Balgam nasıl sökülür

Balgam, hasta olduğunuzda boğazınızın arkasında asılı kalan kalın, yapışkan maddedir. Balgam, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen bir mukus türüdür. Mukus zarları, solunum sisteminizi korumak ve desteklemek için balgam yapar. Mukus, istilacılara karşı savunmaya yardımcı olur.

Balgam nasıl sökülür

BALGAM NEDİR?

Bir kişi akut olarak hasta olduğunda veya uzun süredir devam eden bir sağlık durumuna sahip olduğunda en belirgindir. Mukus, bir kişi iyi olsa bile vücudun belirli bölgelerinde koruyucu bir astar oluşturur.

Mukus genellikle ciddi bir endişe değildir.

Birçoğu, burundan gelen renkli mukusun bakteriyel bir enfeksiyona işaret ettiğine inanır. Bununla birlikte, bunun yerine bağışıklık sisteminin bir virüsle savaştığını veya bir kişinin sadece susuz kaldığını gösterebilir. Burundan gelen sarı veya yeşil mukus, mutlaka bakteriyel bir enfeksiyona işaret etmediğinden, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bir kişinin yalnızca bu semptoma dayalı olarak antibiyotiğe ihtiyacı olmadığı konusunda uyarır. Antibiyotikler virüsleri tedavi edemez ve aşırı kullanımı başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Dış araştırmalar, akut öksürüğü olan sağlıklı yetişkinlerde balgam renginin bakteriyel enfeksiyonun iyi bir göstergesi olmadığını doğruladı.

Bununla birlikte, akciğerlerden öksürük renkli balgam bakteriyel bir enfeksiyon veya başka bir hastalığı gösterebilir ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekebilir.

Balgam ve mukusun çoğu nedeni, seyrini sürdürmesine izin verilmesi gereken küçük hastalıklardır. Bazen aşırı balgam ve mukus daha ciddi bir duruma işaret edebilir. Sorun şiddetliyse, kalıcıysa veya dinlenme ve ev ilaçları ile düzelmiyorsa bir doktora görünün.

BALGAMIN, MUKUSUN NEDENLERİ

Sağlıklı bir vücut biraz mukus gerektirse de, fazlası rahatsız edici olabilir. Fazlalık şunlardan kaynaklanabilir:

- Ağız

- Burun

- Boğaz

- Sinüsler

- Akciğerler

- Soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlar

- Alerji

- Burun, boğaz veya akciğerlerde tahriş

- Gastroözofageal reflü hastalığı gibi sindirim koşulları

- Sigara tütün ürünleri

- Pnömoni

- Akciğer kanseri

- Kistik fibroz

- Kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi akciğer hastalıkları

BALGAM NASIL SÖKÜLÜR?

Mukus yapışkandır, böylece tozu, alerjenleri ve virüsleri yakalayabilir. Sağlıklı olduğunuzda, mukus incedir ve daha az fark edilir. Hasta olduğunuzda veya çok fazla partiküle maruz kaldığınızda, balgam kalınlaşabilir ve bu yabancı maddeleri hapsettiği için daha belirgin hale gelebilir. Balgam, solunum sisteminizin sağlıklı bir parçasıdır.

HAVAYI NEMLİ TUTUN

Kuru hava, burnu ve boğazı tahriş ederek kayganlaştırıcı olarak daha fazla mukus oluşmasına neden olur. Yatak odasına serin bir buharlı nemlendirici yerleştirmek daha iyi uykuyu teşvik edebilir, burnu temiz tutabilir ve boğaz ağrısını önleyebilir.

BOL SIVI TÜKETİN

 Mukusu ince tutmak için vücudun nemli kalması gerekir. Bir kişi soğuk algınlığına yakalandığında, fazladan sıvı içmek mukusu inceltebilir ve sinüslerin boşalmasına yardımcı olabilir. Mevsimsel alerjisi olan kişiler de susuz kalmanın tıkanıklığı önlemeye yardımcı olduğunu görebilir.

