Migren hakkında her şey

Migren nedir? Migren nasıl tedavi edilir, migren ağrıları tamamen geçrer mi? Migren ağrı çeşitleri nelerdir? Migrenin neden olur? Migren hakkında her şey...

Migren hakkında her şey

Migren, genellikle başın 1 tarafında daha kötü olan zonklama ağrısıdır. Ağrı genellikle günlük aktiviteyi engelleyecek kadar şiddetlidir ve tedavi edilmezse dört saatten üç güne kadar sürebilir. Her 10 Amerikalıdan birinde ve her 6 kadından 1inde görülür, ancak çoğu yanlış teşhis edilerek  sinüs veya gerilim baş ağrısına sahip oldukları söylenmiştir. Besinler, stres ve hormonlar migren tetikleyicileri olabilir.

Migren Belirtileri

Boğulma ağrısı tipik olarak başın 1 tarafında şakalara yakın yerlerde, alın ve gözlerde meydana gelir. Migren baş ağrıları, ışığa, sese veya merdivenlere tırmanma gibi hafif eforlara çok duyarlı olabilir. Birçok insanın bulantı, kusma veya görme problemleri vardır. Acı, insanları işlerini veya diğer aktiviteleri yapmasını engelleyebilir.

Auralı Migren
Migren baş ağrısından muzdarip insanların yaklaşık% 20'sinde ağrıdan yaklaşık bir saat önce yaklaşık 20 dakika kadar bir aura olacaktır. Yanıp sönen ışıklar, dalgalı çizgiler veya noktalar görebilirler veya bulanık görme veya kör noktalar olabilir. Bunlara "klasik migren baş ağrıları" denir.

Migren Uyarı İşaretleri
Bazı insanlar migren başlamadan önce ruh hallerinde değişiklik yaşayabilirler. Daha heyecanlı, sinirli veya depresif olabilirler. Diğerleri komik bir koku ya da tat gibi bir algıyı algılayabilir. Daha çok yorgun hissedebilir, sık sık ya da kas gerginliği yaşayabilirler. Herhangi bir baş ağrısından 24 saat önce meydana gelebilen bu prodrom fazı yaklaşık 4 kişiden 1'inde görülür.

Migren Ne Sebep olur?
Migren baş ağrılarının kesin nedeni hala tam olarak anlaşılamamıştır, fakat problem nörolojik (sinir sistemi ile ilişkili) olarak kabul edilmektedir. Beyin kimyasallarının, kan damarlarının ve sinirlerinin dahil olduğuna inanılmaktadır.

Tetik: Yanıp Sönen Işıklar
Migren baş ağrıları, yanıp sönen ışıklar gibi bazı özel nedenlerle başlayabilir. Bu kar , su , floresan ampuller ,  televizyon veya  film ekranlarından yansımaları olabilir. Dışarda polarize güneş gözlüğü takmak ve gün ışığı spektrumlu floresan ampuller kullanmak yardımcı olabilir.

Tetik: Anksiyete ve Stres
Duygusal stres, migren baş ağrısının yaygın bir tetikleyicisidir. Stresden tamamen kaçınmak mümkün olmasa da, gevşeme egzersizleri başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Nefes alıp yavaşça nefes verin, havanın sizi doldurmasına izin verin ve ardından balon gibi söndürün. Bazı insanlar barışçıl bir manzara düşünmenin ya da en sevdikleri müziği dinlemenin yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Tetik: Yemek veya Uyku Yetersizliği
Migren baş ağrılarına eğilimli insanların düzenli bir yemek ve uyku düzenine sahip olması önemlidir. Öğünleri atlayan kişilerde oluşan düşük kan şekeri, migreni tetikleyebilir. Çok fazla şeker yemek de bir atağa neden olabilir, sonra kan şekerinde bir "çarpışma". Dehidrasyondan kaçınmak gün boyunca 8 bardak su için ve gece boyunca en az altı ila sekiz saat uyuyun.

Tetikleyici: Hormonal Değişiklikler
Birçok kadın için, migren baş ağrıları, östrojen düzeylerinin düştüğü dönemden önce ya da birkaç gün sonra ortaya çıkan adet döngüsüne bağlanır. Bazı kadınlar baş ağrıları başlamadan önce çeşitli ilaçlardan veya haplar, yamalar veya halkalar gibi hormonal doğum kontrollerinden yararlanabilirler. Ancak  hormonal doğum kontrolü ile hiçbir yarar sağlayamayan  veya daha kötü migren baş ağrısı çeken kişiler olabilir.

