Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Böcek sokmaları ve böcek ısırmaları herkesin kabusu. Kene, örümcek, sivrisinek, arı sokması ve ısırmasına karşı en iyi yöntemlerden biri soğuk suyla yıkamak yıkamak. Kalamin losyonu, reçetesiz satılan bir hidrokortizon kremi veya topikal bir antihistamin de kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Böcek Sokması ve Böcek Isırması Nedir?

Böcek sokması, ısırmadı, bir böcek cildinize zehir enjekte ettiğinde yani böcek sokması ya da ısırması gerçekleştiğinde meydana gelen acıdır. Zehir, böceğin iğnesinden geçer. Kendini zarardan korumak için kullandığı şey budur. Eğer böcek ısırması ve böcek sokması gerçekleşirse, acı hissedeceksin. Cildiniz sokma yerinde kırmızıya dönebilir veya şişebilir. Bazı durumlarda, zehire alerjisi olan kişilerde yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olabilir. Doktorlar buna anafilaksi diyor.

Böcek Isırmalarında Kaşıntıyı gidermek için şu yöntemleri deneyin:

- Bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.
- Soğuk kompres veya buz, kaşıntı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
- Kalamin losyonu, reçetesiz satılan bir hidrokortizon kremi veya topikal bir antihistamin de kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Böcek Isırıklarını Önlemek İçin

Böcek ısırığından ya da böcek sokmasından korunmak ve dikkatli olmak en önemli adım. Tüm sivrisinek ısırıklarını önlemek imkansız olabilir, ancak riskinizi azaltmanın yolları vardır. Genellikle şafaktan alacakaranlığa kadar, sivrisinek saatlerinde açıkta kalan cilt üzerinde böcek kovucu kullanın. Ayrıca ağaçlık veya çalılık alanlardayken kovucu uygulayın.

Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) göre, aktif bileşenler olarak DEET veya picaridin içeren böcek kovucular tipik olarak diğerlerinden daha uzun süreli koruma sağlar. Çalışmalar ayrıca limon okaliptüs yağının düşük DEET konsantrasyonlarına sahip ürünlere benzer koruma sağladığını bulmuştur.

Böcek sokmasına ve böcek ısırmasına karşı;

- Dışarıdayken uzun kollu üstler ve pantolonlar giyin.

- Bahçenizin etrafında durgun su birikmesine izin vermeyin. Sivrisineklerin ürediği yer burasıdır. Oluklarınızı temiz tutun, çocuk havuzlarını boşaltın, kuş banyolarındaki suyu düzenli olarak değiştirin ve saksılardaki fazla suyu boşaltın.

- Ekranlarınızı iyi durumda tutarak böcekleri evinizden uzak tutun. Delik veya yırtık olan tüm ekranları onarın.

En Yaygın Böcek Sokmaları

- Karasinekler

- Sivrisinekler

- Pireler

- Bitler

- Tahta Kuruları

- Yaban arıları (eşek arıları ve sarı ceketler dahil)

- Arılar

- Ateş karıncaları

Bu tür ısırıklara neden olan araknidler (altı yerine sekiz bacak) arasında keneler ve bazı örümcekler bulunur. Bir ısırığa alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Ayrıca hastalık taşıyan böcekler ısırıkları yoluyla hastalığı bulaştırırlar. Bu genellikle keneler (Lyme hastalığı) ve sivrisinekler (sıtma, Zika virüsü) için geçerlidir.

Böcek Sokması ve Böcek Isırmalarında Hafif Belirtiler

-  Ateş
- Vücut ağrıları
- Baş ağrısı
- Kusma
- Şişmiş bezler
- Kaşıntı
- Döküntüler
- Alerjik reaksiyonlar

Böcek Sokması ve Böcek Isırmalarında Ciddi Belirtiler

- Yüksek ateş
- Kas Güçsüzlüğü
- Görme kaybı
-  Boyun tutulması
-  Oryantasyon bozukluğu veya stupor
-  Titremeler, konvülsiyonlar, uyuşukluk, felç
-  Bayılma

Semptomlar genellikle enfekte bir sivrisinek ısırığından üç gün ila iki hafta sonra ortaya çıkar. Herhangi bir ciddi semptom fark ederseniz, hemen doktorunuza görünün. Hafif ateş veya baş ağrısı gibi daha az şiddetli semptomları genellikle evde tedavi edebilirsiniz.

