Sigara ve Alkolün Zararları

Sigara ve Alkolün Zararları Nelerdir? Sigaranın Zararları Nelerdir? Alkolün Zararları Nelerdir? Sigara ve Alkolün Zararları Nasıl Azaltılır?

Sigara ve Alkolün Zararları

Sigara ve Alkolün Zararları Nelerdir? Sigaranın Zararları Nelerdir? Alkolün Zararları Nelerdir? Sigara ve Alkolün Zararları Nasıl Azaltılır?

Sigaranın zararlarından biri de Nefesteki kötü koku ve ağız kokusu, sigara içmenin yansımalarından. Fakat sigara, ağız ve gırtlak kanseri gibi ciddi hastalıkların görülme oranını da artırabiliyor. Bunun yanı sıra diş ve diş eti hassasiyetleri de sigara nedeniyle artış gösterebiliyor.

Sigaranın Zararları

- Kardiyovasküler hastalıklar
- Ağız ve nefeste kötü koku
- Kan pıhtılaşması,
- İnme
- Kalp krizi riski
- Kronik solunum sistemi hastalıkları
- Akciğer Kanseri
- Kanser Türleri
- Tip 2 diyabet
- kronik bulaşıcı olmayan hastalıklar
- Erkeğin erektil disfonksiyonu Bo - Sperm Kalitesinin Bozulması
- Doğurganlığın azalma riski
- KOAH
- Genital Herpes
- Kısırlık
- Gırtlak Kanseri
ı

Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmaz. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır.

Sigaranın vücuda zararları sayılamayacak kadar çoktur. Sigara dumanı, çoğu toksik ve kanserojen olan 4800'den fazla farklı madde içerir. Dumanın solunması halinde, bu toksinler akciğerler tarafından emilir ve vücuda dağılır. 

Sigara, doğurganlık üzerinde de etkili. Sigaranın içindeki kimyasal maddeler hormon düzeyini bozabildiği için kadınlarda doğurganlığı olumsuz etkileyebiliyor. Erkeklerde ise sperm kalitesi sigara nedeniyle düşebiliyor. Ayrıca hamilelikte tütün kullanımı da düşük riski ile çocuğun akciğer, beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Sigaranın cinsel zararları nelerdir?

Düzenli sigara içmek, erektil disfonksiyon için bir risk faktörüdür (erkeğin erektil disfonksiyonu). Vasküler hasar ve buna bağlı olarak penise kan akışının azalması erektil disfonksiyonun nedenidir. Sigara içen erkeklerde ayrıca sperm kalitesi de zarar görür.

Kadınlarda, sigara içmek östrojen dengesini etkiler. Sigara kadınlarda kısırlık, genital herpes ve rahim ağzı kanseri riskinde artışa neden olur. Hormonal doğum kontrol ilaçları ile birlikte sigara kullanmak tromboz ve kardiyovasküler hastalık riskinde artışa yol açar.

SİGARAYI BIRAKMA EVRESİNDE VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER NELER?

- Sİgarayı bıraktıktan 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.

- 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.

- 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınır.

- 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.

- 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.

- 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.

- 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.

- 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.

- 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

- 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.

ALKOLÜN ZARARLARI

Alkolün en fazla tahribata neden olduğu organ beyindir. Alkolün doğrudan etkisi mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme yeteneklerini bozmasıdır. Alkol, beyin hücrelerini öldürdüğü için zamanla beyin küçülür, hafıza zayıflar. Alkol ve alkol bağımlılığı Erken yaşlanma ve bunamaya neden olur.

-  Uyku bozuklukları
- Adet Düzensizliği
- Denge Kaybı
- Sertleşme sorunları iktidarsızlık
- Sabah yorgunlukları
- Kaner riski
- Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine davetiye çıkarır
- Kalp Hastalıkları
- Kalpte ritim bozukluğu
- Damar kireçlenmesi
- Karaciğer rahatsızlıkları ve tahribatı
- Baş Ağrısı
- Ağız Kuruluğu
- Vücudun su Kaybetmesi
- Göze giden görme sinirlerinde tahribata yol açar
- Gastrit
- Ülser Oluşumu
- Vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından emilmesine engel olur.
- Yaralanma durumunda, kanın pıhtılaşmasını önlediği için ciddi kan kaybına neden olur
- Alkolün azı da çoğu da vücut için zararlıdır

ALKOL BEYNİN DENGE MERKEZİNİ OLUMSUZ ETKİLER

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • ali yazdı:

    mük yzı saolun ödevimi yaptım


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ayda birkaç sigara içmek, bağımlılık tanı kriterlerini karşılamasa da ilerleyen zamanlarda tütün bağımlılığını geliştirebiliyor.
  • Kişinin sigara bağımlısı olup olmamasının tükettiği miktarla bir ilgisi olmadığını belirten uzmanlar, “Kişinin günde bir-iki tane sigara içmesi ya da
  • Paket sigaraya kıyasla daha ekonomik olması nedeniyle sarma tütün şeklinde sigara kullanımında son birkaç yıl içinde dünyada ve ülkemizde ciddi artış
  • Sigara isteğinden uzaklaşmak için ne yapmalı? Günde bir sigara içmek bağımlılık sayılır mı? Sigara kullananlar Covid-19’a karşı 14 kat fazla risk altı
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ramazan ayının sigarayı bırakmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylüyor.
  • Sigarayı bırakınca bir çok şey değişiyor. Sigaranın ağızdan başlayarak akciğerlerden damarlara kadar pek çok sağlık sorununa davetiye çıkardığını vurg
  • Randevu Al