Bebeklerde, Çocuklarda Burun Kanaması

Bebeklerde ve çocuklarda burun kanamaları kötü görünse de genellikle ciddi değildir. Burun kanaması çocuklarda oldukça yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Bunun nedeni, oradaki kan damarlarının kırılgan olması ve kolayca zarar görebilmesidir. İşte burun kanaması nedenleri;

Bebeklerde, Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Kanaması

Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Kanaması; genellikle burun deliğinin hemen içinden başlarlar. Burun kanamaları çocuklarda sık görülür ancak genellikle kısa ömürlüdür ve nadiren endişe nedenidir. Bununla birlikte, kalıcı, tekrarlayan veya çok ağır kanama tıbbi müdahale gerektirebilir.

Çocukların burun astarı genellikle ergenliğe erişmeden önce çok daha ince olduğundan, burun kanamaları çocukluk boyunca çok yaygındır. Sürtünme ve alma dışında, burnun kuvvetli ve tekrarlayan sümkürmesi de kanamaya neden olabilir. Burun alerjisi olan çocuklarda çocukluk çağı burun kanamaları daha sık görülür.

Doktorlar burun kanamasını epistaksis olarak adlandırır. Burun kanaması en yaygın olarak 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda ve 50 ila 80 yaş arasındaki daha yaşlı kişilerde görülür. Kanama bazen endişe verici olsa da, burun kanamalarının sadece yüzde 10'u tıbbi tedavi gerektirecek kadar ciddidir. Bir kişi genellikle bir çocuğun burun kanamasını evde tedavi edebilir. Sakin kalmak önemlidir çünkü çoğu burun kanaması kısa ömürlüdür ve ciddi bir soruna işaret etmez.

Çocuğunuzun burnu kanıyorsa ne yapmalısınız?

Çocuklarda ve Bebeklerde Burun Kanaması için basit ilk yardım genellikle kanamayı durdurabilir.

Çocuğunuzun burun kanamasını hafifletecek için;

- Çocuğun veya bebeğin oturmalarını ve öne eğilmelerini sağlamak. Bu, kanın boğazlarının arkasından değil burunlarından aşağı akacağı anlamına gelir.

- 10 dakika sonra basıncı bırakın ve çocuğunuzu sessiz ve hareketsiz tutarak bekleyin. Kanama durmadıysa, tekrar baskı yapın. 10 dakika daha baskı uyguladıktan sonra kanama durmadıysa, çocuk doktorunuzu arayın veya en yakın acil servise gidin.

- Parmak ve başparmak ile burnunun alt etli ucunu (burun deliklerinin hemen üstünde) sıkıştırmak. 10-15 dakika boyunca hafif basınç uygularsanız, kanama duracaktır.

-  Çocuğu oturtarak ve güven vererek başlayın. Dik oturmalarını ve hafifçe öne eğilmelerini sağlayın.

- Çocuğu arkaya yaslamayın veya yatırmayın, çünkü bu onların kanı yutmasına ve öksürmesine veya kusmasına neden olabilir.

- Çocuğun burnunun ucunu bir mendil veya temiz bir havlu kullanarak iki parmağınız arasında nazikçe sıkıştırın ve ağzından nefes almasını sağlayın.

- Kanama dursa bile yaklaşık 10 dakika boyunca basınç uygulamaya devam edin.

- Çocuğun burnunu gazlı bez veya doku ile doldurmayın ve burnuna herhangi bir şey püskürtmekten kaçının.

- Burun köprüsüne soğuk kompres veya buz torbası koymak. Soğuk hava, kan damarlarını kapanmaya teşvik ederek kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

- Burun kanaması durduktan sonra, çocuğunuz sonraki 24 saat boyunca burnunu çekmemeli veya burun deliklerinde kalan kanı üflememelidir, çünkü bu başka bir burun kanamasına neden olabilir.

Çocuklarda ve bebeklerde burun kanamasının nedenleri nelerdir?

Çocuklarda ve bebeklerde burun kanamasının nedenleri arasında;

- İster ısıtılmış iç ortam havası, isterse kuru bir iklim olsun, çocuklarda burun kanamasının en yaygın nedeni, burun zarlarını hem tahriş eden hem de kurutan kuru havadır.

