TÜYLER VE BEYİN İÇİN TEK GEN

TÜYLER VE BEYİN İÇİN TEK GEN

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Alman bilim insanları farelerde devre dışı bırakılan bir genin aynı zamanda tüyleri ve beyni etkilediğini buldu.

 


Hamburg-Appendorf Moleküler Nörogenetik Üniversite Kliniği’nde Matthias Kneussel ile çalışan araştırmacılar, sinir hücrelerine taşınan maddeler sırasındaki işlevini incelemek için muskelin proteininden sorumlu geni devre dışı bırakınca, öğrenme ve bellekle ilişkilendirilen belli başlı beyin bölgelerindeki beyin akımları değişmiş.

Tüylerdeki renk değişimi beklediğimiz bir şey değildi ama siyah fareler bir hafta içinde çikolata rengine dönüştüler diyen Kneussel, tüylerdeki renk değişiminin pigment aktarımındaki bozukluktan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor.

Sonuçlar, öğrenme bozukluklarının daha iyi anlaşılmasıyla olduğu kadar saçların kırlaşmasıyla ilgili yeni bilgiler de verebilir. Bilim insanları GABA reseptörlerinin aktarımını incelemek için, muskelin geni en başından itibaren devre dışı bırakılan fareler yetiştirmişler. Ancak hayvanların davranışlarıyla ilgili testler henüz yapılmamış. (Neuron dergisi)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al