de kullanılıyor.

Limon Balsamının Faydaları Nelerdir?

Limon Balsamı Nedir?

"Melissa" kelimesi Yunanca "bal arısı" anlamına gelen kelimeden geliyor. Limon balsamı, Avrupa'ya özgü ve birçok faydasıyla tanınan nane ailesinin bir üyesidir. Parlak yeşil renktedir ve nane yapraklarına benzer şekilde beyaz ve sarı çiçek kümeleri ile kalp şeklinde küçük yapraklara sahiptir. Sadece bahçelerde değil aynı zamanda tıbbi amaçlarla da yetiştirilmektedir.

Melisa sakinleştirici bir bitki olarak kabul edilir ve Orta Çağ'dan beri tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Stres ve kaygıyı azaltmaya, uykuyu artırmaya, bilişsel performansı artırmaya, virüslerle savaşmaya ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Bugün, melisa, tıbbi faydalarını arttırmak için genellikle diğer bitkilerle birleştirilir. Limon balsamı, aroması nedeniyle mutfak amaçlı da kullanılabilir.

LİMON BALSAMI NELERE İYİ GELİR?

- Anksiyete
- Dudak Kuruluğu
- Baş Ağrısı
- Korku
- Endişe
- Hazımsızlık
- Kabızlık
- Stres
- Uykusuzluk
- Enfeksiyonlar
- Cilt sorunları

Anksiyete, Endişe

Anksiyete, günlük aktivitelere müdahale edecek kadar güçlü korku, endişe ve sinirlilik duygularını ifade eden bir bozukluktur. Anksiyete Çin, Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın akıl hastalığıdır. Toplamda, yüz milyonlarca etkileniyor.

Anksiyete sıklıkla ilaçlarla tedavi edilir. Bununla birlikte, çoğu ilaç yan etkileri korkusu nedeniyle alternatifler aradı. Limon balsamının kaygı semptomlarını azaltabileceğini gösteren birkaç çalışma vardır. GABA (gama-aminobütirik asit) adı verilen beyin kimyasalının arttırılması, anksiyete tedavisinde büyük rol oynar. Fitoterapi Araştırmasında 2017 yılında yapılan bir araştırma, limon balsamının GABA yolları üzerindeki etkilerini analiz etti. Melisanın, hastalığın tedavisine yardımcı olmak için tıbbi ilaçların GABA sistemi ile nasıl etkileşime girdiğine benzer şekilde, GABA etkinliğini iyileştirdiği bulundu.

2016 yılında yayınlanan bir makale de limon balsamını oluşturan bileşiklere yakından bakmış ve GABA uyarıcı reseptörler içerdiği sonucuna varmıştır. Üçüncü bir çalışma, limon balsamındaki rosmarinik asidin varlığının kaygı semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktan sorumlu olduğunu gösterdi. Genel olarak, bu araştırma çalışmaları, limon balsamının kaygı tedavisinde güvenli ve etkili bir kaynak olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Anksiyete için reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuz tarafından söylenmedikçe almayı bırakmayın. Önce doktorunuza danışmadan melisa yağını anksiyete ilaçları ile birleştirmeyin.

Depresyon

Depresyon, üzüntü duyguları ve hayattan zevk alamama ile ilişkili bir duygudurum bozukluğudur. O kadar şiddetli olabilir ki intihara kadar gidebilir. Dünya çapında milyonlarca kişi, herhangi bir insanda, herhangi bir yaşta ve herhangi bir geçmişe sahip olabilen depresyondan etkilenmektedir. Bilinen en yaygın tedaviler, bir beyin hücresinden diğerine sinyal göndermeye yardımcı olan bir kimyasal (nörotransmitter) olan serotonin düzeylerini artıran danışmanlık ve antidepresan ilaçları içerir. Araştırmacılar, depresyon duygularını artıran şeyin serotonin seviyelerinde bir dengesizlik veya azalma olduğuna inanıyor. Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, limon balsamının serotonerjik aktivite içerdiği bulunmuştur. Melisa özü ile su alan sıçanlar, plasebo alan sıçanlara kıyasla "önemli ölçüde azaltılmış depresif davranış" gösterdi. Bu, limon balsamının depresyon semptomlarına yardımcı olmada rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Stres ve uykusuzluk

Stres, hayatın doğal bir parçası olan bir gerginlik ve baskı hissidir. Hemen hemen her insan stres yaşamış olsa da, stresi doğru yönetemezsek vücudumuza gerçekten çok zarar verebilir. Tedavi edilmeyen stres, kronik hastalıklara ve uykusuzluk gibi durumlara yol açabilir. Stresten sorumlu hormon olan aşırı kortizol, beyinde uzun süre ifade edilir, beyaz kan hücrelerinde düşüşe neden olur ve daha zayıf bir bağışıklık sistemine yol açar. Bu, kişiyi soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar dahil olmak üzere hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir.