YÜZE ILIK, ISLAK BİR BEZ UYGULAMAK

Bu, şiddetli sinüs baş ağrısı için yatıştırıcı bir çare olabilir. Nemli bir bezle solumak, nemi burun ve boğaza geri döndürmenin hızlı bir yoludur. Isı, ağrı ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

BAŞI YÜKSEKTE TUTMAK

Balgam, Mukus birikmesi özellikle rahatsız edici olduğunda, birkaç yastığa ya da yatık bir sandalyeye yaslanarak uyumak yardımcı olabilir. Düz yatmak rahatsızlığı artırabilir, çünkü boğazın arkasında mukus birikiyormuş gibi hissedilebilir.

ÖKSÜRÜĞÜ BASTIRMAMAK

Rahatsız edici, balgam dolu bir öksürük yaşarken baskılayıcıları kullanmak cazip gelebilir. Ancak öksürük, vücudun salgıları akciğerlerden ve boğazdan uzak tutma yöntemidir. Öksürük şuruplarını, eğer varsa, idareli kullanın.

BALGAM GELİNCE TÜKÜRMEK

Balgam akciğerlerden boğaza yükseldiğinde, vücut muhtemelen onu çıkarmaya çalışıyordur. Tükürmek yutmaktan daha sağlıklıdır.

TUZLU BURUN SPREYİ KULLANIN VEYA DURULAYIN

Bir tuzlu su spreyi veya irrigatör, burun ve sinüslerdeki mukus ve alerjenleri temizleyebilir. Yalnızca sodyum klorür içeren steril spreyler arayın ve sularken steril veya damıtılmış su kullandığınızdan emin olun.

TUZLU SU İLE GARGARA YAPMAK

Bu, tahriş olmuş bir boğazı yatıştırabilir ve kalan mukusun temizlenmesine yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz günde birkaç kez gargara yapılabilir.

OKALİPTÜS KULLANMAK

Okaliptüs ürünleri yıllardır öksürükleri bastırmak ve mukusu azaltmak için kullanılmıştır. Genellikle doğrudan göğse uygulanırlar. Burnu temizlemek için bir difüzöre veya ılık bir banyoya birkaç damla okaliptüs yağı da eklenebilir.

SİGARA İÇMEMEK VE PASİF İÇİCİLİKTEN KAÇINMAK

Sigara ve pasif içicilik vücudun daha fazla balgam ve mukus üretmesine neden olur.

DEKONJESTAN KULLANIMININ EN AZA İNDİRİLMESİ

Salgıları kurutur ve burun akıntısını hafifletirken, dekonjestanlar balgam ve mukustan kurtulmayı zorlaştırabilir.

DOĞRU İLACI ALMAK

Balgam söktürücü olarak bilinen ilaçlar, mukus ve balgamın incelmesine yardımcı olarak öksürmelerini veya dışarı üflemelerini kolaylaştırabilir. Ancak, bu ilaçların dekonjestan içermediğinden emin olmak için kontrol edin.

ALERJİLERİ KONTROL ALTINDA TUTMAK

Mevsimsel alerjiler, aşırı mukus ve balgamın yanı sıra burun akıntısı veya tıkanıklığına neden olabilir.

TAHRİŞ EDİCİ MADDELERDEN KAÇINMAK

Kimyasallar, kokular ve kirlilik burnu, boğazı ve alt solunum yollarını tahriş edebilir. Bu, vücudun daha fazla mukus üretmesine neden olur.

GIDA REAKSİYONLARINI TAKİP ETMEK

Bazı gıdalar mevsimsel alerjileri taklit eden reaksiyonlara neden olabilir. Burun akmasına ve boğazın kaşınmasına neden olarak aşırı mukusa neden olabilirler. Balgam veya mukus artışını tetikleyen yiyeceklerin kaydını yapın.

ALKOL VE KAFEİNDEN UZAK DURMAK

Her iki madde de fazla tüketilirse dehidrasyona yol açar. Mukus ve balgam sorun olduğunda, bol miktarda sıcak, kafeinsiz içecek için.

