Alerji İlaçları Nelerdir?

Alerji ilaçları nelerdir? Alerjilerde hangi ilaçlar kullanılmalı? Alerjik rahatsızlıklar nasıl giderilir? Genel olarak, alerjiler için bir tedavi yoktur, ancak tıkanıklık ve burun akıntısı gibi sinir bozucu semptomları hafifletmek ve tedavi etmek için hem reçetesiz hem de reçeteli ilaçlar vardır.

Alerji İlaçları Nelerdir?

Genel olarak, alerjiler için bir tedavi yoktur, ancak tıkanıklık ve burun akıntısı gibi sinir bozucu semptomları hafifletmek ve tedavi etmek için hem reçetesiz hem de reçeteli çeşitli ilaçlar vardır.

Alerji İlaçları Nelerdir?

Bu alerji ilaçları arasında
- Antihistaminikler
- Dekonjestanlar
- Kombinasyon ilaçları
- Kortikosteroidler

Alerjileri tolere etme yeteneğinizi yavaş yavaş artıran, dil altında alerji çekimleri veya haplar şeklinde immünoterapi de mevcuttur.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerji semptomlarını tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Hap, sıvı, burun spreyi veya göz damlası olarak alınabilirler. Tezgah üstü (OTC) antihistaminik göz damlaları kırmızı kaşıntılı gözleri rahatlatırken, burun spreyleri mevsimsel veya yıl boyunca alerjilerin semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Antihistaminik örnekleri şunları içerir:

REÇETESİZ SATILAN ALERJİ İLAÇLARI:

Setirizin (Zyrtec), feksofenadin (Allegra), levosetirizin (Xyzal) ve loratadin (Claritin, Alavert) ağız yoluyla alınır.
Brompheniramine (Dimetapp alerjisi, Nasahist B), klorfeniramin (Chlor-Trimeton), klemastin (Tavist) ve difenhidramin (Benadryl) sizi uykulu yapabilir. Ketotifen (Zaditor) ve naphazolin ve feniramin kombinasyonu oftalmik (OcuHist) göz damlasıdır.

REÇETELİ SATILAN ALERJİ İLAÇLARI

Desloratadin (Clarinex) ağızdan alınan bir ilaçtır. Azelastine nazal (Astelin) reçeteli nazal antihistamin spreydir. Reçeteli antihistaminik göz damlaları, azelastin oftalmik (Optivar), epinastin oftalmik (Elestat) ve olopatadin oftalmik (Patanol) içerir.

Bir alerjene maruz kaldığınızda, örneğin yakup otu poleni alerjisi bağışıklık sisteminizi tetikler. Alerjisi olan kişiler abartılı bir bağışıklık tepkisi gösterir. "Mast hücreleri" olarak bilinen bağışıklık sistemi hücreleri, kan damarlarındaki reseptörlere yapışarak genişlemelerine neden olan histamin adı verilen bir maddeyi serbest bırakır. Histamin ayrıca kızarıklık, şişme, kaşıntı ve sekresyonlarda değişikliklere neden olan diğer reseptörlere bağlanır. Histamin bloke ederek ve reseptörlere bağlanmasını önleyerek antihistaminikler bu semptomları önler.

Antihistaminiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok reçetesi satılan antihistaminikler uyuşukluğa neden olabilir. Daha yeni, sakinleştirici olmayan ikinci ve üçüncü kuşak antihistaminikler reçetesiz veya reçeteyle temin edilebilir.

Dekonjestanlar

Dekonjestanlar tıkanıklığı giderir ve sıklıkla alerjiler için antihistaminikler ile birlikte reçete edilir. Burun spreyi, göz damlası, sıvı veya hap şeklinde olabilirler.

Nazal sprey ve göz damlası dekonjestanları bir seferde sadece birkaç gün kullanılmalıdır, çünkü uzun süreli kullanım aslında semptomları daha da kötüleştirebilir. Haplar ve sıvı dekonjestanlar daha uzun süre güvenle alınabilir.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaz geldi alerji kabusu başladı! Çaresi var! Alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl geçer? Alerji testi nasıl yapılır ? Alerjiye ne iyi gelir? Aler
  • Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir? Alerjik Rinit, mevsimsel ortaya çıkar. Alerjik Rinit ve bahar nezlesi en çok görülen alerji
  • Küf alerjisi nedir? Küf Alerjisi belirtileri nelerdir? Küf Alerjisini neler tetikler? Küf alerjisi ve tedavi yöntemleri…
  • Su alerjisi olan kadın: İnsan vücudu suya neden tepki gösterir?
  • Aşırı temizliğin alerjinin artmasına neden olduğu doğru mu?
  • Randevu Al