Homeopati Nedir?

Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda seyreltilmiş maddelerden oluşur. Homeopati, , yüksek oranda seyreltilmiş maddelerin kullanımına dayanan bir alternetif bir tedavi yöntemidir.

Homeopati Nedir?

Homeopati Nedir?

Homeopati, 1790'larda Samuel Hahnemann adlı bir Alman doktor tarafından geliştirilen bir dizi fikre dayanmaktadır. Bu, homeopatinin geleneksel Batı tıbbının bir parçası olan tedavilerden önemli şekillerde farklı olduğu anlamına gelir.

Homeopati Tedavisinin temel bir ilkesi, "benzer benzeri tedavi eder" belirli semptomlara neden olan bir maddenin bu semptomların giderilmesine de yardımcı olabileceğidir. Homeopati Tedavisinin  ikinci bir temel ilkesi ise, suküsyon adı verilen seyreltme ve çalkalama sürecine dayanır. Uygulayıcılar, bir madde bu şekilde ne kadar çok seyreltilirse, semptomları tedavi etme gücünün o kadar büyük olduğuna inanırlar.

Homeopati, astım gibi fiziksel durumlar ve depresyon gibi psikolojik durumlar da dahil olmak üzere son derece geniş bir yelpazedeki koşulları "tedavi etmek" için kullanılır.

Homeopatinin ardındaki temel inanç, "benzer benzeri tedaviler"dir. Başka bir deyişle, sağlıklı bir insanda semptomlara yol açan bir şey - çok küçük bir dozda - benzer semptomlara sahip bir hastalığı tedavi edebilir. Bu, vücudun doğal savunmasını tetiklemek içindir. Örneğin kırmızı soğan gözlerinizi sulandırır. Bu yüzden alerjiler için homeopatik ilaçlarda kullanılır. Diğer rahatsızlıklar için tedaviler zehirli sarmaşık, beyaz arsenik, ezilmiş bütün arılar ve arnika adı verilen bir bitkiden yapılır.

HOMEOPATİ HANGİ TEDAVİLER İÇİN KULLANILIR?

Homeopati, son derece geniş bir sağlık durumu yelpazesi için kullanılır. Birçok uygulayıcı, herhangi bir koşulda yardımcı olabileceğine inanıyor.

İnsanların homeopatik tedavi aradığı en yaygın durumlar arasında şunlar vardır:

- Astım
- Kulak enfeksiyonları
- Saman nezlesi
- Depresyon
- Stres
- Anksiyete
- Gıda alerjileri gibi alerjiler
- Dermatit
- Cilt sorunları
- Artrit
- Yüksek kan basıncı
- Sıtma
- Alerjiler
- Migren
- Depresyon
- Kronik yorgunluk sendromu
- Romatizmal eklem iltihabı
- Huzursuz Bağırsak Sendromu
- Adet öncesi sendromu
- Morluklar
- Sıyrıklar
- Diş ağrıları
- Baş ağrıları
- Mide bulantısı
- Öksürük
- Soğuk algınlığı
- Nezle
- Grip
- SuçiçeğiHomeopatinin bu veya diğer sağlık durumları için etkili bir tedavi olduğuna dair ise kaliteli bir kanıt yok. Bazı uygulayıcılar ayrıca homeopatinin sıtma veya diğer hastalıkları önleyebileceğini iddia ediyor. Bunu destekleyecek hiçbir kanıt yok ve homeopatinin hastalıkları önleyebileceğine dair bilimsel olarak makul bir yol yok.

Homeopati; NHS'ye tedavilerin kullanımı konusunda tavsiyede bulunan Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), herhangi bir sağlık durumunun tedavisinde homeopati kullanılmasını önermemektedir.

NHS'DE HOMEOPATİ MEVCUT MU?

Homeopati, NHS'de yaygın olarak mevcut değildir. 2017'de NHS England, pratisyen hekimlerin ve diğer reçete yazanların bunu sağlamayı bırakmasını tavsiye etti. Bunun nedeni, "NHS'de homeopati kullanımını destekleyecek net veya sağlam bir kanıt bulamamalarıdır (PDF, 607kb)".

2018'de bir Yüksek Mahkeme kararı, İngiliz Homeopati Derneği'nin (BHA) karara itiraz etmesinden sonra NHS İngiltere'nin tavsiyesini destekledi.

HOMEOPATİ NASIL UYGULANIR VE NASIL HAZIRLANIR?

Homeopati genellikle özel olarak uygulanır ve homeopatik ilaçlar eczanelerden temin edilebilir. Bir homeopatla görüşmenin fiyatı yaklaşık 30 eurı ile 125 euro arasında değişebilir. Homeopatik tabletler veya diğer ürünler genellikle 4 ila 10 euro arasındadır.