SICAK BİR BANYO VEYA DUŞ ALMAK

Buhar dolu bir banyoda geçirilen zaman, burun ve boğazdaki mukusun gevşemesine ve temizlenmesine yardımcı olacaktır. Sıcak suyun yüzde nabız atmasına izin vermek sinüs basıncından da kurtulma sağlayabilir.

BURNU NAZİKÇE SÜMKÜRMEK

Kalın mukus çıkana kadar üflemeye devam etmek cazip gelebilir. Ancak bunu çok fazla zorlamak sinüslere zarar vererek ağrıya, baskıya ve muhtemelen enfeksiyona neden olabilir.

BOL MEYVE YEMEK

Bir çalışma, meyve ve muhtemelen soyadan elde edilen lif bakımından zengin bir diyetin balgamla bağlantılı daha az solunum problemine yol açabileceğini buldu.

ASİT REFLÜSÜNE NEDEN OLAN GIDALARDAN KAÇINMAK

Asit reflü balgam ve mukusta artışa neden olabilir. Mide ekşimesine yatkın kişiler tetikleyici gıdalardan kaçınmalı ve uygun yönetim konusunda bir doktora danışmalıdır.

SOLUNUM SAĞLIĞINI DESTEKLEYEN MADDELER TÜKETİN

Limon, zencefil ve sarımsak içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeyi deneyin. Bunların soğuk algınlığı, öksürük ve aşırı mukus tedavisine yardımcı olabileceğine dair bazı anekdotsal kanıtlar var. Acı veya acı biber gibi kapsaisin içeren baharatlı yiyecekler de sinüsleri geçici olarak temizlemeye ve mukusun hareket etmesine yardımcı olabilir.

BALGAMA NE İYİ GELİR?

Aşağıdaki gıdaların ve takviyelerin viral solunum hastalıklarını önleyebileceği veya tedavi edebileceğine dair bazı bilimsel kanıtlar vardır:

- Meyan kökü

- Ginseng

- Çilek

- Ekinezya

- Nar

- Guava çayı

- Oral çinko

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak çoğu insan için bu bileşenleri diyetinize eklemek güvenlidir. Herhangi bir reçeteli ilaç alıyorsanız, diyetinize yeni maddeler eklemeden önce doktorunuza danışın.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Ilık tuzlu su ile gargara yapmak, boğazınızın arkasında asılı olan balgamı temizlemeye yardımcı olabilir. Hatta mikropları öldürebilir ve boğaz ağrınızı yatıştırabilir.

1/2 ila 3/4 çay kaşığı tuzu bir bardak su ile karıştırın. Ilık su en iyi sonucu verir çünkü tuzu daha çabuk çözer. Tahriş edici klor içermeyen filtrelenmiş veya şişelenmiş su kullanmak da iyi bir fikirdir. Karışımdan biraz yudumlayın ve başınızı hafifçe geriye doğru eğin. Karışımı içmeden boğazınızı yıkamasına izin verin. 30-60 saniye boyunca gargara yapmak için ciğerlerinizdeki havayı hafifçe üfleyin ve ardından suyu tükürün. Gerektiği kadar tekrarlayın.

OKALİPTÜS YAĞI KULLANIN

Okaliptüs esansiyel yağı kullanmak, mukusu göğsünüzden çıkarabilir. Daha kolay öksürebilmeniz için mukusu gevşetmeye yardımcı olarak çalışır. Aynı zamanda, dırdır eden bir öksürüğünüz varsa, okaliptüs onu rahatlatabilir. Bir difüzör kullanarak buharı soluyabilir veya bu bileşeni içeren bir balsamı kullanabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, uçucu yağı buradan satın alın. Ve unutmayın: Uçucu yağları çocuklarda kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ REÇETESİZ İLAÇLAR

Balgam söktürücü olarak kullanabileceğiniz reçetesiz (OTC) ilaçlar da vardır. Örneğin dekonjestanlar burnunuzdan akan mukusu azaltabilir. Bu mukus balgam olarak kabul edilmez, ancak göğüs tıkanıklığına neden olabilir. Dekonjestanlar, burnunuzdaki şişliği azaltarak ve solunum yollarınızı açarak çalışır.

