Deprem Travma Psikolojisi

YGS sınavında dikkati ayakta tutacak 5 öneri

Sınava çok az kaldı. İşte YGS sınavında dikkati ayakta tutacak 5 öneri.

YGS sınavında dikkati ayakta tutacak 5 öneri

Sınava çok az kaldı. İşte YGS sınavında dikkati ayakta tutacak 5 öneri.

Lise öğrencilerinin heyecanla beklediği YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) Pazar günü yapılacak. Sınava çok az zaman kaldı. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, psikolojik durumlarının iyi olmasının sınav başarısını da etkileyeceğini biliyor. Çünkü bu sınavı kazanmak, aslında psikolojik bir mücadeleyi de beraberinde getiriyor. International Hospital'dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, öğrencilerin sınavda dikkatini sürekli ayakta tutmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bir öğrencinin dikkati bir ders saatinde ortalama olarak 5 ile 50 dk arasında dağılıyor. Bu dağılma öğrenciden öğrenciye değiştiği gibi aynı zamanda öğrenilmek istenen konuya göre de değişiklik gösteriyor. Öğrenciler dikkat hataları yapmazlarsa başarı oranları artıyor" diyor.

KOLAY SORU DEYİP GEÇMEYİN, EN ÇOK HATA KOLAYDAN ÇIKIYOR

Sınav boyunca öğrencilere dikkat hatalarını azaltmak için 5 öneride bulunan Ferahim Yeşilyurt, bunları şöyle sıralıyor: -Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin. -Farklı soru tiplerinden bol bol sorular çözün. -Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır. -Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin. -Baş etmekte zorlandığınız duygusal psikolojik sorunlarınız konusunda sınavdan önce bir uzmandan yardım alın.

SINAV ANINDA İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ ANA ODAKLANIN

İnsan hayatında sınavlar sadece bilginin sınandığı değil, heyecan ve kaygısıyla başarılı bir şekilde baş etmenin de sınandığı tecrübelerdir. Bu nedenle sınav öncesindeki hazırlık kadar, sınav sırasında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav sırasında duyulan heyecan, kaygı gibi olumsuzluk yaratan duygulara karşı şu önlemleri öneriyor: -Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın. -Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler. -Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın. -Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz. -Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde yanıtlarınızı kontrol edin. -Uzun paragraf sorularından çekinmeyin.  Paragraf çok uzun ya da yapamam diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

SINAV BİTTİKTEN SONRA TATİL YAPIN

Sınav bittikten sonra artık rahat bir nefes alma zamanı geldi. Yıllar, aylar ve haftalar boyu süren koşturmacanın, gerilimin ardından şu 4 öneri işinize yarayabilir: -Yapacaklarınızı yaptığınız için kendinizi tebrik edin. -Bir süre tatil düşüncesini yaşama geçirmeye çalışın. -Derslerle ve sınav sonucuyla aşırı ilgilenmemeyi deneyin. -Biraz molanın ardından LYS hazırlıklarına başlayın.

 AİLELERE GERİLİMİ AZALTACAK 5 ÖNERİ

 SINAV STRESİYLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN... Her ailenin çocuğuna karşı tutumu birbirinden farklı. Nasıl ki hepimiz farklı kişilere sahipsek, her öğrencinin başarısına ya da başarısızlığına karşı anne ve babasının tepkisi de farklılıklar gösterebiliyor. Kimi daha hoşgörülü karşılarken, kimi sınav bitmesine rağmen sürekli sınavın gerilimini çocuğuna hissettirmeye devam ediyor. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav öncesinde olduğu kadar sınav sonrasında da ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, anne ve babalara şu önerilerde bulunuyor:

-Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişeleriniz çocuğunuza yansır. Bu nedenle öncelikle bu endişeleri çocuğunuza yansıtmamaya çalışın. -Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya özen gösterin. -Bu zor dönemde çocuklarınıza karşı anlayışlı ve destekleyici davranın. -Çocuğunuzu hiçbir zaman başka çocuklarla kıyaslamayın. -Çocuğunuzu takdir edin, geçmişteki başarılarını vurgulayın. ACIBADEM HASTANESİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kısa ve uzun süreli hedefler motivasyonu artırıyor.
  • Psikiyatri profesörü Nevzat Tarhan’dan sınav arifesinde olan üniversite adaylarına hayati önerilerde bulundu.
  • Üniversite adayları, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek YKS sınavı için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençler için hayatlarının önemli bir dönüm noktası olan YKS öncesinde ünive
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sınav kaygısı yaşamak normaldir. Kaygının kontrol edilemez sınırda olması sorundur." dedi.
  • Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Korkusu Nedir? Sınav Korkusu ve Sınav Heyecanı Nasıl Geçer? Sınav heyecanı nasıl yenilir? Sınav Korkusu Nasıl Geçer? Sınavd
  • Randevu Al