Cildinizi güzelleştirecek beslenme önerileri

İşte uzmanlardan kış aylarında cilde iyi gelecek besinler hakkında bilgi ve özel öneriler.

Cildinizi güzelleştirecek beslenme önerileri

Günümüzde, cildimiz eski dönemlere oranla daha hızla yıpranıyor. Hayatın bugünkü kadar hızlı yaşanmadığı, hava kirliliği ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinin yoğun olmadığı dönemlerde cilt sorunları da bu denli fazla görülmüyordu. Cildi olumsuz etkileyen bu sorunların yanı sıra  önemli bir neden daha var: Beslenme. Geçmiş yıllarda sofralarda doğal ve sağlıklı besinler daha fazla yer alıyordu. Günümüzde ise değişen yaşam koşullarıyla birlikte mutfağımıza giren yiyecekler farklılaştı. Artık çok daha fazla hazır gıda tüketiyor, doğal ve sağlıklı ürünlere eskisi kadar ulaşamıyoruz. Bu nedenle de cildimizde kırışıklık, kuruluk ya da akne gibi sorunlar çok daha fazla görülüyor. Kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları da eklenince cilt sağlığı için ek önlemler almak gerekiyor. Aile Hastanesi Bahçelievler Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, kış aylarında cilde iyi gelecek besinler hakkında bilgi veriyor ve özel önerilerde bulunuyor.

TEK TİP BESLENME, CİLDİN YAPISINI BOZUYOR

Yaşamın kaynağı olan beslenme, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücreler için vazgeçilmez bir unsur. Tüm vücudumuzu saran cildimiz de, besin öğelerinden doğrudan etkileniyor. Öyle ki, cilt ile ilgili kremlerin, gençleştirici veya iyileştirici uygulamaların içeriğine bakıldığında, en önemli bileşenin bir besin öğesi olduğu görülüyor. Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden oluyor. Ancak cildin canlı ve sağlıklı olabilmesi için antioksidan etkisi olan vitaminlerle çinko ve selenyum gibi minerallerin yeteri miktarda alınması gerekiyor. İşte cildimiz için çok önemli olan bazı mineral ve vitaminler:

ÇİNKO: Epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan çinko, hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir madde. Sivilce oluşumunu azaltıyor, yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Çinko eksikliği, tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor.

NELERDE BULUNUR?: Buğday, karaciğer, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar ve kurufasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

SELENYUM: Antioksidanlar cildin yıpranmasını engelliyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor, kırışıklığı azaltıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Antioksidan özelliği olan selenyum hücre zarının dayanıklılığını da artırıyor. Ancak aşırı alındığında toksik etki gösterebiliyor.

NELERDE BULUNUR?: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve et gibi yiyecekler selenyum açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

E VİTAMİNİ: Hücre yenilenmesini sağlayan E vitaminin aynı zamanda antioksidan etkisi de bulunuyor. Hücre yenilenmesindeki rolü nedeniyle cilt sağlığı için önemli bir vitamin. Cildi koruyor, canlı ve genç kalmasını sağlıyor.

NELERDE BULUNUR?: Soya yağı, bitkisel yağlar, fındık ceviz, badem, buğday özü, tahıl taneleri, kurubaklagil ve tereyağı yüksek miktarda E vitamini barındırıyor.

A VİTAMİNİ: Epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığında da önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerini azaltıyor, akne tedavisinde etkili rol oynuyor.

NELERDE BULUNUR?: Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ya da sarı sebze ve meyvelerde A vitamini öncüsü maddeler bulunuyor.

C VİTAMİNİ: Kollojen dokuları bir arada tutan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip. Antioksidan olması nedeniyle cildi yaşlanmaktan koruyor, kahverengi yaşlanma lekelerini önlüyor, bağ dokularının sağlıklı olmasını sağlıyor.

NELERDE BULUNUR?: Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal limon gibi turunçgiller C vitamini yönünden zengindir.

SU: Bol su tüketimi cildin elastikiyeti için gerekli. Ayrıca vücut için bir mineral kaynağı.  Ancak kış aylarında genellikle su içme isteği azalıyor ve alışkanlık kazanmamış kişiler çok daha az su içiyor.  Oysa, sağlıklı bir cilt için günde 2,5- 3 L su içilmesi gerekiyor.

FAZLA ŞEKERLİ VE YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Fazla şekerli ve yağlı besinler ciltte sivilce ya da kızarıklıklara yol açabiliyor. Kışın havaların soğumasıyla birlikte ağır tatlılar ve yağlı kuruyemişler daha fazla tüketiliyor. Bu durum ciltte bazı bölgelerde kurulukların, bazı bölgelerde ise sivilce ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabiliyor. Yapılan araştırmalar doymuş yağ oranı düşük beslenme şeklini tercih edenlerde ciltte bozulmaların daha düşük olduğu ortaya konuluyor.  Ancak tamamen yağsız beslenmek de doğru seçim değil. Çünkü cilt sağlığı için gerekli olan A ve E vitamini de yağda eriyor.

Bu nedenle zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağları sofranızdan eksik etmemelisiniz. Sebze, meyve ve salata her öğününüzde olsun Hem vitamin ihtiyacı hem de sıvı içerikleri açısından günde 5-6 porsiyon meyve, öğle -akşam yemeklerinde ise sebzeli yemek veya salatanın mutlaka tüketilmesi gerekiyor.  Çünkü bu yiyecekler, posa içerikleri ile barsak çalışmasını düzenliyor ve vitamin ihtiyaçlarını karşılıyor.  Ayrıca antioksidanlar açısından zengin kaynaklar.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Akne Nedir? Akne Nedenleri Nelerdir? Akne hakkında neler biliniyor? Akne, cilt bakımı, akne ilaçları ve kimyasal veya lazer prosedürleri de dahil olma
  • Sivilce Lekelerine Nasıl Geçer? Sivilce izleri ve sivilce lekelerinden kurtulmak artık sorun değil. İlaçların yanı sıra doğal yöntemlerle de sivilcel
  • Tükettiğiniz her gıdanın cildinizle doğrudan ilişkili olduğuna önem verirseniz siz de daha sağlıklı olabilirsiniz. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu tüm
  • Çok Yaygın Olan Cilt Sorunlarınız mı var? Cilt Sorunlarınız mı var? Cildiniz kaşıntılı, garip lekelerle kaplı mı?
  • Vücudu toksik maddelerden arındıran bu besinlere yönelerek doğal yollardan canlı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • Nasıl ki yazın güneşin zararlı ışınları cildimiz için büyük bir tehlike oluşturuyorsa kış da soğuğuyla, rüzgarıyla büyük bir yük. Bu mevsimde cildiniz
  • Randevu Al