Oral dekonjestanları şu şekilde bulabilirsiniz:

-Tabletler veya kapsüller

-Sıvılar veya şuruplar

-Aromalı tozlar

- Guaifenesin (Mucinex

- Vicks VapoRub

Piyasada ayrıca birçok dekonjestan burun spreyi bulunmaktadır.

GUAİFENESİN (MUCİNEX)

Guaifenesin (Mucinex) gibi mukusu incelterek boğazınızın arkasına veya göğsünüze oturmamasını sağlayan ürünleri deneyebilirsiniz. Bu tür ilaçlara balgam söktürücü denir, yani mukusu inceltip gevşeterek dışarı atmanıza yardımcı olur. Bu OTC tedavisi genellikle 12 saat sürer, ancak ne sıklıkta alacağınız konusunda paket talimatlarını izleyin. 4 yaş ve üstü çocuklar için çocuk versiyonları vardır.

VİCKS VAPORUB

Vicks VapoRub gibi göğüs losyonları, öksürükleri hafifletmek ve potansiyel olarak mukustan kurtulmak için okaliptüs yağı içerir. Her gün üç defaya kadar göğsünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Daha küçük çocuklar Vicks'i tam gücüyle kullanmamalıdır, ancak şirket bebek gücünde bir versiyon yapar. Yanabileceğiniz için bu ürünü ısıtmamalısınız.

BALGAM VE MUKUS SÖKTÜRÜCÜ REÇETELİ İLAÇLAR

Belirli koşullarınız veya enfeksiyonlarınız varsa, doktorunuz semptomlarınızın temel nedenini tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir. Kistik fibroz gibi kronik bir akciğer rahatsızlığınız varsa mukusunuzu incelten özel ilaçlar vardır. Hipertonik salin, bir nebülizör aracılığıyla solunan bir tedavidir. Hava kanallarınızdaki tuz miktarını artırarak çalışır. Farklı güçlerde gelir ve 6 yaş ve üstü kişilerde kullanılabilir.

Bu tedavi yalnızca geçici bir rahatlama sağlar ve öksürük, boğaz ağrısı veya göğüste sıkışma gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Dornase-Alfa (Pulmozyme), kistik fibrozlu kişiler tarafından sıklıkla kullanılan mukus inceltici bir ilaçtır. Bir nebülizör aracılığıyla soluyorsunuz. 6 yaş ve üzeri kişiler için de uygundur.

Bu ilacı kullanırken sesinizi kaybedebilir veya kızarıklık gelişebilir. Diğer yan etkiler şunlardır:

- Boğaz rahatsızlığı

- Ateş

- Baş dönmesi

- Burun akması

BALGAM VE MUKUSTA DOKTORUNUZU NE ZAMAN GÖRMELİSİNİZ?

Zaman zaman aşırı veya kalın balgam genellikle endişe nedeni değildir. Biriktiği ve gece boyunca kuruduğu için sabah fark edebilirsiniz. Öğleden sonra daha fazla akıyor olmalı. Ayrıca hastaysanız, mevsimsel alerjiniz varsa veya susuz kalmışsanız balgamı daha fazla fark edebilirsiniz.

Rahatsız edici balgam düzenli hale gelirse, doktorunuzdan randevu almak isteyebilirsiniz. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere balgam birikmesine neden olabilecek birkaç sağlık durumu vardır:

-Asit reflü

-Alerji

-Astım

- Kistik fibroz, ancak bu durum genellikle yaşamın erken döneminde teşhis edilir

   -Kronik bronşit

- Diğer akciğer hastalıkları

Balgamınız bir ay veya daha uzun süredir sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzla iletişime geçin. Aşağıdakiler gibi başka semptomlarınız varsa doktorunuza bildirin:

-Kan tükürme

- Göğüs ağrısı

- Nefes darlığı

- Hırıltı

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al