Tetik : Baş Ağrısı Gıdalar
Migren hastaları genellikle belirli yiyeceklerin baş ağrılarını tetiklediğini bildirir. Ortak suçlular arasında MSG, kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu ve işlenmiş etler bulunur. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar migren tetikleyicisi olarak herhangi bir belirli gıdayı doğrulamamıştır.

Tetik: Tiramin
Yaşlı, fermente edilmiş ve depolanmış gıdalar, amino asit tirosinin parçalanmasından oluşan bir madde olan yüksek düzeyde tiramin seviyelerine sahiptir. Tiramin kan damarlarının büzülmesine neden olabilir ve daha sonra bazı migren baş ağrıları için tetikleyici olabilir. Bazı baş ağrısı uzmanları, peynir, soya sosu, turşu ve biberli gibi fermente veya olgunlaştırılmış yiyecekleri sınırlandırmayı önerir.

Kafein: Dost mu, düşman mı?
Bazı ağrı kesici ilaçlarla birleştirildiğinde, kafein rahatlama sağlayabilir. Çoğu migren hastaları herhangi bir sorun olmadan günlük bir veya iki fincan kahve içebilirler. Bununla birlikte, uyarıcı etkisi devreye girdiğinde çok fazla kafein baş ağrısına yol açabilir.

Kişisel Tetikleyicileri İzleme
Bir baş ağrısı günlüğü tutarak migren baş ağrılarını tetikleyicilerinizi belirleyebilirsiniz. Bir migren hastası olarak, uyarı işaretleri ("prodrom"), tetikleyiciler ve önem dereceleri hakkında bir not alın. Bazı kişisel tetikleyicilerinizi keşfedebilirseniz, gelecekteki baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Kimler Migrene yakalanır
Kadınlarda, migren baş ağrısı erkeklerden üç kat daha fazladır. Eğer migreni olan yakın bir akrabanız varsa, sizin de sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Uzmanlar, migrenin beynin belirli bölgelerini etkileyen genlerdeki mutasyonlarla ilişkili olabileceğine inanıyor. Migren baş ağrıları ayrıca epilepsi, depresyon, astım, anksiyete, inme ve diğer bazı nörolojik ve kalıtsal rahatsızlıkları olan kişilerde daha yaygındır.

Çocuklarda migren baş ağrıları
Baş ağrısı problemi olan çocukların yaklaşık% 5'i migren baş ağrısından muzdariptir. Hem erkek hem de kızlarda migren başağrısı olabilir, ancak ergenlikten sonra kızlar arasında daha yaygındır. Çocuklarda mide ağrısı (abdominal migren) veya güçlü ve sık görülen kusma (siklik kusma) gibi baş ağrısından başka semptomlar olabilir. Küçük çocuklar ayaklarında titreme, soluk , elaşlı, ya da istemsiz göz hareketleri veya kusma varsa, benign paroksismal vertigo olarak adlandırılan bir migren olabilir.

Migren tanısı
Migren baş ağrıları öncelikle belirtilerden teşhisi konur, ancak doktorunuz beyin tümörü veya beyin kanaması gibi diğer nedenleri dışlamak için beyin taraması yapmak isteyebilir. CT taraması, beynin kesitsel görüntüleri oluşturmak için özel X ışınları kullanır. MRI, ve beynin görüntülerini oluşturmak için radyo frekansı darbeleri  ile manyetik alan kullanır.

Baş Ağrısı Yükünü Hesaplamak
Tedaviye başlamadan önce, doktorunuz "başağrısı yükünü" değerlendirmek isteyebilir - hayatınızın migren baş ağrılarından ne kadar etkilendiğini anlamak için basit bir anket ile, baş ağrısı nedeniyle iş, okul , aile veya boş zaman etkinliklerini kaç kez kaçırdığınızı sorar.

Tedavi: Reçetesiz  İlaçlar
Yaygın ağrı kesiciler ve antienflamatuvarların kombinasyonları yardımcı olabilir: asetaminofen, aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum gibi. Bazı ilaçlar migren baş ağrılarını tedavi etmek için özel olarak formüle edilmiştir. Bununla birlikte, aşırı kullanım aslında baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir, ülserlere veya diğer gastrointestinal sorunlara yol açabilir.