Limon balsamının birincil eylemlerinden biri ve en çok bilinen özelliği, stresli kişilere yardımcı olabilecek hafif yatıştırıcı etkisidir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, huzursuzluk ve uykusuzluk çeken 12 yaşın altındaki çocuklara kediotu kökü ekstresi ve limon balsamı ekstresi kombinasyonu uygulandı. Bitkilerin karışımının stresi azalttığı ve uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olduğu bulundu.

Limon balsamının yatıştırıcı etkisi farelerde de incelenmiştir. İki araştırmacı, Hajhashemi ve Safaei, limon balsamının “hipnotik etkisini” incelemek için yola çıktılar. Limon balsamı ve lavandula angustifolia özü enjekte edilen farelerin daha hızlı uykuya daldığını ve daha uzun uyuduklarını buldular. Çalışmanın sonuçları, melisa diğer şifalı bitkilerle birleştirildiğinde uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

Viral Enfeksiyonlar

Tüketiciler, bazı enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için limon balsamı da dahil olmak üzere bitki özlerinin kullanımını giderek daha fazla tercih ediyor. Araştırmalar bitkinin virüs ve bakterileri öldürmede rol oynayan öjenol, terpenler ve rosmarinik asitler gibi bileşikler içerdiğini ortaya koydu. Spesifik olarak, kanıtlar, limon balsamının uçuklara neden olan herpes simpleks virüsüne (HSV) karşı yüksek aktivite içerdiğini göstermektedir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Limon Balmasının tıbbi kullanımlarına bakan bir çalışma yayınladı. Dr. Steven Ehrlich, ağız uçuğundan uçuk yarası olan 116 kişiyle yaptığı bir çalışmada, dudaklarına sürmeleri için limon balsamı verilen kişilerin semptomlarında sadece iki gün sonra iyileşme görüldüğünü bildirdi. Farklı bir çalışmada, bir Alman dermatoloji kliniği, herhangi bir nüks yapmadan, herpes virüsü için birincil tedavi kaynağı olarak Limon Balsamı bildirmiştir. Ayrıca, 2017 yılından itibaren yakın tarihli bir çalışma, Limon Balmağının, E. coli olarak bilinen en yaygın bakteriler de dahil olmak üzere birçok bakteri suşuna karşı antibakteriyel kabiliyete sahip olduğunu doğruladı. Bu araştırma, limon balsının kullanımının, antibakteriyel özelliklere ek olarak antiviral özellikleri boyunca hem genital hem de oral herpes için çok etkili olduğunu göstermektedir.
antioksidanlar

Doğal olarak birçok bitki tabanlı yiyecek ve otlarda bulunan antioksidanlar, oksidasyonu, hücrelere zarar veren serbest radikallerin üretimini inhibe eden önemli maddelerdir. Başka bir deyişle, antioksidanlar bizim için iyidir, çünkü hücre hasarını durdurur veya önlerler.

Çeşitli çalışmalar, limon balsının antioksidan etkilerini sınırladı. Limon Balmasının antikanser özelliklerini analiz eden bir çalışmada, Limon Balmasının, yüksek konsantrasyonlar, güçlü antioksidanlar olduğu bilinen fenoller içeren bir kimyasal bileşik sınıfı, bir kimyasal bileşik sınıfı ile sunduğu tespit edildi. İran'daki Shahrekord Tıp Bilimleri Üniversitesi, özellikle limon balsamının kanıta dayalı özelliklerine odaklanan bir makale yayınladı. Otun antioksidan etkilerini ayrıntılı olarak araştırdı ve limon balsamındaki antioksidan aktivitenin esas olarak bitkideki fenolik bileşiklere atfedildiğine dair önceki iddiayı destekledi.

Cildi korur

Dermatoloji Bilimi Dergisi, Limon Balm özü'nün UV hasarını önlemede bulunduğu bir makale yayınladı. UV radyasyonu, cilt kanseri de dahil olmak üzere yaşlanma ve cilt hastalıklarının temel nedenidir. Aynı çalışmada, limon balsamının istenmeyen güneş lekelerini (yaşlanma lekeleri olarak da bilinir) azaltmaya yardımcı olan "melanogenez" özelliklerine sahip olduğu da bulundu. Limon Balsamı, güçlü antioksidan gücü nedeniyle cildi korur.

Hazımsızlık

Birçoğu hazımsızlıktan, üst karın bölgesinde ağrı veya rahatsızlıktan muzdariptir. Genellikle GÖRH, ülser, gastrit veya bazen irritabl bağırsak sendromu gibi başka bir durumun belirtisidir. Araştırmalar, melisa, nane ve papatya gibi bitkilerin hazımsızlığı hafifletici etkileri olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, melisa özü içeren bir bitkisel preparat ya da plasebo almak üzere hazımsızlığı olan 120 hasta rastgele seçildi. Bitkisel preparatı alanlar, yoğunluğun azaldığını ve hazımsızlık semptomlarının düzeldiğini bildirdi. Fransa'da, limon balsamı da dahil olmak üzere hazımsızlığı tedavi etmeye yardımcı olmak için çay olarak güvenle kullanılan yaklaşık 40 bitki onaylanmıştır.

