Temel Cilt Bakımı

Cildiniz sağlığınızı yansıtır. Cildine iyi bakmak için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelisin.

Temel Cilt Bakımı
Paylaş:

Temiz kal: Yüzünüzü günde iki kez yıkayın - sabah bir kez ve gece yatmadan önce bir kez. Cildinizi temizledikten sonra, bir toner ve nemlendirici kullanın. Tonerler, temizlik sırasında kaçırmış olabileceğiniz ince yağ, kir ve makyaj izlerini temizlemeye yardımcı olur.

Cilt tipinize göre ayarlanmış bir nemlendirici kullanın- kuru, normal veya yağlı. Evet, yağlı ciltler bile nemlendiriciye ihtiyacı vardır.

Güneşi Engelleyin: Zamanla güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmak cildinizde birçok değişikliğe neden olur:
Yaygın olmayan Cilt Koşulları;
Genetik hastalıklar, sağlık koşulları veya enfeksiyonlar cildinizin alışılmadık şekillerde tepki vermesine neden olur. Bu koşullar ve cilt için neler yapabileceklerini öğrenin.
Yaşlılık lekeleri;
Seboreik keratoz gibi iyi huylu (kanserli olmayan) büyüme;
Renk değişiklikleri;
Çiller;
Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom gibi kanser öncesi veya kanserli büyümeler;

Kırışıklıklar;
Çoğu cilt kanseri güneşe maruz kalmadan gelir.Dışarıda geçireceğiniz zamanın özellikle sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasını sınırlayın. Daima fiziksel engelleyici çinko oksit ile 30 veya daha yüksek güneş koruma faktörü (SPF)  geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Uzun kollu bir gömlek, pantolon ve geniş kenarlı bir şapka gibi koruyucu kıyafetler giyin.

Profesyonellere git: Kimse mükemmel bir cilde sahip değil. Seninki kuru ya da yağlı olabilir. Ya da kızarıklıklarınız veya sivilceleriniz olabilir. Daha ciddi cilt problemleri için, ister bir estetik uzmanı veya bir dermatolog olsun, bir cilt uzmanıyla konuşmalısınız.

Kendini kontrol et: Cildinizin tüm bölümlerine dikkat edin, böylece deri kanseri olduğunu belirten ben veya lekelerdeki değişiklikleri göreceksiniz. Bir sorunuz olduğunda doktora gidin.

WEBMD

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: