Yirmi Yaş Dişleri Neden Ağrır?

Gömülü yirmi yaş dişleri, ağzın arka kısmında normal olarak ortaya çıkmak veya gelişmek için yeterli alana sahip olmayan üçüncü azı dişleridir. 20 yaş dişleri ağza giren son yetişkin dişlerdir. Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişleri genellikle çekilir.

Yirmi Yaş Dişleri Neden Ağrır?

YİRMİ YAŞ DİŞLERİ NEDİR?

Gömülü yirmi yaş dişleri ağrıya, diğer dişlerde hasara ve diğer diş problemlerine neden olabilir. Bazı durumlarda, gömülü yirmi yaş dişleri belirgin veya ani sorunlara neden olmayabilir. Ancak temizlenmesi zor oldukları için diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına diğer dişlere göre daha yatkın olabilirler. Yirmilik dişleri, yiyecekleri öğüten en sert, en geniş dişleriniz olan azı dişleridir. Ancak bazı insanların tüm yirmilik dişleri yoktur. Yetişkin ağızlarında en çok eksik olanlardır. Bazıları, diyetimizdeki değişiklikler nedeniyle çenelerimizin yıllar içinde değiştiğini teorileştirebilir.

YİRMİ YAŞ DİŞLERİ NEDEN AĞRIR?

Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişleri genellikle çekilir. Bazı diş hekimleri ve ağız cerrahları, gelecekteki sorunları önlemek için semptomlara neden olmayan gömülü yirmilik dişlerin çekilmesini de önerir. Yirmilik  dişleri sizi daha akıllı yapmaz. Buna böyle denir çünkü genellikle 17 ila 21 yaşlarındayken ortaya çıkarlar. Bu dişler ağzınızın en arkasındadır. 32 yetişkin dişten oluşan eksiksiz bir setin parçası olarak iki üstte ve altta iki tane yer alır.

YİRMİ YAŞ DİŞLERİNDE SORUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

YİRMİ YAŞ DİŞ BELİRTİLERİ;

Gömülü yirmi yaş dişleri her zaman semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, gömülü bir yirmilik diş enfekte olduğunda, diğer dişlere zarar verdiğinde veya başka diş sorunlarına neden olduğunda, aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan bazılarını yaşayabilirsiniz:

-Kırmızı veya şiş diş etleri

- Hassas veya kanayan diş etleri

- Çene ağrısı

- Çene çevresinde şişlik

- Ağız kokusu

- Ağzınızda hoş olmayan bir tat

- Ağzınızı açmada zorluk

YİRMİ YAŞ DİŞLERİNDE AĞRI NEDENLERİ NELERDİR?

Yirmilik dişler (üçüncü azı dişleri), içeri girmek (patlamak) veya normal bir şekilde gelişmek için yeterli alana sahip olmadıkları için gömülü hale gelir. Yirmi yaş dişleri genellikle 17-25 yaşları arasında çıkar. Bazı kişilerde sorunsuz çıkan yirmi yaş dişleri ikinci azı dişlerinin arkasında diğer dişlerle aynı hizadadır. Bununla birlikte, çoğu durumda, ağız üçüncü azı dişlerinin normal şekilde gelişmesi için çok kalabalıktır. Bu kalabalık üçüncü azı dişleri kapana kısılır (etkilenir).

Gömülü bir yirmilik diş, kuronun bir kısmı görünecek şekilde (kısmen gömülü) kısmen ortaya çıkabilir veya diş etlerini asla kırmayabilir (tamamen gömülü). Kısmen veya tamamen gömülü olsun, diş şunları yapabilir;

- Bir sonraki dişe (ikinci azı dişi) doğru açılı olarak büyütün

- Ağzın arkasına doğru bir açıyla büyütün

- Sanki yirmilik diş çene kemiğinin içinde "yatarmış" gibi diğer dişlere dik açıyla büyütün