2015 tarihli bir makalede yayınlanan bir araştırma, limon balsamının antikanser özelliklere sahip olduğunu buldu. Çalışma, insan meme kanseri hücrelerinin kanser aktivitesine odaklandı. Güçlü antioksidan kapasitesi, kardiyoprotektif etkisi ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kanser tedavilerini potansiyel olarak iyileştirebileceğini kanıtladı. Şu anda, limon balsamı ve kanserin etkileri üzerine yapılacak daha çok araştırma var. Limon balsamı kanser doktoru tarafından tavsiye edilmedikçe asla kanser tedavisi için kullanılmamalıdır.
Bilişsel performans

Bazı bilim adamları tarafından limon balsamının bilişsel davranış üzerinde artırıcı etkileri olduğu öne sürülmüştür. Pharmacology Biochemistry and Behavior'daki bir makalede, 20 katılımcıya farklı dozlarda limon otu özü uygulandı. Bulgular, katılımcılar tarafından 600 mg melisa alındığında dikkatin arttığını gösterdi. İran Tıp Bilimleri Dergisi'nde bulunan 2016'dan daha güncel bir çalışmada, "limon balsamının klinik deneylerde hafıza ve Alzheimer hastalığının tedavisi üzerinde iyileştirici etkiler gösterdiğini" belirtiyor.

Sayısız araştırma, limon balsamının veya limon balsamının diğer özlerle kombinasyonunun hafızayı ve dikkati geliştirme yeteneğine sahip olduğunu doğrulamaktadır. Nörologlar, hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığı olan hastalarda limon balsamının etkinliğini ve güvenliğini test ettiler ve bunun değerli olduğunu ve hastalığın yönetiminde olumlu etkileri olduğunu buldular.

Mutfak Kullanımları

Limon balsamı yaprakları, bir tutam nane ile limon kokusuna ve tadına sahiptir. Eşsiz tadı nedeniyle birçok mutfak kullanımı vardır. Melisa yapraklarını kesmeyi ve en sevdiğiniz kümes hayvanı yemeğine, salataya veya çorbaya eklemeyi deneyin. Limon balsamı tavuk ve balık yemeklerinin yanına çok yakışır. Lezzetli tatlıları süslemek için de kullanılabilir.

Bahçenizde melisa yetiştirmek ister misiniz? Nasıl mı?

Limon balsamı, büyümesi kolay bir bitkidir. Başlamak için gereken tek şey, bir kök veya gövdenin bir kısmı ile birlikte melisa tohumlarıdır. Melisa ılık havayı sevse de, bitkinin öğlen güneşinden korunabileceği gölgeli bir yer seçmek önemlidir. Limon balsamı zengin ve nemli toprağı sever ve 24-36 inç uzunluğa kadar büyüyebilir. Yayılabilir, bu nedenle ekim yaparken büyümeye izin vermek için yeterli alan olduğundan emin olun. Bitkinin büyüme hızı nedeniyle, yeşil bitkinin gençleşmesine yardımcı olacak bir miktar kesme gerektirebilir. Bitkinin tekrar sağlıklı büyümesi için solma belirtileri gösterdiği her zaman budama önerilir. Yaz aylarında her gün sulamak, ancak kışın çok fazla değil, bitkinin büyümesine yardımcı olacaktır. Gübre eklemek bitkinin beslenmesine daha fazla yardımcı olabilir.

Limon balsamı nasıl kullanılır?

-  Melisa takviyesi bitkinin yapraklarının kapsüllere yerleştirilmesiyle yapılır. Önerilen doz günde bir veya iki kez 500 mg'dır.

- Limon balsamı esansiyel yağı vücuda sürülebilir ve sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Uçucu bir yağ olarak doğrudan solunabilir veya yayılabilir.

- Cilt rahatsızlıkları için cilde melisa merhemi sürülebilir.

- Limon balsamı dudak balsamı kuruluğu ve tahrişi giderebilir.

Melisa çayı, bitkinin faydalarının ve tadının tadını çıkarmanın popüler bir yoludur.

Limon Balsamının Potansiyel yan etkileri

Limon balsamı bileşenleri nedeniyle birçok faydalı kullanım sunsa da dikkatli kullanılması önemlidir. Melissa officinalis kullanımının hipotansiyona ve bazen de muhtemelen GABA aracılı etkilere atfedilebilecek hızlı bir kalbe (taşikardi) neden olduğu bilinmektedir. Kalifiye bir sağlık kuruluşu tarafından onaylanmadıkça, hamile veya emziren kadınlar tarafından limon balsamı kaçınılmalıdır. Ayrıca herhangi bir anti-anksiyete ilacı ile kombine edilmemelidir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al