- Sinüs enfeksiyonları; Ana semptomlar çok sayıda kuru sümük ve tıkalı bir burundur. Bu ekstra burun sümkürme ve toplamaya neden olur. Sinüs enfeksiyonu bakteriyelden çok viraldir.

- İbuprofen ve Aspirin. Bu ilaçlar kanama eğilimini arttırır. Çocuklarda aspirin kullanılmaz.

- Soğuk algınlığı veya alerji burun içinde şişme ve tahrişe neden olur ve kendiliğinden kanamaya neden olabilir.

- Bir çocuğun burnunu karıştırmaktan, burnuna bir şey sokmaktan veya çok sert sümkürmekten dolayı burnu kanabilir. Burunlarına bir top veya başka bir nesne tarafından vurulursa, düşerek burnuna çarptığında da bir burun kanaması meydana gelebilir.

- Eviniz çok kuruysa veya kuru bir iklimde yaşıyorsanız, çocuğunuzun burnunun astarı kuruyabilir. Bu, kanama olasılığını artırır. Sık sık zehirli dumanlara maruz kalırlarsa (neyse ki, olağandışı bir durum), burun kanaması da alabilirler.

- Burun içindeki herhangi bir anormal yapı kabuklanma ve kanamaya neden olabilir.

-  Burunda büyüyen herhangi bir anormal doku kanamaya neden olabilir.

- Kanın pıhtılaşmasını engelleyen her şey burun kanamasına neden olabilir. İlaçlar, hatta ibuprofen gibi yaygın olanlar bile kanın pıhtılaşmasını kanamaya neden olacak kadar değiştirebilir. Hemofili gibi kan hastalıkları da burun kanamalarını tetikleyebilir ve kötüleştirebilir.

- Uzun süreli bir hastalığı olan veya ekstra oksijene veya burun zarını kurutabilecek veya etkileyebilecek başka ilaçlara ihtiyaç duyan herhangi bir çocuğun burun kanaması olması muhtemeldir.

- Kaşıyarak veya burun pisliğini kopararak burnu tahriş etmek, kanamaya meyilli kan damarlarını açığa çıkarabilir.

- Bir çocuğun burnu yaralandığında burun kanaması başlayabilir. Çoğu sorun değil, ancak 10 dakika sonra kanamayı durduramıyorsanız veya bir bütün olarak yaralanmadan endişe ediyorsanız tıbbi yardım almalısınız.

- Kırık bir burun veya başka bir yaralanma

- Nadir durumlarda, kan pıhtılaşması veya anormal kan damarları ile ilgili problemler sık ​​burun kanamalarına neden olur.

- Sert bir darbe almak

- Soğuk algınlığı, alerji veya sinüs enfeksiyonu, Burun tıkanıklığı ve tahriş belirtileri içeren herhangi bir hastalık burun kanamasına neden olabilir.

- Bakteriyel enfeksiyonlar, burnun hemen içinde ve burun deliklerinin önünde ciltte ağrılı, kırmızı ve kabuklu bölgelere neden olabilir. Bu enfeksiyonlar kanamaya neden olabilir.

- Kan pıhtılaşmasını veya kan damarlarını etkileyen tıbbi durumlar

- Varfarin gibi bazı ilaçlar

- Çocuğunuzun burnunu sümkürürken sert olması

- Çocuğun burnunu karıştırması

- Çocuklarda veya bebeklerde burun içlerinin çok kuru olması

Çocuğunuz burun kanaması için ne zaman doktora görünmelidir?

Çocuklarda ve bebekklerde tıbbi müdahale gerektiren burun kanamaları genellikle burnun derinliklerinden kaynaklanır. Yetişkinlerde daha sık görülürler, ancak çocukları da etkileyebilirler. Bunlara şunlar neden olabilir:

- Kanama ağırsa veya 10 ila 15 dakika içinde durmazsa, çocuğunuz için acil tıbbi yardım alın.

- Bebeğiniz iki yaşından küçükse ve burnu kanıyorsa, bir pratisyen hekime görünmelidir.

