Migren Ağrısı nasıldır

Migren ağrıları sırada baş ağrıları ile arasında büyük farklılıkları olan ağrılardır. Migren ağrısı nasıldır sorusunu cevaplamadan önce migrenin ne tür bir hastalık olduğunun ve belirtilerinin de bilinmesi gerekir.

Migren Ağrısı nasıldır

Migren, hormonların aktif olduğu genç yaştaki kadınlar daha sık görülür. Kadınların ortalama olarak %20’sinin erkeklerin ise %8’inin migrenli olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Baş ağrılarınız ataklar halinde meydana geliyor ise bu ağrılar migren ağrıları olarak nitelendirilebilir. Migren ağrıları ve atakları yılda 1-2 defa yaşanabileceği gibi bazı kişilerde 1 ay içerisinde defalarca yaşanabilir. Migren ağrıları son derece şiddetli olan ağrılardır.

Migren ağrısını diğer ağrılardan ayırt eden en önemli özellik ağrı ile birlikte ortaya bulantı, ses ve ışığa karşı duyarlılığın da çıkmasıdır. Migren ağrısı yaşayan kişilerde ortaya çıkan bu durumlar kişinin gündelik hayatını devam ettirebilmesini de zora sokar.

MİGREN AĞRISI NASILDIR VE SEBEPLERİ NELERDİR

Migrenin en önemli sebepleri arasında genetik faktörler vardır. Aileniz içerisinde bir kişide migren var ise, migren olma riskiniz %40’dır. Hem annesi hem de babası migren olan kişilerde ise bu risk oranı %75’dir.

Migren ağrılarının bir diğer sebebi ise hormonal değişimlerdir. Bu sebeple, migren kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlarda migren görülme sıklığı erkeklere göre üç kat daha fazladır. Adet döneminde şiddetli baş ağrılarının artması da migren belirtileri arasındadır.

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR

Migrenin en önemli belirtileri arasında aşırı şiddetli baş ağrıları vardır. Migrene bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları kişinin hareketsiz bir şekilde yatak istirahati yapmasını dahi zorunlu kılabilecek şiddetli ağrılardır.

Migren belirtileri arasında tek taraflı baş ağrısı da bulunmaktadır. Zaman içerisinde taraf değiştirebilen tek taraflı baş ağrıları başınızın diğer tarafına göre daha fazla ağrıması şeklindedir.

Şakaklarda ve göz ve gözün arkasına da yerleşebilen migren ağrıları, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkasında kendisini şiddetli bir şekilde hissettirir.

Baş ağrıları ile birlikte depresif duygu durumları, gereksiz ve aşırı neşelenme, durgunluk, konsantrasyon eksikliği, uyuma isteği, konuşurken takılma ve mide bulantısı gibi belirtiler de migren ile birlikte ortaya çıkabilir.

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Migren öncesi “aura” uyarıları dikkate alınmalı. Görme bozukluğu, yüzde uyuşma ve konuşma zorluğu migren habercisi.
  • Hava değişiklikleri ile en ilişkili nörolojik hastalıkların içerisinde baş ağrıları olduğunu belirten uzmanlar, migrenin kısa süreli hava değişiklikle
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Randevu Al