'YouTube çocukları yeteri kadar koruyamıyor'

YouTube'un çocukların güvenliği ile ilişkili olarak devreye soktuğu şikayet mekanizmasının etkili bir şekilde işlemediği ortaya çıktı.

'YouTube çocukları yeteri kadar koruyamıyor'

Şirketin gönüllü denetçilerinin BBC'ye anlattıklarına göre YouTube çocukların güvenliğini korumada yeteri kadar önlem alamıyor.

BBC'den Mike Wendling'in haberine göre çocukların sosyal medya ve internet üzerinden taciz edilmesinin önüne geçmek ve çocukların güvenliğinin korunması için YouTube'da bulunan şikayet mekanizması çok yavaş işliyor.

YouTube'un çocuklar ile ilişkili olumsuz videoların yayınlanmaması ya da videoların altına çocukları taciz eden yorumların yazılmaması için Trusted Flaggers (Güvenilir Şikayetçiler) adında gönüllülerden oluşan bir ekibi var.

Bu ekipten BBC'ye konuşan bazı gönüllülere göre YouTube çok sayıda rapora aylardır cevap vermedi.

Aynı gönüllüler özellikle kamu tarafından yapılan şikayetler konusunda da şirketin çok yavaş davrandığını dile getiriyor.

9 BİN ŞİKAYETE YANIT GELMEDİ

BBC'ye konuşan bir gönüllü sadece Aralık ayında şirkete 9 bin adet şikayette bulunduğunu, ancak bunların hiçbirine şirket tarafından yanıt verilmediğini aktardı.

Bazı gönüllüler sıradan biri olarak şirketin şikayet mekanizmasını denediyse de yüzlerce sayıdaki şikayetlerine 60 gündür şirketin bir cevap vermediğini dile getirdi. 526 rapordan sadece 15'ine yanıt alabildiklerini aktardılar.

Gönüllülerin şikayet ettiği çoğu video çocuklara yönelik tehlikeli olabilecek yorumlara ilişkin.

BBC'nin de gördüğü videolar genellikle çocuklar ve gençler tarafından YouTube'a yüklenmiş, pornografik bir unsur ya da çıplaklık içermeyen videolar; ancak bu videolara yapılan çok sayıda yorumun cinsel içerikli olduğunu görülebiliyor.

Çoğu videoda çocukların ve gençlerin sevdikleri YouTube yıldızlarını taklit ederek makyaj dersi verdikleri, sabah ne yaptıklarını anlattıkları, spor yaparken ya da arkadaşlarıyla eğlenirken çekilen görüntülerini paylaştıkları görülüyor.

Ancak videolara yapılan yorumlarda, "çocuklardan kıyafetlerini çıkarmaları, vücutları hakkında konuşmaları" gibi bazı taleplerde bulunuluyor.

Bu yorumlardan rahatsız olan ve şikayette bulunan Gönüllü Şikayetçiler ise BBC ile iletişime geçerek YouTube'un bu konuda yeteri kadar önlem almadığını dile getirdi.

'ÇOCUKLARLA İLETİŞİME GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR'

2012'de başlayan Gönüllü Şikayetçiler programı kapsamında hukuk büroları, çocukların güvenliğiyle ilgili vakıflar ve bu konuda endişeli olan teknoloji sektörü çalışanları yer alıyor.

YouTube'un para vermediği bu gönüllüler, bir program aracılığıyla tehlike unsuru barındıran videoları, yorumları ve hesapları şikayet ediyor.

Gönüllüler BBC'ye yaptıkları açıklamada çok sayıda potansiyel tacizcinin çocuklarla YouTube üzerinden iletişime geçmeye çalıştıklarını tespit etmeye çalıştıklarını söylüyor.

'ONLİNE DAVRANIŞLARINI İZLEYİN'

BBC'ye konuşan gönüllülerden biri, endişeli bir ebeveynin ya da tehlikede olan bir çocuğun YouTube ile iletişime geçebileceği güvenli bir aracının olmadığını vurguluyor.

Şirket BBC'ye yaptığı açıklamada ise bu konuda çok ciddi olduklarını ve gereken önlemleri almaya çalıştıklarını söyledi.

İnternet güvenliği şirketi Childnet International'ın başında bulunan Will Gardner ise ailelerin bu konuda önlem almasının önemli olduğunun altını çiziyor.

Ailelerin mutlaka çocuklarının internet dışındaki davranışlarında olduğu gibi online davranışlarını da izlemesi gerektiğini vurguluyor

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Açıklama yapılırken olumsuz ifadelere dikkat edilmeli. Aileler genellikle regl dönemini çocuklara ne zaman ve nasıl anlatmaları gerektiği konusunda ka
  • 16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir ş
  • Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bir yılı aşkın süredir etkili olan pandeminin psikojik yansımalarına dikkat çekti ve "Gençlerin yalnızlığı göz
  • Gençler neden ‘ev genci’ oluyor? Türkiye’de ‘ev genci’ olarak kullanılan kavram, ‘ne okuyan, ne çalışan ne de iş arayan’ ya da başka bir deyişle ‘ne i
  • Çocuk psikiyatrisinde karşı gelme hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocukların karşı gelmelerinin ciddi bir durum olduğunun altı
  • Pandemi döneminde ergenlere nasıl yaklaşmalı? İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminin her yaş için pek çok zorluğu beraberinde getirdiğini belirten
  • Randevu Al