Uyku Apnesi Sendromu 7 farklı hastalığı tetikliyor

Uyku apnesi sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yapan hastalık, kazalara neden oluyor.

Uyku Apnesi Sendromu 7 farklı hastalığı tetikliyor

Uyku apnesi sendromu, tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye birçok hastalığa yol açıyor. Gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yapan hastalık, kazalara neden oluyor.

Şiddetli horlama, nefes durması ve gündüz aşırı uyku hali gibi belirtilerle ortaya çıkan “uyku apnesi sendromu” tedavi edilmediği takdirde kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye 7 farklı hastalığı tetikliyor. Konuya ilişkin Acıbadem Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, geceleri uyku sırasında üst hava yollarının daralması ya da tam tıkanması nedeniyle, nefes alıp vermenin bozulması sonucunda akciğerlere yeterince hava girememesine bağlı olarak dokulara yeterli oksijen iletilememesiyle karakterize olan hastalık her 100 kişiden 5'inde görülüyor.

UYKU APNESİ SENDROMU HAKKINDA HER ŞEY

Tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini düşüren sendromda, uyku sırasında apne denilen nefes durmaları kanda oksijen miktarını düşürüyor. Oksidatif stres denilen, vücuttaki bütün damarlarda damar sertliği yapacak bir dizi olayın başlamasına neden oluyor. Hastalık, gündüz ve gece aşırı uyku eğilimi yaparak kişinin direksiyon başında veya iş yerinde uyuklamasına ve dikkat dağınıklığına yol açarak sık sık trafik ile iş kazaları olmasına neden oluyor.

“TEDAVİ EDİLMEZSE YAŞAMSAL ÖNEME SAHİP”

Acıbadem Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sadık Ardıç, Uyku Apne Sendromu'nun tedavi edilmediğinde yaşamı tehdit eden pek çok hastalığı da tetiklediğine dikkat çekerek, kalp krizinden inmeye, diyabetten obeziteye kadar birçok hastalığa davetiye çıkarabildiğini, tedavi edilmediği takdirde yaşamsal öneme sahip olduğunu kaydetti.

UYKU SORUNLARINIZI KOLAYCA ÇÖZÜN!

Hastalığın, şiddetli horlama, nefes durması ve gündüz aşırı uyku hali gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade eden Ardıç, en temel belirtisinin şiddetli horlama olduğuna dikkati çekti. Horlamanın daralmış hava yollarında vücudun aşırı çaba harcayarak nefes almaya çalışmasından kaynaklandığı bilgisini veren Ardıç, uykudan boğularak uyanma ve uykuda nefesin zaman zaman kesilmesinin de diğer önemli belirtilerden olduğunu, apnelerin gece boyunca onlarca kez tekrarlayabildiğini, bu şekilde her gece birçok kez uyanan hastaların sık uyku bölünmeleri nedeniyle dinlendirici derin uyku evrelerine geçemediğini aktardı. Ardıç, bu sorunlar sonucunda gündüz uyuklama halinin ortaya çıktığını kaydederek bunların yanı sıra sabahları gergin uyanma ve baş ağrıları, çabuk sinirlenme, unutkanlık, anksiyete, konsantrasyon bozukluğu ve cinsel yaşama karşı isteksizlik görülebildiğini ifade etti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Gece uykusunun kaçmaması için gündüz en fazla bir saat uyunmalı… Sağlam bağışıklık için iyi bir gece uykusu şart!
  • Randevu Al