Sağlıklı dişler için bunları bırakın!

Dişlerde ve diş etlerinde yaşanan en ufak bir problem, hem bünyenizin zayıflamasına hem de keyfinizin kaçmasına neden olabilir.

Sağlıklı dişler için bunları bırakın!

Bazı diş problemleri genetik olsa da, dış etkenlerin diş sağlığı üzerindeki etkileri de küçümsenmemeli. İşte daha sağlıklı dişlere sahip olmak için uzak durmanız gerekenler...

KURU MEYVELER

Kuru meyveler karbonhidrat içerir. Sahip oldukları yapışkanlıktan dolayı ağız içinde daha uzun süre kalır ve dişlerinizi yeterince iyi fırçalamadığınız sürece de ağız içinde kalmaya devam eder.

KOLA

İçerdiği sitrik asit, fosforik asit ve şekerden dolayı kola, dişler için en zararlı içeceklerden bir tanesi.

BUZ

Dil üzerinde çıkan yaraları geçirmeye yardımcı olduğu doğru, fakat buz çiğnemek, diş minesinde çatlaklar oluşturabiliyor ve bu durum diş sağlığı için en tehlikeli etkenlerden biri.

BEYAZ EKMEK

Son zamanlarda beyaz ekmeğin tüketimi, zararlarından dolayı oldukça azalsa da, tamamen hayatınızdan çıkaramıyor olabilirsiniz. Fakat beyaz ekmeğin içinde bulunan şeker ağızda bakteri oluşumuna neden oluyor. Böylelikle beyaz ekmek diş sağlığınızı yakından tehdit ediyor.

TURUNÇGİLLER

İçerisinde asit bulunduran her şey diş minesine zararlı. Her ne kadar sağladıkları C vitamini ve besin değerleri açısından faydalı olsalar da sağlam ve sağlıklı dişler istiyorsanız bu besinlerin tüketimini azaltmanızda fayda var.

ALKOL

Alkol tüketimi sırasında ve sonrasında yaşanan ağız kuruluğu ağız ve diş bakımınız açısından oldukça zararlı. Özellikle viski, şarap ve tekila gibi sert içkiler bu konuda daha da etkili. Alkol tüketimi sırasında mutlaka beraberinde eşit miktarda su tüketimi yapmanız dişleriniz ve ağız sağlığınıza iyi gelecek.

Tüm bu besinlerin ve içeceklerin tüketimine dikkat etmenizin yanı sıra, günde 3 kez dişlerinizi fırçalamak, gün içinde bolca su tüketmek ve tuzlu suyla gargara yapmak, ağız ve diş sağlığınızı korumanıza ve dişlerinizin sağlıklı görünümüne oldukça faydalı olacak yöntemler.

HABERTÜRK

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al