Tedavi: Triptanlar
Migren baş ağrıları için reçete edilen en yaygın ilaç olan Triptanlar, bir atakta erken alındığında en etkilidir. Ortak triptanlar arasında Amerge, Axert, Frova, Imitrex, Maxalt, Relpax, Treximet ve Zomig yer alır. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme ve diğer rahatsızlıkları olan kişiler triptanları alamayabilir. Ve olası ciddi ilaç etkileşimleri nedeniyle, antidepresanlar veya antiseizür ilaçlar gibi aldığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Triptanların yan etkileri mide bulantısı, baş dönmesi, karıncalanma, uyuşma ve göğüs ağrısını içerir.

Tedavi: Ergotaminler
Triptanlar size rahatlık vermezse, doktorunuz dihidroergotamin (Migranal) veya ergotaminleri (Cafergot veya Migergot) tabletler, burun spreyleri veya enjeksiyonlar reçete edebilir. Bu ilaçlar kan damarlarını daraltır ve bulantı, baş dönmesi, kas ağrısı veya ağızda kötü bir tada neden olabilir. Genellikle triptanlar kadar etkili değildirler ve diğer ilaçlarla da etkileşimleri söz konusudur.

Tedaviniz İşe yarıyor mu?
İki ya da üç baş ağrısını tedavi ettikten sonra kendinize bazı basit sorular sorun. İhtiyacın olan rahatlamayı alıyor musun? Aksi takdirde, doktorunuza tedaviyi değiştirmesini istemeniz gerekir. Ancak bunun için migren ataklarının başlangıç saatlerinde ilaç aldığınızdan emin olun.

Migreni neler tetikliyor?İlaç Kullanım Sınırları
İlaçların aşırı kullanımı bazen kronik baş ağrılarına yol açabilir. Reçeteli ilaçları haftada iki defadan fazla kullanmamalısınız. Bir doktorun gözetiminde ilacı keserek veya azaltarak kronik baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Narkotik içeren ağrı kesiciler, alışkanlık oluşturabildikleri için hekim yönünde alınmalıdır.

Tedavi: Önleyici İlaç
Migren baş ağrıları sık veya çok şiddetliyse, saldırıları önlemek için her gün bir ilaç almanız gerekebilir. Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bu amaç için reçete edilebilir. Beta blokerleri ve kalsiyum kanal blokerlerin bu grubun içerisindendir.  Antikonvülsanların yanı sıra migreni önlemek için çeşitli tipte antidepresanlar da kullanılabilir. Normalde kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılan Botoks bile, bazı insanlar için migrenleri önleyebilir.

Alternatif Terapi: Biofeedback
Biofeedback ve rahatlama eğitimi, ilaçlardan aldığınız yardımlara benzer bir rahatlama sağlayabilir. Biofeedback, kas gerginliğinin başlangıcını ve stres sinyalleri olan vücut sıcaklığındaki değişiklikleri tanımak için sizi eğitmek üzere bir monitör kullanır.

Alternatif Terapi: Akupunktur
Akupunktur, vücudun enerji akışını dengelemek için belirli noktalara yerleştirilmiş çok ince iğneler kullanan bir Çin tıbbı formudur. Bazı araştırmacılar akupunkturun beynin ağrıyı etkileyen kimyasalları salmasına neden olduğunu bulmuşlardır. Bununla birlikte, migren semptomları için akupunkturun etkinliği üzerine çalışmalar karıştırılmıştır.

Yaşlanmanın Avantajı
Migren baş ağrılarına genellikle yaşamın başlangıcında (20 ile 60 yaşları arasında) rastlanmaktadır. Yaşlı insanlar hala migren baş ağrısını yaşarken, yaşlandıkça sıklık ve süre  azalmakta ya da tamamen yok olmaktadırlar. Migrenlerin iyi yönetimi, migren baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Hızlı Bakım Gerektiğinde
Olağandışı derecede şiddetli olan veya birkaç günden fazla süren yeni başağrıları bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcınızın baş ağrısı paterninin değişip değişmediğini bilmesi de önemlidir - örneğin, yeni tetikleyiciler varsa. Felç, karışıklık, ateş veya boyun tutulmasına eşlik eden bir baş ağrınız varsa, acil tıbbi yardım alın.

WEBMD - Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Ataklar halinde gelen baş ağrılarının yaşanmasına neden olan migren nörolojik bir hastalıktır. Migren nedir, sorusu elbette bu kadar basit cevaplayabi
  • Lohusalıkta migren tedavisi olur mu? Lohusalık döneminde migren tedavisi hakkında merak ettikleriniz…
  • Günümüzde en sık rastlanılan ağrıların başında yer alan migreni, hormonlardan, gıdalara ve çevresel faktörlere kadar pek çok etken tetikleyebiliyor.
  • Randevu Al