ERKEKLER LAPTOPA DİKKAT

ERKEKLER LAPTOPA DİKKAT

A.A

Uzmanlar uyarıyor: Laptop spermleri öldürüyor, 15 dakikadan fazla kullanmayın.

ABD’deki New York Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, 1 saatten fazla laptop kullanmak sperm sayısını azaltıyor. Uzmanlar “15 dakikadan fazla laptop kullanmayın” diyor.

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji  Bölümü'nden Dr. Murat Akand, bütün gününü dizüstü bilgisayarla geçiren ve testis  bölgesi bu nedenle sürekli sıcak kalan kişilerde üreme fonksiyonlarının olumsuz  etkilendiğini, cep telefonlarının üreme fonksiyonlarını etkilediğine dair ise  kanıtlanmış bir bilginin bulunmadığını bildirdi.

Murat Akand, yaptığı yazılı açıklamada uzun süre ayakta durmanın, ağır  kaldırmanın, testislerin aşırı sıcağa maruz kalmasının, çok sıcak suyla banyo  yapmanın, sık hamam ve saunaya girmenin varikosel riskini artırdığını söyledi.

Varikoselin her iki testiste görülebildiğine değinen Akand, anatomik  komşulukları dolayısıyla sol testiste görülme oranının yüzde 95, her iki testiste  görülme oranının ise yüzde 5 civarında olduğunu vurguladı.

Bir taraftaki varikoselin genellikle diğer testisi de etkilediğini  belirten Murat Akand, “Normal popülasyonda erkeklerin yüzde 10-20'sinde,  infertil (kısır) erkeklerin ise yüzde 60'ında varikosel vardır” dedi.

Akand, varikoselin çoğu zaman hiçbir belirti vermediğini, ancak bazen  testislerde ağrı, küçülme, dolgunluk hissi, kısırlık, gözle görülebilen, ele  gelen genişlemiş damarlar şeklinde ortaya çıktığını kaydetti.

Akand, açıklamasında, “Bu durum dizüstü bilgisayar kullanım süresiyle  alakalıdır. Bütün gününü dizüstü bilgisayarla geçiren ve testis bölgesi bu  nedenle sürekli sıcak kalan kişilerde üreme fonksiyonları olumsuz etkilenir. Şu  ana kadar cep telefonlarının üreme fonksiyonlarını etkilediğine dair ise  kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır” dedi.