Sivrisinek ısırıkları acı verici olabilir, ancak küçük bir planlama ile dışarıda geçirdiğiniz zamanı mahvetmelerine izin vermek zorunda değilsiniz.

EN YAYGIN BÖCEK SOKMALARI BÖCEK ISIRMALARI

KENELER

Örümcekler, chiggers, arılar ve bitler de dahil olmak üzere birçok böcek bize duraklama nedeni verir. Ancak çok azı - kelimenin tam anlamıyla - kene gibi derimizin altına girer. Dışarıdan hoşlanıyorsanız, kenelere dikkat edin. Otları ve bitkileri fırçalarken yapışabilirler. Keneler her zaman hastalık taşımaz ve çoğu ısırık ciddi değildir. Ancak Lyme hastalığı ve Rocky Mountain benekli humması gibi hastalıkları taşıyabilirler.

KENE ISIRIKLARI

Bir kene cilde tutunduğunda, genellikle ılık, nemli koltuk altlarına ve kasıklara hareket eder - kanla beslenir ve taşıdığı herhangi bir hastalığı bulaştırır. Bir kene ısırığı da alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bir keneniz varsa, onu uygun şekilde çıkarmak önemlidir. Kene ısırıklarını önlemek için dışarıdayken kollarınızı, bacaklarınızı ve başınızı kapalı tutun. Deride veya giysilerde DEET bulunan kene kovucu veya giysilerde permetrin bulunan ürünler kullanın. Çimenli veya ağaçlık alanlarda vakit geçirdikten sonra kene olup olmadığını kontrol edin.

Lyme hastalığı

ABD'de Batı siyah bacaklı kene ve geyik kenesi Lyme hastalığı bakterilerini taşıyabilir. Enfekte keneler genellikle en az 36 saat boyunca tutunana kadar hastalığı yaymazlar. Enfeksiyonun ilk belirtisi genellikle dairesel bir deri döküntüsüdür. Erken belirtiler ayrıca ateş, baş ağrısı ve yorgunluğu içerebilir. Tedavi edilmeyen Lyme hastalığı, kaslar, eklemler, kalp ve sinir sistemi dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Belirtileriniz varsa veya endişeleniyorsanız, doktorunuza görünün.

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bir bakteri ile enfekte olan bir kenenin ısırması yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Keneler tipik olarak bakteriyi geyik ve fare gibi enfekte hayvanları ısırarak alırlar. Kene ısırığı olan çoğu insan Lyme hastalığına yakalanmaz. Tüm keneler enfekte değildir ve hastalığa yakalanma riski, kene vücuda ne kadar uzun süre bağlı kalırsa artar.

Kara Dul Örümcekleri

Odun yığınları ve ağaç kütükleri zehirli dişi kara dulların saklandığı yer orasıdır. Uzun bacaklı ve parlak siyahtırlar, alt kısımlarında belirgin bir turuncu, kırmızı veya sarı "kum saati" şekli vardır. Bu örümcekler, uzun bacaklarını sayarak kabaca 1/3 inç genişliğinde ve 1 1/2 inç uzunluğundadır.

Kara Dul Örümcek Isırıkları

Kara dul örümceği ısırıkları, ısırılan bölgede bıçak saplanma ağrısına neden olabilir, ancak ağrısız da olabilir. Isırık yerinde bir veya iki kırmızı diş izi, kızarıklık, hassasiyet ve nodül olup olmadığına bakın. Şiddetli kas krampları, mide bulantısı, kusma, nöbet ve kan basıncında yükselme hemen ardından gelebilir. Derhal tıbbi yardım alın. Zehir önleyici ilaç mevcuttur. Mümkünse, pozitif tanımlama için örümceği yanınızda getirin.

