Evde 2 farklı dil mi konuşuluyor

Çocuklar doğdukları andan itibaren iki veya daha fazla farklı dilin kullanıldığı ailelerin çocuklarında, dil gelişimi nasıl olmalıdır ve dil eğitimi nasıl verilmelidir?

Evde 2 farklı dil mi konuşuluyor

Çocuklar doğdukları andan itibaren iki veya daha fazla farklı dilin kullanıldığı ailelerin çocuklarında, dil gelişimi nasıl olmalıdır ve dil eğitimi nasıl verilmelidir?

Haber4İki farklı dilin konuşulduğu ailelerde sıklıkla iki dilin aynı anda ve sözcüklerin iç içe olarak karıştığı gözlemlenmektedir. Bu durumda çocuk iki dili öğrense de dili yalın halde kullanması zaman almaktadır. Bu durumda ailede konuşulan diller anne ya da babanın kullandığı dil olarak ayrılabilir; anne Türkçe konuşurken babanın Almanca konuşması gibi. Bir farklı seçenek de çocukla farklı dillerin konuşulduğu süreler değiştirilerek, çocuğun her iki dili de en iyi şekilde ifade etmesi sağlanabilir; pazartesi Türkçe konuşulurken Salı Almanca konulması gibi.

İKİ DİL BİRBİRİYLE KARIŞTIRILMAMALI

Çocuğun ilk dil becerisi kazanımında kullanılan her iki dil birbirleri ile karşılaştırılmalıdır. Örneğin; top kelimesi bir nesne ya da resim ile desteklenirken bu süreçte hem Türkçesi hem de Almancası söylenebilir. Bu çocuğun kelime dağarcığını geliştirirken var olan nesnenin ya da durumun kullanacağı iki dilde de karşılığını anlaması ve anlamlandırması için önemlidir. Anne baba her zaman çocuğun ilk öğretmenleridir. Bu nedenle konuştukları dili yalın ve net kullanmaları çocuğunda her iki dili kazanımını kolaylaştıracaktır. Ev ve çevrede kullanılan dilin ikinci dille karıştırılmadan kullanılması, çocuğun okul hayatında ve çevresinde kendisini daha iyi ifade etmesini sağlayacaktır.

ALICI DİL İLE İFADE EDİCİ DİL FARKI

Çocuğun yaşadığı toplumun dilini 0-3 yaş aralığında öğrenmesi, okul hayatına hazırlanması ve genel geçirdiği sürecin dışında okula uyum sürecine yumuşak bir geçiş yapması için önemlidir. Her iki dili öğrenerek büyüyen çocuklarda alıcı dil gelişimi normal sürecinde olabilirken, çocuğun ifade edici dil gelişimi gecikebilir. Bu durum çocuğun her iki dili algılaması ve bunu hayata geçirmesi için gerekli bir süreçtir.

OKUNACAK KİTAPLARIN ROLÜ

Aileler çocuğun her iki dili öğrenmesi için çevresel uyaranlara dikkat etmesi gerekir. Her iki dilde kitapların çocuğa okunması ve kitaplar ile ilgili o dilde sohbet edilmesi, çocuğun kelime dağarcığını geliştirir. Bu şekilde çocuğun o dilde kendini daha rahat ifade edebilmesi için fırsatlar yaratılmış olur.

OYNANAN OYUNLARA DİKKAT!

Çocuğun evde oynadığı oyunları kullandığı dillerle eşleştirebilir hatta oynadığı oyunları her iki dilde de oynayabilirsiniz. Çocuğun her an konuşması için ailenin ortam oluşturması çok önemlidir. Çocuk kullandığı dili karıştırırken karşısındaki kişinin ona model olması ve doğru cümleyi tekrar ettirmesi, çocuğun kullandığı dili geliştirmesine katkıda bulunacaktır. Evde o anda kullanılan dilin belirlenen sürede devamlılığı önemlidir. Aile bu sürede çocuğun belirli konularda o dilde konuşmasını destekleyebilir ve ona model olabilir. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • SMA hastalığı (Gevşek Bebek Sendromu) nedir, nasıl tedavi edilir? Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynak
  • Randevu Al