Sağlıklı dişler için bunları bırakın!

Dişlerde ve diş etlerinde yaşanan en ufak bir problem, hem bünyenizin zayıflamasına hem de keyfinizin kaçmasına neden olabilir.

Sağlıklı dişler için bunları bırakın!

Bazı diş problemleri genetik olsa da, dış etkenlerin diş sağlığı üzerindeki etkileri de küçümsenmemeli. İşte daha sağlıklı dişlere sahip olmak için uzak durmanız gerekenler...

KURU MEYVELER

Kuru meyveler karbonhidrat içerir. Sahip oldukları yapışkanlıktan dolayı ağız içinde daha uzun süre kalır ve dişlerinizi yeterince iyi fırçalamadığınız sürece de ağız içinde kalmaya devam eder.

KOLA

İçerdiği sitrik asit, fosforik asit ve şekerden dolayı kola, dişler için en zararlı içeceklerden bir tanesi.

BUZ

Dil üzerinde çıkan yaraları geçirmeye yardımcı olduğu doğru, fakat buz çiğnemek, diş minesinde çatlaklar oluşturabiliyor ve bu durum diş sağlığı için en tehlikeli etkenlerden biri.

BEYAZ EKMEK

Son zamanlarda beyaz ekmeğin tüketimi, zararlarından dolayı oldukça azalsa da, tamamen hayatınızdan çıkaramıyor olabilirsiniz. Fakat beyaz ekmeğin içinde bulunan şeker ağızda bakteri oluşumuna neden oluyor. Böylelikle beyaz ekmek diş sağlığınızı yakından tehdit ediyor.

TURUNÇGİLLER

İçerisinde asit bulunduran her şey diş minesine zararlı. Her ne kadar sağladıkları C vitamini ve besin değerleri açısından faydalı olsalar da sağlam ve sağlıklı dişler istiyorsanız bu besinlerin tüketimini azaltmanızda fayda var.

ALKOL

Alkol tüketimi sırasında ve sonrasında yaşanan ağız kuruluğu ağız ve diş bakımınız açısından oldukça zararlı. Özellikle viski, şarap ve tekila gibi sert içkiler bu konuda daha da etkili. Alkol tüketimi sırasında mutlaka beraberinde eşit miktarda su tüketimi yapmanız dişleriniz ve ağız sağlığınıza iyi gelecek.

Tüm bu besinlerin ve içeceklerin tüketimine dikkat etmenizin yanı sıra, günde 3 kez dişlerinizi fırçalamak, gün içinde bolca su tüketmek ve tuzlu suyla gargara yapmak, ağız ve diş sağlığınızı korumanıza ve dişlerinizin sağlıklı görünümüne oldukça faydalı olacak yöntemler.

HABERTÜRK

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al