Asya dev eşekarısı

Vespa mandarinia, dünyadaki en büyük ve en tehlikeli eşekarısı türüdür. "Cinayet eşekarısı" lakaplı çünkü birkaç düzine tanesi sadece birkaç saat içinde 30.000 bal arısı veya bombus arısından oluşan bir kovanın kafasını kesip yok edebilir. Bu siyah ve sarı-turuncu çizgili eşekarısı ilk kez 2019 yılında Kuzey Amerika'da görüldü. Genellikle insanları veya evcil hayvanları rahatsız etmez. Ancak tehdit edildiğinde onlarca kez sokabilir.

Asya Dev Eşek Arısı Sokmaları

İğnesi çeyrek inç uzunluğundadır ve koruyucu arıcı giysilerini delecek kadar sağlamdır. Asyalı dev bir eşekarısı zehiri, evcil bir arı veya yaban arısından daha zehirlidir. Bir acı, sıcak bir çivi gibi hissedebilir. Alerjiniz varsa zehir ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Eşek arılarını görürseniz sakince uzaklaşın. Sokulursanız hemen bölgeye buz koyun. Birden çok kez sokulduysanız tıbbi yardım alın

Kahverengi Keşiş Örümcekleri Ölümcül Olabilir

Tavan arasında ve dolaplarda saklanmak, Ortabatı ve Güney eyaletlerinde, kahverengi münzevi örümcekleri bulacağınız yer burasıdır. Örümceklerin rengi sarımsı ten renginden koyu kahverengiye kadar değişir ve daha koyu bacaklara sahiptir. Zehirleri son derece zehirlidir ve ısırıkları ciddi yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Yine de ısırıklarını hissetmeyebilirsiniz.

Kahverengi Keşiş Örümcek Isırıkları

Kahverengi münzevi ısırdığında, genellikle ağrısızdır - sonra cilt kızarır, beyaza döner, kırmızı bir "boğa gözü" geliştirir, kabarcıklar ve ağrılı hale gelir. Bu ısırıklar nadir durumlarda ölümcül olabilir. Derhal tıbbi yardım alın. Mümkünse, pozitif tanımlama için örümceği yanınızda getirin.

Baş Biti: Kaşıntılı!

Saçta  bitleri bulacağınız yer orası. Kafa derisinin boyun bölgesinde ve kulakların arkasına saklanmayı severler. Bitiniz varsa, muhtemelen biti olan bir kişiyle şapka, fırça veya başka bir eşyayı paylaşmaktan kapmışsınızdır. Bitler kaşıntılıdır, ancak kaşınmak enfeksiyona neden olabilir. Ağır vakalarda saç dökülebilir.

Baş Biti Çözümleri

Bitleri ve yumurtalarını (nit adı verilen) öldürmek için, eczaneden aldığınız veya doktorunuzun önerdiği, bitler için özel olarak tasarlanmış losyonlar, kremler veya şampuanlar kullanın. Ayrıca sirkelerden kurtulmak için bir tarak kullanmanız gerekecek. Bazı bölgelerde bitler permetrine dirençlidir; Hangi tedavinin en iyi olduğu konusunda doktorunuza danışın. Bitlerin yayılmasını önlemek için giysileri, yatak takımlarını ve fırçaları sıcak suda yıkayın ve sıcak bir kuru temizleme kurutucusunda kurutun. Tüm hane üyelerini kontrol edin ve sirke veya biti olan herkesi tedavi edin.

Pireler: Sadece Evcil Hayvanlar İçin Değil

Pireler, ev sahiplerinin kanıyla yaşayan küçük, kanatsız, çevik böceklerdir ve sadece evcil hayvanları ısırmazlar. İnsanlar üzerinde de yemek yerler.

Pire Isırıkları

Bazı insanlar pire ısırıklarına karşı çok hassastır ancak kaşımak yara veya enfeksiyona neden olabilir. En iyi çözüm evcil hayvanlardaki ve evinizdeki pirelerden kurtulmaktır. Evcil hayvanları yatağınızdan uzak tutun ve kilimleri her gün süpürdüğünüzden emin olun. Böcek öldürücüleri, istila edilmiş alanlara talimatlara göre püskürtün. Evcil hayvanınız üzerinde veteriner onaylı bir böcek ilacı kullanmayı düşünün.

