Kronik Migren

Normal bir baş ağrısı olmayan ve tedavi edilebilir nörolojik bir rahatsızlık olan kronik migren, insanlar arasında en sık görülen hastalıklardan biridir.

Kronik Migren

Hormonların aktif olduğu genç kadınlarda daha sık görülen kronik migren hastalığının erkeklerde görülme olasılığı biraz daha düşüktür. Genel olarak kadınların %20' si ile erkeklerin %8'inin kronik migren hastası olduğu biliniyor. Kronik migren hastalığı, zonklayıcı veya keskin olarak şakak bölgelerinde sabit şekilde görülen ağrılardır.

Kronik Migren Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrıların ataklar halinde ortaya çıkması, kronik migren olarak nitelendirilir. Genel olarak migren atakları bazılarında yılda en fazla 1-2 kez görülürken, kiminde ayda birkaç kez görülebilir. Kronik migren ağrılarının çoğunun oldukça şiddetli olduğu söylenebilir. Kronik migren ağrılarını diğer baş ağrılarından ayıran en temel özellik, şiddetli baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve ses duyarlılıktır.

Bu nedenle kronik migren hastalarının, baş ağrıları dışındaki bu ek rahatsızlıklar nedeniyle günlük yaşamlarının son derece olumsuz etkilendiği söylenebilir. Kronik migren hastalığının ilk nedeni genetik etkenlerdir. Ailesinde migren hastalığı olan kişilerin kronik migrene yakalanma riski oldukça yüksektir. Bir diğer neden ise hormonal değişimlerdir. Bu nedenle kronik migren en fazla kadınlarda görülür. Özellikle kadınlardaki adet dönemlerinde migren ağrılarının şiddeti de artış gösterir.

Kronik Migrenin Belirtileri

Kronik migrenin en etkili belirtisi baş ağrısıdır. Ancak bu ağrı normal baş ağlarından farklı olarak, oldukça şiddetli ve kişiyi herhangi bir eylem yapmaktan alıkoyacak kadar yetersiz hale getirebilir. Kronik migren, tek taraflı baş ağrısı olarak bilinir. Zaman zaman taraf değiştirse de, ağrıların bütün olarak bir tarafta toplanır. Şakaklarda, alın ve başın arka kısmında, kulağın arkasında görülen ağrılar kronik migren belirtisi olarak kabul edilir.

Kronik Migren Tedavisi

Kronik migrenin tedavisi için öncelikle tanının konulması gerekir. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan kişilerden beyin tomografisi istenir. Kronik migren, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Atakların süresine bağlı olarak doktor tarafından verilen ilaçların kullanımı ile, hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Kronik migren tedavisinde kullanılan ilaçların, günde bir kez alınması yeterlidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Migren öncesi “aura” uyarıları dikkate alınmalı. Görme bozukluğu, yüzde uyuşma ve konuşma zorluğu migren habercisi.
  • Hava değişiklikleri ile en ilişkili nörolojik hastalıkların içerisinde baş ağrıları olduğunu belirten uzmanlar, migrenin kısa süreli hava değişiklikle
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Ataklar halinde gelen baş ağrılarının yaşanmasına neden olan migren nörolojik bir hastalıktır. Migren nedir, sorusu elbette bu kadar basit cevaplayabi
  • Randevu Al