- Diğer dişler gibi yukarı veya aşağı doğru büyür, ancak çene kemiği içinde sıkışıp kalır

- Enfeksiyon veya boşluklar

- Lezyonlar (anormal görünümlü doku)

- Yakındaki dişlerde hasar

- Kök çevresinde kemik kaybı

-  Dişin etrafında fırçalamak ve diş ipi kullanmak için yeterli alan yok

- Komplikasyonlar

- Gömülü yirmi yaş dişleri ağızda çeşitli sorunlara neden olabilir:

- Diğer dişlerde hasar. Yirmilik diş ikinci büyük azı dişine bastırırsa, ikinci azı dişine zarar verebilir veya o bölgede enfeksiyon riskini artırabilir. Bu basınç aynı zamanda diğer dişlerde çapraşıklık sorunlarına neden olabilir veya diğer dişleri düzeltmek için ortodontik tedavi gerektirebilir.

- Kistler:

Yirmilik diş, çene kemiği içinde bir kese içinde gelişir. Kese sıvı ile dolabilir ve çene kemiğine, dişlere ve sinirlere zarar verebilecek bir kist oluşturabilir. Nadiren, genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümör gelişir. Bu komplikasyon doku ve kemiğin çıkarılmasını gerektirebilir.

- Çürükler

Kısmen gömülü yirmi yaş dişleri, diğer dişlere göre daha yüksek diş çürümesi (çürük) riski altında görünmektedir. Bunun nedeni muhtemelen yirmi yaş dişlerinin temizlenmesinin daha zor olması ve yiyeceklerin ve bakterilerin diş eti ile kısmen sürmüş bir diş arasında kolayca sıkışıp kalmasıdır.

- Dişeti hastalıkları:

Gömülü, kısmen sürmüş yirmi yaş dişlerini temizlemenin zorluğu, o bölgede perikoronit (per-ih-kor-o-NI-tis) adı verilen ağrılı, iltihabi bir diş eti durumu geliştirme riskini artırır.

YİRMİ YAŞ DİŞ AĞRISI NASIL ÖNLENİR?

Gömülün oluşmasını engelleyemezsiniz, ancak temizlik ve kontroller için altı aylık düzenli diş randevuları almak, diş hekiminizin yirmi yaş dişlerinizin büyümesini ve çıkışını izlemesini sağlar. Düzenli olarak güncellenen diş röntgenleri, herhangi bir semptom gelişmeden önce gömülü yirmi yaş dişlerini gösterebilir.

Bu azı dişleriyle ilgili sorunlarınız diğer dişlere göre daha olasıdır. ABD'de her yıl yaklaşık 10 milyon yirmilik diş çıkarılır veya çekilir. En önemli neden, dişin olması gerektiği gibi diş etinden çıkmak için yeterli alana sahip olmadığı durumlarda gömülü olmasıdır.

Bazı diş hekimleri, gelecekte aşağıdaki gibi sorunlara yol açabileceklerinden önlem olarak bunları çıkarmanızı önerir. Diş içeri girmeden önce etrafındaki doku çuvalı büyüyerek kiste dönüşebilir ve bu da çenenizde kemik kaybına neden olabilir.  Diş, diş etinizin altında yan taraftaysa, kökleri yiyerek yakındaki dişleri yok edebilir.  Sadece kısmen çıkmış bir dişin etrafında bakteri ve plak birikebilir.

YİRMİ YAŞ DİŞ TEDAVİLERİ NELERDİR?

Diş hekiminizin dişinizi nasıl çıkaracağı, diş etinizden ne kadar uzakta olduğuna bağlıdır. Tamamen geldiyse diş hekiminiz yapabilir. Diş etlerinizi uyuşturabilir, ardından bölgeye daha güçlü bir uyuşturma ilacı koymak için bir iğne kullanabilirler. Asansör adı verilen bir aletle dişi gevşetirler, ardından dişi pense gibi görünen diş pensi ile çekerler. Bölgeyi temizleyecekler ve kanamayı durdurmak için gazlı bezle saracaklar.