Arı, Yaban Arısı, Yaban Arısı, Sarı Ceket

Bazı arı türleri soktuğunda iğnelerini kaybeder ve ölürler. Ancak bir yaban arısı, eşek arısı veya sarı ceket, iğneyi kaybetmediği için birden fazla sokmaya neden olabilir. Bu sokmalar, kendilerine alerjisi olan kişilerde ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Arı, Yaban Arısı, Yaban Arısı, Sarı Ceket Sokmaları

Alerjik reaksiyonunuz yoksa, iğneyi çıkarın, soktuğu yeri temizleyin, buz uygulayın, kaşıntı için oral antihistaminik alın ve ağrı kesici için ibuprofen veya asetaminofen alın. Şiddetli bir anafilaktik reaksiyonunuz varsa, varsa bir epinefrin oto-enjektörü kullanın. Acil bakım için arayın. Yere yatın ve zehir kesesini sıkmadan iğneyi dikkatlice çıkarın.

Ateş Karıncaları

Ateş karıncaları sıradan karıncalara çok benzer ve Güney eyaletlerinin çoğunda bulunur. Açık alanlarda büyük höyükler oluştururlar ve rahatsız edildiklerinde saldırgandırlar. Bir saldırı sırasında ateş karıncası çenesiyle deriye tutunur, ardından karnından sokar. Birçok kez zehir enjekte edebilir.

Ateş Karıncası Sokmaları

Ateş karıncası sokması tipik olarak yanan ve kaşınan kırmızı lezyonlara neden olur. Ağrılı irin dolu lezyonlar da oluşabilir. Soğuk paketler, ağrı kesiciler ve antihistaminikler rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Çok sayıda sokma toksik veya yaşamı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Acil bakım alın.

Chiggers

Popüler inanışın aksine, chiggers böcek değildir; onlar araknidler. Spesifik olarak, chiggers, Trombiculidae adı verilen bir akar ailesinin genç (veya larva) formudur. Sadece genç hallerinde insanlar üzerinde yemek yerler. Isırıkları ağrısızdır, ancak lezyonlar çok kaşıntılıdır. Kaşıntı genellikle ısırıldıktan bir veya iki gün sonra zirve yapar.

Chigger ısırıkları

Cilde tutunduktan birkaç gün sonra, chiggers düşer ve kaşıntılı kırmızı noktalar bırakır. Reçetesiz satılan ürünler kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Cilt enfekte görünüyorsa veya kaynaklar yayılıyor gibi görünüyorsa doktorunuza görünün.

Uyuz: Gizli Zararlılar

Uyuz akarları cilde girdiğinde büyük bir cilt sorununa neden olabilirler. Akarlar, enfekte bir kişiyle ten tene temas yoluyla veya havlu, nevresim ve diğer nesneleri paylaşarak yayılır.

Uyuz Tedavisi

Yoğun kaşıntı ve cilt yaraları, akarların cilde girmesinden birkaç hafta sonrasına kadar ortaya çıkmaz. Kaşıntı çok şiddetlidir ve genellikle geceleri daha kötüdür. Döküntü tipik olarak parmakların yanlarında ve ağlarında, bilekte, dirseklerde, cinsel organlarda ve kalçada görülür. Uyuzdan kurtulmak için reçeteli losyona veya haplara ihtiyacınız olacak. Tüm kıyafetleri, havluları ve yatak takımlarını sıcak suda yıkayın ve sıcak kurutucuda veya kuru temizleme ile kurutun.

Tahtakuruları

Bu küçük böcekler yataklarda saklanma eğiliminde olduklarından, isimleri hikayeyi anlatır. Genellikle otellerde, barınaklarda ve apartman komplekslerinde bulunurlar ve evinize bagaj, evcil hayvan ve kutularla gidebilirler.

Tahtakurusu ısırıkları

Tahtakuruları ciltte, genellikle kollarda veya omuzlarda kaşıntılı, kırmızı ısırıklar bırakır. Bir sağlık tehlikesinden daha fazla bir sıkıntı, kaşımadan bir enfeksiyon geliştirmek mümkündür. Alerjik bir cilt reaksiyonunuz varsa, kortikosteroidli kremler kullanın ve oral antihistaminikler alın ve doktorunuza görünün.

