Burun kanaması ne zaman tehlikeli olur?

Genellikle sıcak havalarda sık rastlanıyor ama soğuk kış günlerinde de burun kanaması şikayeti yaşayanların sayısı hiç de az değil. Uzmanlar ise basit kanamadan hayatı tehdit edebilecek durumlara kadar seyir izleyebilen burun kanamalarının ciddiye alınması gerektiğini söylüyor.

Burun kanaması ne zaman tehlikeli olur?

Burun yapısında damar ağının zengin olması, burun kanamalarının en sık görülen nedeni. Darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi nedenlerle damarlar zedelenerek kanama oluşabiliyor. Burun ön kısmının bu basit kanamaları dışında dikkate alınması gereken kanama ise; burnun arka kısmından gelenler.

Bu kanamaların daha nadir olmasına karşın genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı kaynaklı olduğu için daha ciddi sorunlara yol açabildiğini belirten KBB Uzmanı Dr. Köksal Yuca, atardamar kaynaklı kanamalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Tek taraflı veya arkadan gelen burun kanaması ciddiye alınmalı.

SİNÜZİT VE HİPERTANSİYON HASTALARINDA RİSK ARTIYOR

Burun kanaması genellikle lokal, sistemik ve çevresel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sıcak, soğuk ve kuru hava, kendiliğinden duran kanamaların en sık görülen nedenleri. Sıklıkla, erişkinlerde travma burun kanamasına neden olurken, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve buruna kaçan yabancı cisimler kanamalara neden oluyor. Yanı sıra; alerjik rinit, kronik sinüzit, hipertansiyon, kanama bozuklukları bulunanlarda risk artıyor.

TEK TARAFLI BURUN KANAMASI ÖNEMLİ

Tekrarlayan burun kanamaları özellikle erken ergenlik çağındaki erkek çocuklarda genizdeki damarsal kaynaklı tümörler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Yine erişkin hastalarda tek taraflı tekrarlayan burun kanamaları burun veya sinüs kaynaklı tümörlerin habercisi olabiliyor.

Burun kanamaları en sık 2-10 yaş arası ile 50-80 yaş arası dönemlerde görülüyor.

BURUN KANAMASINDA NELER YAPILMALI?

Prof. Dr. Köksal Yuca’ya göre, burun kanaması ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk müdahale şöyle:

“Hastanın başını öne eğdikten sonra burun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık 5-10 dakika baskı yapmak kanamanın durmasına yardımcı olur. Ardından damarların kasılması için buz uygulaması yapılabilir. Buzun direkt olarak değil, bir beze sarılarak uygulanması gerekir. Ayrıca kanama kesilene kadar derin ve yavaş nefes alınması önemli. Bu uygulamalarla birlikte, burun içi damarların kasılmasına neden olarak kanama önleyen spreylerden de kullanılabilir. Ancak basit sebepli kanamalar bazen çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabildiğinden, kanamanın kontrol altına alınması oldukça zor olabilir ve acil müdahale gerekebilir.”

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al