DİŞ ÇEKİMİ

Muhtemelen ilk gün biraz kanamanız olacaktır. Ayrıca birkaç gün boyunca ağrılı ve şiş hissedebilirsiniz. Herhangi bir morluğun geçmesi biraz daha uzun sürebilir. 24 saat dişlerinizi fırçalamamalı veya durulamamalısınız. Bundan sonra, bir hafta boyunca her 2 saatte bir ılık tuzlu su ile hafifçe gargara yapın.

CERRAHİ MÜDAHALE

Dişiniz hala diş eti çizgisinin altındaysa, muhtemelen onu çıkarmanız gerekecektir. Bazı diş hekimleri bu işlem için bir ağız cerrahına başvurmayı tercih edebilir, ancak çoğu diş hekimi bu işlemi rutin olarak gerçekleştirir. Ameliyat sırasında size uykunuzu getirecek ilaçlar verilebilir, böylece ağrı hissetmezsiniz veya fazla bir şey hatırlamazsınız. Cerrah, diş etini keserek açacak ve köke ulaşmak için diş kemiğini çıkaracaktır. Deliği olabildiğince küçük tutmak için dişi parçalara ayırmaları gerekebilir.

DİŞ AMELİYATI

Eve gitmek iyi bir fikir çünkü ilaç yüzünden sersemlemiş olabilirsiniz. Ağrınızı reçetesiz satılan ilaçlarla yönetebilirsiniz veya cerrahınız, özellikle herhangi bir kemiği çıkardıysa, reçeteli ağrı kesiciler önerebilir.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI KİŞİSEL BAKIM

Ertesi gün normal aktivitelerinize geri dönebilmelisiniz. İyileşmeyi hızlandırmak ve herhangi bir acıyı hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

- Ağrı ve şişmeye yardımcı olmak için aralıklı olarak çenenize soğuk bir paket tutun.

- Alanın kanamasını engelleyen kan pıhtısını hareket ettirmemek için çok fazla tükürmemeye çalışın.

- Bol su için, ancak 24 saat alkol, sıcak içecekler veya gazlı içeceklerden uzak durun.

- Muhtemelen yaklaşık bir hafta boyunca ağzınızı tam olarak açamayacaksınız. Bölgeyi rahatsız etmeyecek yumuşak yiyeceklere sadık kalın.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

Gömülü bir yirmilik diş ile ilişkili olabilecek son azı dişinizin arkasındaki bölgede semptomlar yaşarsanız diş hekiminize görünün. Ancak birçok araştırmacı ve halk sağlığı uzmanı, sağlıklı dişleri çekmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor. Diş hekiminiz öneriyorsa ve yapmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, her zaman ikinci bir görüş alabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda hemen diş hekiminiz veya cerrahınızla konuşun:

- Nefes almakta veya yutmakta zorluk çekiyorsun.

-  Kan bir veya iki gün sonra sızmayı bırakmaz veya ağrı bir haftadan fazla sürer.

- Yüzünüz veya çeneniz birkaç günden fazla şişmiş durumdaysa.

- Ateşin var.

- Uyuşukluk hissedersiniz veya irin veya kötü kokular fark edersiniz.

YİRMİLİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASINDA NE OLUR?

Nadirdir, ancak cerrah alt dişleri çekerken bazı sinirlere zarar verebilir. Bu, dudaklarınızı, dilinizi veya çenenizi kalıcı olarak uyuşuk bırakabilir. Üst dişlerde ameliyat sinüslerinize, gözlerinizin altındaki hava soluma boşluklarınıza zarar verebilir. Kan pıhtınız çok erken kaybolursa ve sinirlerinizi ve kemiğinizi açıkta bırakırsa, bu kuru soket adı verilen ağrılı bir duruma yol açabilir. Bu hem basit hem de cerrahi ekstraksiyonlarla olabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al