Kedi Tırtılları

ABD'deki en zehirli tırtıl olan kedi tırtılları, karaağaç, meşe ve çınar gibi gölgeli ağaçlarda beslendikleri Güney eyaletlerinde bulunabilir. Zehir, kılların arasında içi boş dikenlerde gizlidir.

Kedi Tırtıl Sokmaları

Bir kedi tırtılı soktuğunda yoğun ağrı, kızarıklık, ateş, kusma ve kas krampları dalgaları yaşayabilirsiniz. Selofan bant veya ticari bir yüz peelingi kullanarak kırılan dikenleri çıkarın ve hemen doktorunuzu arayın.

Ölümcül Akrepler

Tüm akrepler zehirlidir, ancak sadece birkaç tür insanlar için tehlikelidir. Akrepler çoğunlukla Güney ve Batı eyaletlerinde bulunur. Bir sokmanın belirtileri arasında ağrı, şişme, kaşıntı, kusma, artan terleme ve görme sorunları bulunur. Derhal tıbbi yardım alın.

Geyik sinekleri

Bu ısıran sinekler sulak alanlarda, ormanlarda ve diğer nemli ortamlarda yaşar. Bu ağrılı ısırıkları temiz tutun ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için kaşımaktan kaçının. Bazı geyik türleri, tıbbi müdahale gerektiren bulaşıcı bir bakteriyel hastalık olan Tularemi'yi yayar. Böcek kovucu ve koruyucu giysiler, geyik ısırıklarını önlemeye yardımcı olur.

Sivrisinekler Sokmaları

Sivrisinekler sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın en ölümcül hayvanları arasında yer alırlar. Bir ısırığı kaşımak cilt enfeksiyonuna neden olabilir. Ayrıca sivrisinekler Batı Nil virüsü, dang humması virüsü ve sıtma dahil diğer hastalıkları taşıyabilir. Kendinizi sivrisineklerden korumak için böcek kovucu uygulayın ve dışarı çıktığınızda üzerini örtün. Pencere ekranlarını kullanın ve bahçenizdeki durgun sudan kurtulun.

Karasinekler

Karasinek, vücudunda 1 milyondan fazla bakteri taşıyan kirli bir böcektir. Yiyecekleri kontamine ederek bağırsak enfeksiyonlarını yayabilir. Sinekleri kontrol etmek için yiyecek ve çöpleri kapalı kaplarda tutun ve evinizde pencere perdeleri kullanın.

Hamamböceği

Sadece çirkin değiller. Hamamböcekleri salmonella gibi hastalıkları taşır. Alerjik reaksiyonları ve astımı tetikleyebilirler. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız hamamböceklerinden kurtulmak zor olabilir. Böcek ilacı (veya yok edici) kullanmaya, mutfağı temiz tutmaya ve zemin ve duvarlardaki çatlakları ve delikleri onarmaya yardımcı olur.

Sivrisinek Isırıklarının Önlenmesi ve Tedavisi

Yaz geldi - açık havanın tadını çıkarma zamanı! Ama sadece biz değiliz. Sivrisinekler gibi böcekler de sıcak havalarda gelişir. Ve bu, daha fazla kaşıntılı sivrisinek ısırığı şansı anlamına gelir.

Sivrisinekler ve Batı Nil Virüsü

Böcek sokmalarında ya da böcek ısırıık vakalarında, sivrisinek ısırıkları kaşıntılı bir sıkıntı olabilir. Ancak sivrisinekler de hastalık taşıyabilir.

Dünyanın diğer bölgelerinde sivrisinekler sıtma ve Dang humması bulaştırır. Amerika Birleşik Devletleri'nde sivrisinekler Batı Nil virüsünü yayabilir. Enfekte olan kişilerin yaklaşık %80'i için bu virüs hiçbir belirtiye neden olmaz. Ancak bazı insanlarda Batı Nil virüsü ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir. Batı Nil virüsünden hastalanma riski daha fazla olanlar, 50 yaş ve üstü kişilerdir.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al