Öksürüğünüzün nedenini bulamıyorsanız…

Öksürük ne zaman sadece öksürüktür? Öksürüğünüzün nedenini bulamıyor musunuz?

Öksürüğünüzün nedenini bulamıyorsanız…

Bu aralar zaman zaman öksürüyor ve özellikle birkaç haftadır devam ediyorsa sebebini araştırmalısınız. Soğuk algınlığı, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları bunun sebebi olabilir. Genelde ciddi değildir ama ilgilenilmesi ve nedeninin bulunması gerekirç

HAVADA BULUNAN ŞEYLER

Sülfür dioksit ve nitrik oksit ile kirlenen hava öksürüğe sebebiyet verebilir.

Küf ve toz da aynı şekilde etkiler. Bu yüzden hava filtrelerini daha detaylı filtreler ile değiştirmek ve dışarıya çıkarken maske takmak size yardımcı olabilir.

SOĞUK ALGINLIĞI

Eğer soğuk algınlığı virüsü ağız burun gibi açık yollardan ya da hasta kişinin hapşırığından ya da öksürüğünden size bulaşarak akciğerlerinize gitmişse öksürüğe sebebiyet verebilir.

Doktorunuza danışıp bir tedavi yöntemi belirlemenize fayda vardır.

GRİP

Soğuk algınlığı gibi grip virüsleri de havadan bulaşıp solunum yollarınızı etkileyebilir. Soğuk algınlığından daha kötü olarak ateş ve üşüme belirtilerini gösterebilirsiniz.

GENİZ AKINTISI

Eğer vücudunuz çok fazla sümük üretirse genzinizden akar ve akciğerlerinize ulaşır ve öksürmeye sebebiyet verir.

Bunun başlıca nedenleri enfeksiyon ve alerji olabilir. Doktorunuzla sebebini bulup çeşidine uygun bir tedavi yönetimi belirlemelisiniz.

ASTIM

Astım hava yollarınız daralıp, şiştiği zaman oluşur. Nefes güçlüğü ve balgamlı öksürük ile kendini gösterir. Genel nedenleri, polen, toz, sigara dumanı, soğuk algınlığı olsa da stres bile zaman zaman tetikleyebilir.

Doktorunuz tetikleyicileri anlamanızda ve kendinizi sakınmanızda size yardımcı olacak, aynı zamanda ataklarınız oluştuğunuzda sizi rahatlatması için ilaçlar önerecektir.

AKUT BRONŞİT

Boğaz, burun ve akciğerlerde olan enfeksiyon ciğerlerinize hava taşıyan tüplerde iflamasyona sebebiyet verebilir. Genelde birkaç günde düzelmeye başlar ancak birkaç hafta, koyu renkli balgamlı öksürük de yaşayabilirsiniz.

Eğer iyileşmez ve sürekli tekrar etmeye başlarsa o zaman kronik bronşit demektir ve doktorunuzu görüp, doğru tedaviyi uygulamalısınız.

GASTROÖZFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI

Bu hastalık mide asitlerinin yediğiniz yemekler ile karışıp boğazınızdan geri dönmesiyle oluşur ve kuru öksürüğe sebebiyet verir.

Bu durum yemek borunuzun tahriş olmasına ve yutma zorluğu yaşayabilirsiniz. Genel olarak yaşam şeklinizin değişimi ve ilaçlarlar ile kontrol edilebilir. Ancak daha ciddi durumlarda reçeteli ilaçlar ve ameliyata gerek olabilir.

ZATÜRRE

Bakteri virüs ya da mantar akciğerlerinizi enfekte ettiğiniz zatürreye yakalanabilirsiniz. Bu da balgamlı öksürüğe, ateşe, üşümeye ve nefes darlığına yol açar. Tedavisi çeşidine göre antibiyotik, öksürük ilaçlar, ateş düşürücüleri içerebilir.

KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTLIĞI

Bu anfizem ve kronik bronşiti aynı anda barından bir grup hastalığın adıdır. Akciğerlerinizdeki minik hava kesesi zarar görür veya tahriş olur ve bu da havanın içeri girmesini zorlaştırır. Tedavi nedene bağlıdır, ancak doktorunuz size ilaç verebilir ve sigara içmemek gibi yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

BOĞMACA

Bu durumun tıbbi adı boğmacadır. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ve öksürük ile beraber döküntüler olur.

Adını derin bir nefes almaya çalıştığınızda ciğerlerinizden gelen sesten alır. Doktorlar tedavi için genelde antibiyotik önerirler, ancak boğmaca bebekler ve yaşlılar için çok tehlikeli olabilir. Bebeğiniz ile vakit geçirirken aşılarınızın güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

OBSTRÜKTİF UYKU APNESİ

Horlama, bu durumun en yaygın semptomudur, ancak araştırmalar, uyanıkken öksürüğe neden olabileceğini düşündürmektedir.

Boğaz kasları uyku sırasında rahatladığında ve solunum yolunuz kapanır ve nefes almak zorlaşır.

Doktorunuz, uyurken solunum yolunuzu açık tutmaya yardımcı olan CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) adlı bir makineyi önerebilir ancak bazıları cerrahiye ihtiyaç duyar.

İLAÇ KULLANIMI

ACE inhibitörü diye adlandırılan ilaçlar ki, yüksek tansiyonu tedavi amacıyla kullanılır, bazı yan etkiler yapabilir. Her 5 kişiden 1’i öksürük sorunu yaşayabilir. Doktorunuzla konuşup ilacı değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

KALP RAHATSIZLIKLARI

Damar yollarının daralması, yüksek tansiyon ve başka durumlar kalbinizin aslında pompalaması gerektiği kadar kan pompalamasından alıkoyabilir. Köpüklü beyaz ve pembe renkli balgamlı öksürük bu durumların belirtisi olabilir. Genelde yaşam şekli değişimi, doğru beslenme ve kilo vermeniz gerekebilir.

AKCİĞER KANSERİ

Kanlı öksürük akciğer kanseri habercisi olabilir. Aynı zamanda uzun süren öksürüklerdeki değişimlerde habercisi olabilir. Tedavisi radyoterapi, kemoterapi ve gerekli durumlarda ameliyat olacaktır.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Gülmek isteyen ama gülümseyemeyen insanlar bunu biliyor muydunuz? Gülümsemek insanın diğer insanlarla etkileşimini sağlayan en önemli araçlardan birid
  • Dehidrasyon su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Vücutta su kaybı
  • Ağrılar, depresyon, yorgunluk… Yorgunluk ve vücut ağrısı, fibromyalji habercisi olabilir...
  • Çok yemek, az uyumak, yalnızlık…. Kötü alışkanlıklar beyninize zarar verebilir.
  • Psikolojik obezite çağın en önemli zaaflarından biri . Hazlarınızı yönetin! Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlattı…
  • Randevu Al