HOMEOPATİ TEDAVİSİ

Bir homeopatı ilk gördüğünüzde, genellikle size herhangi bir özel sağlık durumu ve genel refahınız, duygusal durumunuz, yaşam tarzınız ve diyetiniz hakkında sorular sorarlar. Buna dayanarak, homeopat, genellikle hap, kapsül veya tentür (çözelti) olarak verilen homeopatik ilaçlar şeklini alan tedavinin seyrine karar verecektir. Homeopatınız, ilacın sağlığınız üzerindeki etkilerinin değerlendirilebilmesi için bir veya daha fazla takip randevusuna katılmanızı önerebilir.

HOMEOPATİ  NE ZAMAN KULLANILIR?

Homeopati, vücudun kendi kendini iyileştirebileceği inancına dayanan tıbbi bir sistemdir. Bunu uygulayanlar, bitkiler ve mineraller gibi çok küçük miktarlarda doğal maddeler kullanırlar. Bunların iyileşme sürecini uyardığına inanıyorlar. 1700'lerin sonlarında Almanya'da geliştirildi. Birçok Avrupa ülkesinde yaygındır, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde o kadar popüler değildir.

HOMEOPATLAR NEDİR?

Homeopatik doktorlar ("homeopatlar" olarak da adlandırılırlar), su veya alkol ekleyerek bu bileşenleri zayıflatır. Ardından, "güçlendirme" adı verilen bir işlemin parçası olarak karışımı sallarlar. Bu adımın şifa özünü aktardığına inanıyorlar. Homeopatlar ayrıca doz ne kadar düşükse ilacın o kadar güçlü olduğuna inanırlar. Aslında, bu ilaçların çoğu artık orijinal maddenin herhangi bir molekülünü içermiyor. Şeker peletleri, sıvı damlalar, kremler, jeller ve tabletler gibi çeşitli formlarda bulunurlar.

Randevunuz sırasında bir homeopat zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınız hakkında bir takım sorular soracaktır. Tüm semptomlarınıza en iyi uyan çareyi yazacaklar. Sonra tedaviyi sizin için uyarlayacaklar. Ayrıca eczanelerde ve sağlıklı gıda mağazalarında reçetesiz satılan homeopatik ilaçları da satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin dozajı ve kalitesi üreticiye bağlıdır.

HOMEOPATİ ZARARLI MI?

Homeopati araştırmaları karışık. Bazı araştırmalar, homeopatik ilaçların yararlı olduğunu, bazılarının ise yaramadığını gösteriyor. Eleştirmenler, plasebo etkisinin yararlarını sıralıyor. İşte o zaman, tedavinin işe yaradığına inandığınız için semptomlar düzelir - gerçekten öyle olduğu için değil. Bu, beyni, ağrıyı veya diğer semptomları kısaca hafifleten kimyasalları serbest bırakmak için tetikleyebilir.

Homeopati konusu, doktorlar bölünmüş durumda çünkü homeopatinin arkasındaki bazı teoriler kimya ve fizik ilkeleriyle uyumlu değil. Bilim adamları, etken madde içermeyen bir ilacın vücut üzerinde bir etkisi olmaması gerektiğini savunuyorlar.

Astım, kanser ve kalp hastalığı gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar için veya acil durumlarda homeopatik ilaç kullanmayın. Ayrıca aşı yerine kullanmaktan da kaçınmalısınız. "Nozode" adı verilen bazı homeopatik ürünler, aşılara alternatif olarak pazarlanmaktadır, ancak bunların etkili olduğunu kanıtlayacak bir araştırma bulunmamaktadır.

FDA homeopatik ilaçları denetler. Ancak güvenli veya etkili olup olmadıklarını kontrol etmez. Genel olarak, çoğu o kadar sulanır ki herhangi bir yan etkiye neden olmazlar. Ama istisnalar var. Homeopatik ilaçlar, ağır metal gibi tehlikeli olabilecek büyük miktarda aktif bileşen içerebilir.

BEBEKLER VE ÇOCUKLARDA HOMEOPATİ

Konuyla ilgili örnek: 2016 yılında FDA, bebekler ve çocuklar için olası sağlık riskleri nedeniyle homeopatik diş çıkarma tabletleri ve jellerinin kullanımına karşı bir uyarı yayınladı.

Bu alternatif tedavileri denemeyi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Güvende olduklarından ve aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girmeyeceklerinden emin olabilirler.

WEBMD - nhs.uk.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al