Tunus'tan NPİSTANBUL'u ziyarete geldi

Tunus'lu bir doktor, TMU uygulamasını yakından görmek ve NP'nin çalışmaları hakkında bilgi almak için NPİSTANBUL Hastanesini ziyaret etti.

Tunus'tan NPİSTANBUL'u ziyarete geldi

Gerek bilimsel çalışmalar gerekse klinik uygulamalarda psikiyatri ve nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde faydası kanıtlanan Transkraniyal Manyetik Uyarım(TMU) uygulaması, son yıllarda herkesin dikkatini çekiyor.

Öyle ki NP GRUP bünyesinde uygulanan sistemi merak eden Tunus'lu bir doktor, uygulamayı yakından görmek ve NP'nin çalışmaları hakkında bilgi almak için NPİSTANBUL Hastanesini ziyaret etti. Son yıllarda kaydedilen teknolojik ilerlemeler, beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda yeni cihazların geliştirilmesini de beraberinde getirdi. Sağlıkta yapılan çalışmalarla TRANSKRANİYAL MANYETİK UYARIM (TMU) sistemi geliştirildi. Psikiyatride ve nörolojik hastalıklarda kullanılan bu yeni tedavi yöntemi ile psikiyatride dirençli hastalıkların birçoğunun tedavisi mümkün olacak. Şimdilerde hemen herkes bilimsel başarısı kanıtlanan bu yöntemi konuşuyor. Öyle ki dünya ölçeğinde gerçekleştirilen psikiyatri kongrelerinin de ana başlığını TMU oluşturuyor. ABD'nin Hawaii kentinde gerçekleştirilen Amerika Psikiyatri Kongresine bu yıl TMU çalışmaları damgasını vurdu. Birkaç yıldır bünyesinde bu sistemi uygulayan NPGRUP'un bu alandaki çalışmaları ise gözden kaçmıyor. Katıldığı APA kongresinde çalışmalarını dünyanın birçok ülkesinden gelen bilim adamlarıyla paylaşan NP, bugünlerde yurt dışından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor ve çalışmalarını gösteriyor. APA kongresinde NP ile tanışan Tunuslu psikiyatrist Taieb GHODHBANE, bu kapsamda NPİSTANBUL Hastanesini ziyaret etti. GHODHBANE, hastanenin TMU, EKT, MR, QEEG, FARMAKOGENETİK gibi birimlerini dolaştı, yetkililerden bilgi aldı. NP'nin çalışmalarını yerinde görme imkânı bulan Dr.GHODHBANE özellikle TMU sistemine ilgi gösterdi. Bilgisayarıyla sistemi ülkesindeki bilim adamlarıyla paylaşmak üzere görüntüledi. Ziyaretten memnun ayrılan Dr. Taieb GHODHBANE; NP ile ABD'deki APA Kongresinde tanıştım. Tam görmek istediğim yer burası diye düşündüm ve buraya geldim. Çünkü benim için ve ülkem için TMU uygulaması çok yeni. Buraya sizin TMU uygulama deneyimlerinizden faydalanmak için geldim. Biz coğrafik ve politik olarak yakın ülkeleriz. İşbirliği yapıp kendi hastalarımızı size yönlendirmek istiyorum. Kendi TMU cihazımı almadan önce sizin hastanenizde bu tedaviyi görmek istedim." Dedi…

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al