Acil müdahale gerektiren burun kanamaları belirtileri nelerdir?

Burun kanaması ne zaman tehlikeli olur;

- Burun kanaması çocuğun burnuna 20 dakika basınç uygulandıktan sonra devam ediyorsa…

- Kanama yalnızca çocuğunuzun ağzından geliyor veya öksürüyor veya kan veya kahve telvesine benzeyen kahverengi bir madde kusuyor.

- Çocuğunuz alışılmadık şekilde solgun veya terli ya da tepki vermiyor. Bu durumda hemen çocuk doktorunuzu arayın ve çocuğunuzu acil servise götürmeyi ayarlayın.

- Kronik olarak tıkalı bir burnu ile birlikte çok fazla burnu kanaması var. Bu, burnunda veya burun astarının yüzeyinde küçük, kolayca kırılan bir kan damarı veya burun pasajlarında bir büyüme olduğu anlamına gelebilir.

- Soruna bir kan damarı neden oluyorsa, doktor kanamayı durdurmak için o noktaya kimyasal bir madde (gümüş nitrat) ile dokunabilir.

- Burun kanaması kafa travması, düşme veya yüze darbe sonrasında oluşuyorsa…

- Çocukta ayrıca yoğun bir baş ağrısı, ateş veya diğer ilgili semptomlar varsa

- çocuğun burnu şekilsiz veya kırık görünüyorsa…

- Çocuk solgun görünme, az enerjiye sahip olma, baş dönmesi veya bayılma gibi çok fazla kan kaybettiğinin belirtilerini gösteriyorsa

- Çocuk öksürmeye veya kan kusmaya başlarsa…

- Çocuğun kanama bozukluğu var veya kan sulandırıcı kullanıyor

- Nefes almada güçlük çekiyorlar

- Çok kan kaybediyor ve kanama durmuyorsa

- Kanama 15 dakikadan fazla sürüyorsa….

- Kanama ciddi bir yaralanmadan sonra başlıyorsa…

Bir çocuğun veya bebeğin burun kanamasını nasıl önlersiniz?

Çocuğunuzun burun kanamasını önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz;

- Burunlarının yaralanmaya meyilli olabileceği fiziksel aktiviteler sırasında kask gibi baş koruması takmak

- Burnunu karıştırmaktan kaçınmak

- Burunlarını mümkün olduğunca nazikçe ve seyrek olarak sümkürmek

Çocuklarda Kronik Burun Kanamaları

Çocuğunuzun ilk yıllarında en az bir ve muhtemelen birçoğunun burun kanaması olacağı neredeyse kesindir. Bazı okul öncesi çocukların haftada birkaç tane var. Bu ne anormal ne de tehlikelidir, ancak çok korkutucu olabilir. Kan, burnun arkasından ağza ve boğaza akarsa, çocuğunuz çok miktarda kan yutabilir ve bu da kusmaya neden olabilir.

Çocuğunuzun burnu kanamadığında bunları yapmayın!

- Panik yapmayın! Sadece çocuğunuzu korkutacaksınız.

-  Yatmalarını veya başlarını geriye yatırmalarını sağlayın.

- Kanamayı durdurmak için çocuğunuzun burnuna doku, gazlı bez veya başka bir malzeme sokun.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zona hastalığının suçiçeğinin yeniden aktifleşmesi olduğunu kaydeden Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Songül Özer, virüsün 50
  • Dünyada milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkileyen diyabet, obezite sıklığına paralel olarak artış gösteriyor.
  • Kalp sağlığı ile beslenme arasındaki ilişkinin önemine işaret eden Diyetisyen Özden Örkcü, 65 yaş üstü diyabetli her 10 kişiden yaklaşık 7'sinin kalp
  • Son günlerde çok konuşulan maymun çiçeği virüsünün viral bir hastalık olduğunu belirten Enfeksiyon Uzmanı Dr. Songül Özer, hastalığın kuluçka dönemini
  • Türkiye’nin obezitede Avrupa’da birinci ve dünyada 3.-4. sırada olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, obeziteyle mücadelede ac
  • Randevu Al