FRENLEYEN KANSER GENİ

FRENLEYEN KANSER GENİ

Cumhuriyet Bilim Teknik Eki

Alman bilimciler “Growthstop” araştırması çerçevesinde, hücre büyümesini ayarlayan bir süreç keşfettiler.

 


Bu süreç bağırsak kanserinin oluşumunda rol oynamakta. Molecular Cell dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre “Myc” olarak isimlendirilen kanser geni, aynı zamanda yavaşlatıcı maddesini de “üretiyor”. Myc diğer birçok geni ayarlayan proteinden sorumlu ve hücrelerin büyümelerini ve çoğalmalarını tetikliyor.

O yüzden bu proteinden çok fazla bulunmaması gerekiyor. Würzburg Üniversitesi bilim insanı Martin Eilers, yavaşlatıcı maddeleri ararken protein kinazlarını incelemiş. Bunlar hücre büyümesi veya hücre bölünmesi gibi hücresel süreçlerde ve kanser araştırmalarında da önemli roller oynayan enzimlerdir. Araştırmacılar özel bir yöntemle kinazların tümünde (kinom) Myc proteinini engelleyen maddeler ararken, MK5 protein kinazını bulmuşlar.

Ayrıca MK5’in Myc’yi nasıl frenlediğini ve bu süreçte hangi genlerin katıldığını da. MK5, Myc tarafından etkinleştirilmekte.

Bu, ne kadar çok Myc proteini varsa o kadar çok yavaşlatıcı madde üretiliyor demek. Yani kanser geni kendi kendini frenlemekte diyen bilim insanları diğer bir araştırmada da bu “geri besleme mekanizmasının” bağırsak kanseri hücrelerinde devre dışı kaldığını görmüşler. Bu nedenle bu durumun kanserin oluşumuyla ilgili olabileceği sanılmakta ki bu da daha iyi terapi olanakları sunacaktır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al