FRENLEYEN KANSER GENİ

FRENLEYEN KANSER GENİ

Cumhuriyet Bilim Teknik Eki

Alman bilimciler “Growthstop” araştırması çerçevesinde, hücre büyümesini ayarlayan bir süreç keşfettiler.

 


Bu süreç bağırsak kanserinin oluşumunda rol oynamakta. Molecular Cell dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre “Myc” olarak isimlendirilen kanser geni, aynı zamanda yavaşlatıcı maddesini de “üretiyor”. Myc diğer birçok geni ayarlayan proteinden sorumlu ve hücrelerin büyümelerini ve çoğalmalarını tetikliyor.

O yüzden bu proteinden çok fazla bulunmaması gerekiyor. Würzburg Üniversitesi bilim insanı Martin Eilers, yavaşlatıcı maddeleri ararken protein kinazlarını incelemiş. Bunlar hücre büyümesi veya hücre bölünmesi gibi hücresel süreçlerde ve kanser araştırmalarında da önemli roller oynayan enzimlerdir. Araştırmacılar özel bir yöntemle kinazların tümünde (kinom) Myc proteinini engelleyen maddeler ararken, MK5 protein kinazını bulmuşlar.

Ayrıca MK5’in Myc’yi nasıl frenlediğini ve bu süreçte hangi genlerin katıldığını da. MK5, Myc tarafından etkinleştirilmekte.

Bu, ne kadar çok Myc proteini varsa o kadar çok yavaşlatıcı madde üretiliyor demek. Yani kanser geni kendi kendini frenlemekte diyen bilim insanları diğer bir araştırmada da bu “geri besleme mekanizmasının” bağırsak kanseri hücrelerinde devre dışı kaldığını görmüşler. Bu nedenle bu durumun kanserin oluşumuyla ilgili olabileceği sanılmakta ki bu da daha iyi terapi olanakları sunacaktır.