Uçan Böcek Sokmaları ve Alerjileri

Uçan böcek ve böcek sokmaları her insanın başına gelmiştir. Kızarıklık, şişme, kaşıntı alerjik bünyelerde daha çok görülür. İşte böcek ve uçan böcek alerjileri , belirtileri ve tedavi yöntemleri…

Uçan Böcek Sokmaları ve Alerjileri
Paylaş:

Bal arıları, eşek arısı ve eşekarısı zehiri anafilaksiye neden olabilir. Bir sokmaya tepki verdiyseniz veya bir alerjiden şüpheleniyorsanız mutlaka uzmana danışın. Parfüm veya kolonya ve parlak renkler giymekten kaçının.Uçan böcekleri çekebilirler.

Karıncalar, Keneler ve Anafilaksi

Gezinme, karıncalar ve keneler gibi böceklere dokunmak, kızarıklık, batma gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ateş karıncaları zehirlerini defalarca enjekte edebilirler. Bu böceklerin ağrılı ısırıklarından kaçınmak için karınca yuvalarına dikkat edin. Dışarıda kapalı parmaklı ayakkabı, pantolon ve uzun kollu giymek de böcek ısırıklarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Reçeteli ALERJİ İLAÇLARI

Penisilin ve diğer antibiyotikler ilaca bağlı anafilaksinin yaygın nedenleridir. Anestezide kullanılan kemoterapi ilaçları, görüntüleme boyaları ve kas gevşeticiler de sorunlara neden olabilir. İlaçla ilişkili anafilaksiyi önlemek için doktorunuz farklı ilaçlar reçete edebilir.

Lateks ve Anafilaksi alerjisi

Lateks ile ilişkili anafilaksi alerjik reaksiyonu nadirdir. Birçok ameliyat ve sağlık çalışanı olan insanlar en fazla risk altındadır. Tetikleyiciler eldivenleri, IV tüplerini, şırıngaları ve doğal kauçuk lateksten yapılmış diğer maddeleri içerebilir. Balon, elastik ve prezervatif gibi tıbbi olmayan ürünler bile reaksiyonlara neden olabilir.

Tezgah Üstü Ağrı Kesiciler

Tezgahtan satın alabileceğiniz ilaçlar bile bazı insanlarda anafilaksiyi tetikleyebilir. Aspirin, ibuprofen ve nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabileceklerdir.

Egzersiz Nadir de olsa alerjiyi tetikleyebilir

Nadir durumlarda, yürüme, dans veya yüzme gibi fiziksel aktivite anafilaksiye neden olabilir. Bazen sadece belirli yiyecekleri yemek veya belirli ilaçları almakla birlikte egzersizle olur. Sıcak, soğuk veya nemli havalarda egzersiz yapmak anafilaksi şansını artırabilir. Bir alerji uzmanı nedeni belirlemenize yardımcı olabilir.

WEBMD / Zeynep Güçlücan



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: